Články / Reporty

V Lucerně jak na fotbale (Noel Gallagher's High Flying Birds)

V Lucerně jak na fotbale (Noel Gallagher's High Flying Birds)

Jakub Béreš | Články / Reporty | 16.04.2018

Před dvaceti lety hrál Noel Gallagher v Praze naposled, to ještě jako člen britpopových Oasis. Kvůli neustálým potížím s bratrem Liamem se v roce 2009 tehdy snad nejpopulárnější kapela světa rozpadla. Bouřliví Gallagherové se v poslední době uklidnili a oba koncertují se svými novými projekty. Noelovi High Flying Birds mají na kontě tři desky a v rámci tour k té poslední Who Built the Moon? z minulého podzimu si naplánovali i Prahu na dlouho dopředu vyprodaný koncert.

Speciálnímu večeru odpovídal i speciální support. V současné době jedna z nejzářivějších ostrovních kytarovek Blossoms, která vydá druhou desku za pár dní, se stihla předvést ve skvělé formě. Sympatická pětice si přivlastnila stage, jako kdyby ten večer měl patřit jenom jim. Hlas charizmatického zpěváka Toma Ogdena dopadal na plný sál, který vyčkával na svou rockovou hvězdu s řádným předstihem. Žádný šum příchozích ale nerušil výběr z největších hitů zakončený chytlavou Charlemagne. Pokračování na Pohodě nebo Rock for People.

fotogalerie z koncertu tady

O Noelovi je známo, že má prořízlou pusu a za svůj život stihl pourážet nespočet lidí. Během příchodu na stage ovšem působil jako beránek, který za sebe nechává mluvit členky kapely. Vše se změnilo s našláplou Holy Mountain, která okamžitě proměnila Lucernu ve stadionový kotel s atmosférou jak na fotbale. Pivní půllitry nad hlavami skákajících diváků, stejně jako vlajky fotbalového týmu Manchester City, mezi jejichž fanoušky se řadí i Gallagher.

Atmosféra se trochu uklidnila až s melodickými kousky, kterým patřila další část večera. Na Rivermen nebo Ballad of The Mighty I tak rovnou navazovaly starší tracky Oasis. Little by Little zazněla už v půli koncertu, těm největším devadesátkovým hitům jako Wonderwall a Don’t Look Back in Anger patřil samotný závěr. Na rozloučenou přidal ještě skladbu Beatles, tedy kapely, z které Oasis čerpali nejvíc inspirace. Rozverná All You Need Is Love zazněla i s dechy, které dříve moc prostoru nedostaly, a paradoxně byla nejzábavnějším kouskem celého setlistu. Pouze v ní si totiž Noel Gallagher dovolil nebýt otrokem svého vlastního ega a ukázat lehčí a povznesenější tvář.

Info

Noel Gallagher's Hihg Flying Birds (uk) + Blossoms (uk)
14. 4. 2018 Lucerna velký sál, Praha

foto © Mária Karľaková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace