Články / Rozhovory

... v doplazivé vzdálenosti od svého domu (Ben Leaphart, Purling Hiss)

... v doplazivé vzdálenosti od svého domu (Ben Leaphart, Purling Hiss)

Jakub Ďuraško | Články / Rozhovory | 15.06.2017

Filadelfské trio Purling Hiss se po dvouleté odmlce vrací do Prahy. Po legendárním koncertě z předloňského března, kdy rozdrtili strahovskou Sedmičku, se tentokrát ukážou ve smíchovském prostoru Underdogs', a to v neděli 18. června, o den dříve vystoupí v brněnském Kabinetu múz. Purling Hiss přivezou novou desku High Bias, která je v jejich diskografii jedna z nejtvrdších. Nese v sobě ozvěny hlasitého garážového rocku, vybuzenou postpunkovou rytmiku, nebojí se navázat na čtyřstopákové bokovky Purling Hiss, když naservíruje dlouhé noiserockové skladby. Na to i na další odbočky jsme narazili při povídání s Benem Leaphartem.

Vaši poslední desku High Bias nekriticky miluju. Z vašich řadovek mi přijde jako ta nejtvrdší, je heavy, neúnavná, pořádně hlasitá a má trochu postpunkového odéru. Jaká byla nálada při nahrávání?
Vešli jsme do studia s batohama narvanýma skotskou a pivem a k tomu přidali pár písniček, které jsme hráli živě skoro rok. Všichni tři jsme sdíleli oddané srdce, nekonečné přátelství a prázdné žaludky. A ze studia jsme vyšli s deskou, kterou jsme všichni milovali, porcí parádních nudlí z čínské čtvrti a pajšlama, které přetékaly chlastem. Na to, jak upřímnou desku se nám podařilo natočit, jsem doteď pyšný.

Nejradši mám Teddy’s Servo Motor a Everybody in the USA, dvě nejdelší skladby, trochu jimi rozbíjíte popový vzorec alba. Jak dlouho jste natáčeli? Zní to, jako kdybyste vběhli do studia, jednou to zahráli a spěchali si dát vaši lokální specialitu city wide special…
V triu sem nám desku podařilo vykopnout zhruba za dva dny. Chtěli jsme na ní zachytit pouto, které se nám podařilo vybudovat živým hraním, takže jsme přišli do studia, zapojili kytary a hráli. Everybody in the USA byl poslední song, co jsme dělali, a byl to jeden z těch, co se nám podařilo nahrát na první pokus. Všichni jsme věděli, co tou skladbou chceme říct, a hned jsme se pustili do práce.


Když jsme se bavili posledně, hrál jsi s Aye Aye. Co se s touhle kapelou děje teď?
Aye Aye pořád fungujou, ale teď trochu méně, protože sdílíme členy s Bardo Pond a ti jsou teď zase aktivnější. Ale všichni jsme skvělí kamarádi, takže v budoucnosti budeme zase vystupovat víc. Jinak teď hraju na bicí v Hothead. Je to projekt mojí kamarádky Laurie Spector, má jednu kazetu na Sister Polygon a v létě nám vyjde singl jako součást Richie Records Summer Single série.

Co jiného se děje ve Phily? Vím, že váš poslední basák Nasty Dan vydal skvělou desku se svojí skupinou Writhing Squares.
Jo, doporučuju Writhing Squares, na ně se určitě podívejte. A pak taky Rosalie and the Middlemen a cokoliv z dalších, o kterých jsem mluvil. To jsou jedny z nejlepších věcí ve Phily. A samozřejmě podporujte Richie Records a Siltbreeze!

Jsi velký sběratel desek. Co bys nám doporučil, kdybychom chtěli nakoupit nějaké desky ve Phily? A kam bys nás poslal vychutnat si vaši hospodskou specialitu city wide special (levné pivo a whisky v kombu, obvykle do pěti dollarů, pozn. a.)?
Obvykle nakupuju a poflakuju se hlavně ve Philadelphia Record Exchange. Nejlepší výběr a super lidi, dost často tu najdeš většinu zaměstnanců relaxovat s lahváčem i o víkendu. Taky bych doporučil Long in the Tooth nebo Brewerytown Beats. A pokud bych měl chuť se vyndat city wide kombem, tak bych šel do Nut Hut nebo El Bar. Obojí mám totiž v doplazivé vzdálenosti od svého domu.

Jak jste si užili společné koncerty s Royal Trux a Dino Jr?
Byla to úžasná zkušenost, společné hraní i hangout. Obě kapely jsou výborné a v současnosti v nejlepší formě. Běžte na jejich koncert a kupte si jejich desky!


Info

www.facebook.com/PurlingHiss

Purling Hiss (us)
17. 6. 2017 20:00
Kabinet múz, Brno
www.facebook.com/events/429034980793575/?fref=ts

Purling Hiss (us), Pacino (cz), His Clancyness (it, can)
18. 6. 2017 20:00
Underdogs' Ballroom and Bar, Nádražní 3, Praha
www.facebook.com/events/1945390962348654/?fref=ts

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Jiří Kotača (Cotatcha Orchestra): Bigbandová scéna zažívá renesanci

Anna Mašátová 07.01.2021

Co přinesla letošní krize, co musí zvládat kapelník i jaký je stav bigbandové scény hodnotí v následujícícm rozhovoru kapelník Cotatcha Orchestra.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Tomáš Tkáč: Akordů máš sedm - a dva jsou na píču

Lukáš Grygar 06.01.2021

"Tomáše jsem potkal v jeho pětadvaceti, teď si ke třicetinám nadělil druhou sólovou desku a navrch debut dvojice Něco něco, kterou tvoří s Alžbětou Trusinovou." Grygar zpovídá Tkáče.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Dan Bejar (Destroyer): V tu chvíli to poznáš

Jakub Peřina 06.01.2021

"Představte si, že je vám čtyřicet sedm let a vydáváte svojí dvanáctou desku. Jaké jsou vůbec šance, že bude jedna z vašich nejlepších?" ptá se Jakub Peřina v rozhovoru s…

Lukáš Heczko (Lodičky Dokořán): Válčíme s předsudky vůči Karviné

Golden Schwarz 18.12.2020

Iniciativa Dokořán se jmenuje sdružení, které už roky dělá Karvinou lepší. Jak se místu daří?

Miloš Hroch, Karel Veselý: Nechceme ghetto, kde se bavíme pořád ve stejné sestavě

Libor Staněk 15.12.2020

Playlisty temných nálad několika posledních dekád, které se přívalem společenských krizí stávají čím dál úzkostnějšími? Nejen o knize dua Veselý Hroch.

Bare Escape: Měli bychom chodit do ulic nadávat

Nela Bártová 14.12.2020

Měli bychom chodit do ulic více demonstrovat a nadávat. Snad brzy přijde událost, která vyvolá chybějící spontánnost, říkají Bare Escape, kteří letos chystají už druhou desku.

Full Moon 10: Šéfredaktorské tipy Michala Pařízka

redakce 10.12.2020

Poslední výběr nejlepších textů za deset let Full Moonu připravil šéfredaktor Michal Pařízek.