Články / Recenze

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 09.02.2023

Bellingcat založil do té doby zcela nenápadný britský úředník Eliot Higgins, který se jako nezaměstnaný otec v domácnosti začal zabývat syrskou občanskou válkou a hledat nesrovnalosti mezi oficiálními informacemi a těmi běžně dostupnými, jen někdy těžko dohledatelnými. Chtělo to mít notnou dávku detektivního talentu spolu s citem pro žurnalistiku, kterou kdysi nedostudoval. A začaly se dít věci. Nejprve své poznatky zveřejňoval na Twitteru, později je publikoval na blogu pojmenovaném podle písně Franka Zappy Brown Moses. Postupně se kolem něj začala vynořovat skupina obdobně zaměřených investigativních „novinářů“ – zainteresovaných amatérů, ale i angažovaných expertů z celého světa.

Ty všechny spojuje sledování podobných cílů: přicházet na skutečná fakta, rozkrývat dezinformace a bojovat proti digitální dystopii. Do vínku si vtiskli nekompromisní heslo: Urči – ověř – rozšiřuj. Dnes se tato platforma zaměřuje na objasňování velkých mezinárodních incidentů, které se jí daří rozkrývat. Ke své mravenčí práci Bellingcat využívá převážně srovnávací analýzu veřejně dostupných informací, jako jsou videa a fotky ze sociálních sítí, satelitních snímků či uniklých databází. V zásadě nepracují s tajnými informátory jako klasičtí investigativní novináři ani s utajovanými daty získanými pomocí hackerů. Takže jejich pátrání je z principu legální a právně nenapadnutelné.

Občanským novinářům se tak podařilo prokázat použití chemických zbraní ve válce v Sýrii, nepřiznanou pomoc ruského dělostřelectva separatistům na východní Ukrajině nebo odhalovat identitu ruských agentů. Bellingcat se stal nezávislou a nezastupitelnou součástí mediální scény s mnoha oceněními a překáží šiřitelům dezinformací i vládám, které by rády nechaly své nezákonné počínání v oparu dohadů a nejasností.

Nově vzniklému oboru občanské žurnalistiky se začalo říkat OSINT (Open Source Intelligence). Slovy Higginse: „Nemusíte mít prověrku na stupeň přísně tajné, tyto informace nejsou určené jen zasvěceným. Bellingcat je něco, co tu ještě nebylo: rozvědná agentura pro lidi.“ Vše následně zdokumentoval ve své autobiografické knize Jsme Bellingcat (2021, u nás vydalo nakladatelství N media). Boj o svobodu informací tak pokračuje dál.

Info

Eliot Higgins - Jsme Bellingcat (N media, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením N media

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace