prof. Neutrino | Články / Recenze | 09.02.2023
Bellingcat založil do té doby zcela nenápadný britský úředník Eliot Higgins, který se jako nezaměstnaný otec v domácnosti začal zabývat syrskou občanskou válkou a hledat nesrovnalosti mezi oficiálními informacemi a těmi běžně dostupnými, jen někdy těžko dohledatelnými. Chtělo to mít notnou dávku detektivního talentu spolu s citem pro žurnalistiku, kterou kdysi nedostudoval. A začaly se dít věci. Nejprve své poznatky zveřejňoval na Twitteru, později je publikoval na blogu pojmenovaném podle písně Franka Zappy Brown Moses. Postupně se kolem něj začala vynořovat skupina obdobně zaměřených investigativních „novinářů“ – zainteresovaných amatérů, ale i angažovaných expertů z celého světa.
Ty všechny spojuje sledování podobných cílů: přicházet na skutečná fakta, rozkrývat dezinformace a bojovat proti digitální dystopii. Do vínku si vtiskli nekompromisní heslo: Urči – ověř – rozšiřuj. Dnes se tato platforma zaměřuje na objasňování velkých mezinárodních incidentů, které se jí daří rozkrývat. Ke své mravenčí práci Bellingcat využívá převážně srovnávací analýzu veřejně dostupných informací, jako jsou videa a fotky ze sociálních sítí, satelitních snímků či uniklých databází. V zásadě nepracují s tajnými informátory jako klasičtí investigativní novináři ani s utajovanými daty získanými pomocí hackerů. Takže jejich pátrání je z principu legální a právně nenapadnutelné.
Občanským novinářům se tak podařilo prokázat použití chemických zbraní ve válce v Sýrii, nepřiznanou pomoc ruského dělostřelectva separatistům na východní Ukrajině nebo odhalovat identitu ruských agentů. Bellingcat se stal nezávislou a nezastupitelnou součástí mediální scény s mnoha oceněními a překáží šiřitelům dezinformací i vládám, které by rády nechaly své nezákonné počínání v oparu dohadů a nejasností.
Nově vzniklému oboru občanské žurnalistiky se začalo říkat OSINT (Open Source Intelligence). Slovy Higginse: „Nemusíte mít prověrku na stupeň přísně tajné, tyto informace nejsou určené jen zasvěceným. Bellingcat je něco, co tu ještě nebylo: rozvědná agentura pro lidi.“ Vše následně zdokumentoval ve své autobiografické knize Jsme Bellingcat (2021, u nás vydalo nakladatelství N media). Boj o svobodu informací tak pokračuje dál.
Eva Karpilovská 01.06.2023
Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…
Jaroslav Lajner 12.05.2023
Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.
Martin Šmíd 11.05.2023
Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?
Natálie Dvořáková 10.05.2023
Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.
3DDI3 07.05.2023
Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.
Julie Scholzová 29.04.2023
Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.
Jaroslav Lajner 13.04.2023
Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.
Josef Kaňka 09.04.2023
Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.
Jaroslav Lajner 02.04.2023
Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.
Viktorie Motlochová 30.03.2023
Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.