Články / Reporty

V sauně s Owenem Pallettem

V sauně s Owenem Pallettem

Barka Fabiánová | Články / Reporty | 07.08.2013

MeetFactory. Pondělní srpnový podvečer, skupinky fanoušků posedávají před klubem, klábosí a popíjejí pivo. Kolem jezdí líně vlaky a tramvaje.

I když byl začátek koncertu avizovaný na osmou, začíná až po deváté. V sále pár nadšenců, několik fotografů a ještě stále se dá dýchat. Dvě postavy na pódiu vybalují nástroje a našijou do nás ostrou dávku punku ze svého posledního alba Generale Dome. Mhouříme oči do přesvětlené mlhy, která vypaluje sítnice. Arone a Aron, ona a on. Mňoukavý hlas koketuje s kytarou a publikum se pomalu probouzí. Kapela se snaží o komunikaci, zpěvačka se naučí „Ahoj“ a mezi písničkami si naučené slovo občas pinkne s někým z publika. Buke and Gase vydrží fanoušky žhavit necelou hodinu. Opakují, že je jim ctí dělat předkapelu právě Owenu Pallettovi. Pak se rozloučí a splynou s mlhou.

Proběhne rychlá přestavba pódia a během deseti minut se z mlhy a světel ozve lákavý zvuk houslí. Zvuk sílí, očima hledám orchestr, ale nacházím jen mladíka za klávesami, s houslemi pod bradou.

Kanadský houslista, písničkář a zpěvák v jedné osobě Owen Pallett se do Prahy vrací pravidelně. Jednou hrál v Kutné Hoře na festivalu Creepy Teepee, v Praze už je potřetí. Vznikla tady i jeho předposlední deska, kterou natočil spolu s českým symfoňákem. Tato spolupráce se zjevně osvědčila, protože si stejný orchestr přizval i na natáčení nejnovějšího alba In the Conflict, které by mělo vyjít na podzim. Zatímco na předchozím albu se čerstvý třicátník zaobíral duchovnem a Stvořitelem, na tom aktuálním se vyrovnává s osobními krizemi, depresemi a duševními problémy. Samoléčba hudbou se zdá být úspěšná, v MeetFactory působil vyrovnaně a mile. Ponořen do svého imaginária, ale s lehkým úsměvem na rtech.

I když je Owen Pallett zvyklý na one man show, na druhou skladbu, kterou je titulní In the Conflict, se k němu přidávají dva spoluhráči: bubeník Rob Gordon a kytarista Matt Smith, kteří skvěle doplňují Pallettovu mistrovskou hru na čtyři struny. Až na pár výjimek zůstanou na pódiu téměř celý koncert.

Owen Pallett hraje v ponožkách, a přestože toho moc nenamluví, publikum si získává skromným až ostýchavým vystupováním.

Starší věci z alba Heartland se mísí s těmi novými, ještě čerstvými. Když zazní valčíkově E is for Estranged v třídobém valčíkovém rytmu, dav ožívá. Ozývají se pochvalné výkřiky a aplaus. Dívka s modrými stíny a v modrých šatech tančí v modrém světle.

Aplaus následuje i po písních, které fanoušci znají z projektu Final Fantasy.

Dav pod pódiem houstne, čas běží a teplota stoupá. MeetFactory se mění v parní lázně, k čemuž dopomáhá i mlha na pódiu.

Kotel vře, krátce před půl dvanáctou se kapela loučí. Poslední skladba je symbolicky Lewis Takes Off His Shirt. Nevím, jestli ho někteří následovali. Polomrtvá dusnem se vytrácím do letní noci.

Info

Owen Pallett (usa), supported by Buke & Gase (usa)
5. 8. 2013, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace