Články / Reporty

Vážně i nevážně (CPH:DOX, část třetí)

Vážně i nevážně (CPH:DOX, část třetí)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 30.03.2018

V polovině března je již tradicí, že Kodaň a její okolí žije filmem. Během týdne a půl je většina místních kin a divadel vyhrazena pro festival dokumentárních snímků CPH:DOX a ke shlédnutí je kvalitní výřez z nedávné celosvětové produkce. Dva návody pro záchranu světa jsme už probrali, stejně jako jídlo a přepych, zůstaňme ale ještě chvíli u té americké smetánky.

Do světa módy jsme se už podívali v doprovodu Vivienne Westwoodové, ale dokument The Gospel According to André nám ukázal svět přehlídkových mol z pohledu nejvlivnějšího žurnalisty oděvního průmyslu. André Leon Talley je bývalým redaktorem časopisu Vogue a biografický snímek zachytil jeho razantní nástup na pole módní žurnalistiky. Práce pro Warhola v časopisu Interview, spolupráce s Dianou Vreelandovou v Metropolitním muzeu umění a nakonec šplhání po žebříčku Vogue - dokument se věnoval nejlepším momentům jeho života. Na smutnou notu hrají jen krátké zmínky o rasové segregaci a úmrtí jeho idolů. Zbytek snímku byl plný šarmu, elegance a sexappealu, ostatně jako celé módní odvětví. Nepozastavil se ani nad tím, že se nikdy nezamiloval, a teď, v téměř sedmdesáti letech, už je prý pozdě. Nahradil to ale ohromnou slovní zásobou a jeho popisy módních kolekcí se do slovníků dostaly vcukuletu. Fascinující náhled na Talleyho vnímání světa byl ukončen zvolením Donalda Trumpa, po němž se uklidil do ústraní.

Na samotě severního Švédska žije i švédsko-laponská umělkyně Maj Doris Rimpi. V pětasedmdesáti letech pořád pracuje na výstavních obrazech, účinkuje ve filmech a stará se o soby. Dokument s názvem Maj Doris se zaměřil na její tvůrčí proces a strasti spojené s udržováním opuštěného domku v laponské divočině, se kterými ji pomáhá afghánský přistěhovalec. Témat bylo na hodinu a půl přehršel a nevadilo by k některým z nich přiložit lupu. Ať už by to byl úžas nad rychlou integrací jejího pomocníka, se kterým si nad pizzou povídá o rock'n'rollu padesátých let, zlomené srdce nad migrujícími soby nebo trable s uzávěrkami výstavy - ve výsledku šlo o rychlý náhled do laponské kultury, který zanechal víc otázek než odpovědí. Ale kouzelné záběry z blízkosti polárního kruhu byly k nezapomnění.

Vzpomínky byly hlavním tématem analytického dokumentu Beyond Clueless, který se zaměřil na proslulé snímky pro mládež typu Prci, prci, prcičky. Co se na první pohled mohlo zdát jako pošetilost, skončilo jako vtipný rozbor americké středoškolské kultury. Od problémů zapadnout po neodmyslitelnou lásku na první pohled, režisér Charlie Lyne rozpitval a našel smysl i v těch nejstupidnějších momentech Protivných, sprostých holek (“Ve středu nosíme růžovou.”). V konkurenci dokumentů na vážná témata byl Beyond Clueless jasnou výjimkou, ale i když splácat dohromady scény ze dvou stovek filmů není bůhvíjaký umělecký výkon, ze sálu odcházeli všichni spokojení. Výběr nejlepších scén z nejhorších filmů diváky pobavil, hlavní účel byl splněn.

A co se týče vážných témat, tak jedním z nejlepších filmů festivalu se stal Silas, snímek Anjali Nayarové o liberijském aktivistovi proti nelegální těžbě dřeva a neúnavném bojovníkovi proti korupci. Když se vlády v Libérii ujala první africká prezidentka, všechno vypadalo jako v pohádce. Slibovaný konec korupce ale samozřejmě nepřišel, a tak musel síly mobilizovat Silas Siakor. Zakladatel liberijského Instututu pro udržitelný rozvoj si dal za cíl vzdělat domorodé klany o jejich právech na půdu a přes aplikaci TIMBY sleduje všechna nahlášená porušení smluv o legální těžbě. Ale i když se mu občas podaří odvrátit násilné přesuny nebo kácení primárních lesů, jedná se o běh na dlouhou trať. Na konci dokumentu se dojemně loučí s kariérou aktivisty a vrhá se do politiky, bohužel neúspěšně. I přes vliv, který ve své komunitě má, neuspěl v oblastních volbách, což dost možná vysvětluje, proč ho mezinárodní těžební korporace ještě neodstranily. Navíc se jednalo o film, který z celého sálu udělal aktivisty, protože nezáleží na tom, jak účinné jednotlivé akce jsou, jde o snahu samotnou.

Info

CPH:DOX 2018
15. 3. 2018 - 25. 3. 2018, Kodaň
www.cphdox.dk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace