Články / Reporty

V sauně s Firewater

V sauně s Firewater

Anna Mašátová | Články / Reporty | 07.03.2013

Téměř tři roky trvalo Firewater, než se znovu ukázali v Praze. Není divu po sérii divácky nepříliš navštívených koncertů. Nicméně to vypadá, že Češi už konečně pochopili, jaký skvost dlouho opomíjeli a do Rock Café dorazili v překvapivě hojném počtu. Jen trochu štval pozdní začátek. Když se těšíte – hodně těšíte –, připadá vám hodina nesnesitelně dlouhá. Ale každé utrpení má svůj konec a věřte nevěřte, byla to (prozatím) ta nejlepší show Firewater, co jsem viděla.

A už to jelo. Bez zbytečných průpovídek, jen hutná hudební nálož. Klasický začátek, psychedelie z Peru, Sonido Amazonico kapely Los Mirlos. (Tak mě u toho coveru napadá – znáte album Firewater The Songs We Should Have Written? Ne? Čas doplnit si vzdělání.)

Pokračovalo se Electric City a Three Legged Dog z alba The Golden Hour. Počáteční krůpěje potu a první ochutnávka z nového alba International Orange, makabrózní pecka Dead Man's Boots. Vtipná záležitost s temnějšími tóny. Too Much is Never Enough z deset let staré desky The Man on the Burning Tightrope. Jo, téhle kapely se nemůžete přesytit. Dance! zařve Tod, ale výzvy téměř netřeba. Bhangra Bros. Indický buben dhol v rukách Jazze Singha. Pochopíte, proč se při jeho zvuku dávaly na útěk tygři i nepřátelské armády. Div že nespadl strop. Ostré bhangra tóny řinoucí se z kytary Jara Milka. Blok novinek - Tropical Depression, punkovější, ideální k pogování. Nebo jen tak. S Little Revolution jako by se vrátili The Clash. Ex-Millionaire Mambo. Ale zkuste tančit mezi střepy na mokré podlaze, když se navíc nemůžete nadechnout. Vážně by v Čechách neprošel ten zákaz kouření? Basák Adam Sheflan dělá zhnusené obličeje, jeho žádost, aby se s čaděním přestalo, trochu pomáhá. Monkey Song, který mnozí slyšeli jako horkou novinku před lety na strahovské Sedmičce. Dusno jak v sauně, pot teče proudem. Těžko říct, jestli více z návštěvníků či kapely, ale bubeník sahá po ručníku čím dál častěji. So Long Superman z prastaré desky The Ponzi Scheme. Opět flashback v podobě Dark Days Indeed. A prý konec. Tak to prrr, chlapci, přední řady dobře vidí setlist a vy tam ještě pár věcí schováváte. Potlesk, řev, pískot, dupání. Come on, vraťte se na stage.

Hurá, jsou zpět a s nimi Feeling No Pain a Bourbon and Division. Fanoušci vytažení na pódium paří na Drunken Jew. Tak si říkám, proč lidé navštěvují bikram jógu...? Stačí si užívat v kotli. Bohužel skutečný závěr This is My Life. „I've never cared for authority, I've never felt part of the majority.“

Jo, tahle mezinárodní šestice si dělá, co chce, a jde jí to sakra dobře. Z celého kulturně-hudebního eintopfu destilují opojný nápoj, na kterém se rychle stanete závislými. V porovnání s předchozími koncerty byla tentokrát ve vzduchu cítit změna. Méně vzteku, více uvolněnosti, hravosti, radosti. Snad je to tím, že se světoběžný frontman usadil. Rozhodně se více usmívá.

Večer ještě nekončí, kapela balí věci, mezitím podepisuje, co se dá. Desky rychle mizí, prý se prodávají nad očekávání dobře, v dnešní době zázrak. A jak jinak zakončit úspěšný večer, než ohnivou vodou... Pánové, cheers, a nenechte nás čekat další tři roky, ano?

Info

Firewater (usa)
5. 3. 2013, Rock Café, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Žánrový chaos v centre Brna (FAUN Festival)

Maxim Mičúch 26.04.2023

V tichšej pasáži zrazu vreskot, z ktorého stuhla krv. „Stand up! Stand the fuck up!“ kričala žena so šialeným pohľadom a tečúcim make-upom...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace