Články / Profily

V jednoduchosti je krása - Cloud Cult

V jednoduchosti je krása - Cloud Cult

Jana Vondrušová | Články / Profily | 27.08.2014

Letošní ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou byl plný nadějí. Nadějí uměleckých, nadějí lidských. Silné poselství naděje přinesla i americká indierocková kapela Cloud Cult z Minnesoty, která byla hlavní hvězdou festivalu a pro kterou to byla zároveň evropská premiéra.

Cloud Cult vznikli v roce 1995 pod vedením Craiga Minowy a zásadní vliv na jejich hudební tvorbu měla tragická událost z roku 2002, kdy Craigovi a jeho manželce, výtvarnici Connie, nečekaně ve spánku zemřel dvouletý syn Kaidin. Aby se vyrovnal se ztrátou, zavřel se Craig ve sklepě s kytarou a nahrávkami hlasu mrtvého syna. Skládal písničky a položil tak na dlouhou dobu základ repertoáru. Až na popud svého přítele, výtvarníka Scotta Westa, který společně s Connie Minowa maluje obrazy v průběhu koncertů kapely, se Craig rozhodl písničky vydat. Nikdy předtím si nemyslel, že by se mohl hudbou živit.

S manželkou založili ekologickou organizaci Earthology a vlastní vydavatelství Earthology Records. Hlavní myšlenka celého sdružení by se dala charakterizovat jako řešení otázky, proč tu jsme, kdo jsme a jaký je smysl našeho života na Zemi, snaha o spojení s vyšší existencí. Důležitou úlohu v životech členů kapely hraje víra v Boha, ale ne ve smyslu podsouvání vlastní víry, ale jako osobní přesvědčení, osobní cesta. Mohlo by se zdát, že vzhledem k prožité tragédii budou všechny písně smutné a depresivní, ale není to tak. Tady víc než kde jinde platí, že v jednoduchosti je krása, a o co osobnější a komornější písně jsou, o to blíže se k nám dostanou. Obrazy vytvořené Scottem a Connie na koncertech se vždycky po vystoupení vydraží a výtěžek jde na charitu. K dražbě došlo i v Náměšti, výtěžek patnáct tisíc šel ve prospěch festivalu.

Poselství naděje je znát i na jejich nejnovějším a na poměry kapely netradičně akusticky nahraném albu Unplug z letošního roku, které vzniklo během tří koncertů v divadle Southern Theatre v Minneapolis a muzikanti při této příležitosti sáhli do své diskografie a vybrali pro daný program písně, které v sobě mají určitý vzkaz nebo myšlenku (např. text písně Step Forward nabádá, že po prožití jakkoliv zlé události se máme se sebrat a jít dál, nenechat se semlít).

V roce 2009 vznikl o Cloud Cult film nazvaný stejně jako jedna z jejich skladeb – No One Said It Would Be Easy. Jde o materiál sesbíraný z období 1999 – 2009, o kombinaci koncertních a zákulisních záběrů s exkluzivními rozhovory.

Info

Cloud Cult (usa)
www.cloudcult.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Full Moon Stage 2022: Health

redakce 21.02.2022

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní. Na Colours of Ostrava, na Full Moon stagi.

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Správným směrem aneb Ruská indie scéna

Maria Pyatkina 20.01.2022

Průkopnici ruské indie scény následovali na začátku tisíciletí západní trendy nebo snili o tom, aby prorazili v zahraničí. Poslední desetiletí pozorujeme jiný trend...

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Soumrak bohů? The Doors a změna vnímání rockového hrdiny

Michal Pařízek, Karel Veselý 19.01.2022

Jsou The Doors po půl století ještě relevantní? Byl Jim Morrison skutečně někým, k němuž je záhodno vzhlížet?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace