Články / Profily

Víme první: Run the Jewels v Čechách

Víme první: Run the Jewels v Čechách

Jakub Šíma | Články / Profily | 15.01.2015

Stěžujete si, že do Čech nejezdí aktuální jména na vrcholu? Čtěte dál.

Run the Jewels. Obrovský černoch a bledý zrzek. Strikce, diktát, nekorektnost a spousta srandy. Dva velké charaktery, pečlivě nabroušené názory, ale taky dvě dlouhé kariéry, které hrozily, že skončí jen u skalních. Blahobytné ignorantství, stupidní řeči, ale taky vydatné angažmá ohledně kauzy ve Fergusonu. Od Killer Mikea jsem před několika lety znal jen singl A.D.I.D.A.S.. Ten naštěstí se značkou bot nemá nic společného, ale přesto patří do kategorie chytlavých summer anthems a politickou nekorektnost ani promyšleně debilní chvástání tu nenajdete. Takže na první pořádný setkání došlo až s albem R.A.P., kde se – jak už dneska každý ví – potkal s El-Pím. Setkání ve studiu nebylo nijak zvlášť očekávané, ale brzy bylo jasno, že u jedné session neskončí. A neskončilo. Díky Elově produkci a Mikeově mikrofonové bestialitě jsem se zaposlouchal rychle. Faktory, které platí u další spolupráce za konstanty, vykrystalizovaly v celkem jasných rysech už na prvních setkáních.

S El Productem jsem to měl jinak. Už v patnácti jsem točil jeho první sólovku Fantastic Damage až do zbláznění. Moc jsem jeho rapu nerozuměl, ale i přes jazykovou jalovost jsem větřil, že pod povrchem jsou názory, které spánku na klidu nepřidají. Ale nebylo to jen o Fantastic Damage. Hltal jsem všechno, co padalo z tehdy ještě plodného labelu Def Jux. A padaly perly. Jména jako Cannibal Ox, Aesop Rock, Cage, C-Rayz Walz nebo Mr. Lif patřila v newyorském podzemí k tomu nejlepšímu. Mimochodem: věděli jste, že El-P byl v Praze s Company Flow už v roce 1999? Důkaz v posledních pěti minutách. Ale nic netrvá věčně a El postupem času Def Jux ukládal k hibernaci, až v roce 2010 byl jeho provoz přerušen na neurčito. El nejednou zmínil, že jej provoz labelu administrativně zatěžuje a díky jeho konci bude mít více času na samotnou tvorbu. To částečně platí o desce Flyentology, ale taky o zatím poslední sólovce se sympatickým názvem Cancer for Cure a samozřejmě o obou Run the Jewels.

O setkání El-Pího a Killer Mikea už byla řeč. Jen několik stručných charakteristik. Def Jux byl kult a Run the Jewels na tom jsou podobně. Proč by se jim jinak fanoušci skládali na remixovou desku Meow the Jewels, postavenou jen na použití kočičích zvuků, že jo? A když jsme u Meow the Jewels, hodí se přiložit seznam producentů, kteří na projektu přislíbili účast: Dan the Automator, Prince Paul, Alchemist, Just Blaze, Skywlkr, Baauer, ale taky BOOTS, Zola Jesus nebo Geoff Barrow z Portishead. Ale to jsme u desky Run the Jewels 2. Už jednička byla věrným společníkem na cestách noční Prahou a po zásluze se také prodrala do horních pater výročních žebříčků. Ostatně i já jsem první díl vyhlásil deskou roku. A to jsem netušil, co přinese dvojka. Ta je letošní jedničkou například na portálu Pitchfork. Ano – skutečně to vypadá, jako by na hipsterské bibli rozuměli rapu. Ale to soudit nebudu. Každopádně až díky druhému albu vizuálně nesourodé dvojice jsem začal usínat s představou, jaký je to pocit, když „running backwards in the field of dicks“ a nebo mít „dick in the mouth all day“. A tak nezapomeňte dorazit na letošní Hip Hop Kemp. Tušíte správně – přijedou i Jaime a Mike. Supervillains in da house. Real talk, wet dreams become reality. Zmrdům zdar.

Info

Další studium:
Recenze - Run the Jewels 2
Recenze - Run the Jewels

Scéna s MaryC na téma Run the Jewels, El-P, Def Jux (začátek v cca 45:30):
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3269451
El-P: od Def Juxu k Run the Jewels:
http://www.rozhlas.cz/radiowave/scenasmaryc/_zprava/elp-od-def-juxu-k-run-the-jewels--1431694

Hip Hop Kemp 2015
21. - 23. 8. 2015, Festivalpark, Hradec Králové
www.hiphopkemp.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Správným směrem aneb Ruská indie scéna

Maria Pyatkina 20.01.2022

Průkopnici ruské indie scény následovali na začátku tisíciletí západní trendy nebo snili o tom, aby prorazili v zahraničí. Poslední desetiletí pozorujeme jiný trend...

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Soumrak bohů? The Doors a změna vnímání rockového hrdiny

Michal Pařízek, Karel Veselý 19.01.2022

Jsou The Doors po půl století ještě relevantní? Byl Jim Morrison skutečně někým, k němuž je záhodno vzhlížet?

Nejlepší texty Full Moonu 2021: V záři červeného blesku aneb Polská ženská angažovaná hudební scéna

Sabina Coufalová 18.01.2022

Ačkoli je v hudbě stále dodržována svoboda slova, za veřejné politické akce se nemálo umělkyň a aktivistek potýká s problémy s policií.

Dveře jsou otevřené (Nový ukrajinský rap)

Maria Pyatkina 06.11.2021

Jedním z vrcholů Žižkovské noci 2021 bylo vystoupení patronky ukrajinského rapu Alyony Alyony. Skrze rozhovor s ní nahlížíme pod pokličku tamní rapové scény.

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace