Články / Offtopic / / Komix

Ve městě hazardu a krve (American Vampire vol. 2)

Ve městě hazardu a krve (American Vampire vol. 2)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 16.02.2014

Po úvodu do problematiky upíří rasy na novém kontinentě se Scott Snyder zbavil Stephena Kinga a jede sólo, dámy a pánové. A je třeba podotknout, že mu to píše stejně dobře jako po boku mistra hororu, který se omluvil, že musí do mašiny doklepat sequel ke svému majstrštyku Osvícení jménem Doktor Spánek. Znovu se dočkáváme dvou částí z americké upíří fresky a znovu je jeden příběh Skinnerův a jeden Pearl. Akce ubylo, ale atmosféra je hutná jako dobře uleželá AB+.

Ďábel v písku začíná sice kdesi v Coloradu, ale hlavním dějištěm je Las Vegas. Píše se rok 1936 a stavba Boulderské (později Hooverovy) přehrady se blíží k velkému finále. Když se tu z čista jasna začnou vršit vycucané mrtvoly hlavních podílníků stavby. Vegas je klasa, i Kája Gott obětoval převzetí Zlatého slavíka kvůli menšímu kšeftu ve městě neonů, hazardu a falešné Eiffelovky. Zde vidíme město v době úplného vzniku, spíš vesnici než pouštní metropoli. Koně pomalu nahrazují auta, písek asfalt a k bordelům se přistavují kasina - náš zákazník náš pán. Hlavním hrdinou příběhu ale není starý známý první upír „made in USA“ Skinner Sweet, nýbrž policajt Cash „Pan Prachy“ McCogan, kterému případ přistane na talíři.

Snyder představuje nové postavy (nebo děti těch starých), protože čas neúprosně sviští a jenom „das Vampir“ má pleť bez vrásek. Dělá to s citem, všechny postavy pracují pro příběh a na scénu konečně přichází organizace, která se lovem pijáků krve živí (tzv. Vazalové Jitřenky). Autor vnáší do všeho trochu světla a upíry rozškatulkovává pro čtenářův lepší přehled.

Úniková cesta, kratší z příběhů, je spíš lehkým rozjímáním tří lidí, pardon člověka a dvou upírek. Hattie a Pearl byly nejlepší kamarádky, ale události minulé knihy tímhle vztahem dost zamávaly. Pomsta za provedené křivdy na sebe nenechá dlouho čekat a Hattie se vydává po stopě za Pearl a jejím milým, kteří se z Los Angeles uklidili kamsi na venkov. Snyder vypráví příběh lásky stárnoucího člověka a upíra, předkládá úvahy, které choré mozky v Hollywoodu nejsou schopny natavit do filmů s touto tematikou. Chytře se v závěru vyhýbá konfliktu, který mohl směřovat ke klišé (jednou k němu nejspíš dojde, ale opravdu není třeba spěchat), nabízí místo něj kabriolet a otevřenou cestu.

Dvorní kreslíř série Rafael Albuquerque, lepšící se s každým dalším rámečkem (obdivuhodná dvojstrana s Boulderskou přehradou), si pro retrospektivní části prvního příběhu přizval na pomoc talentovaného brazilského kreslíře Matea Santoloucu. Druhý příběh je pak pod jeho taktovkou celý, což je velice osvěžující. Možná je i škoda, že další knihy se pak vrací pod Albuquerqovo vedení, protože není tak přesný a proti Santoloucovi zaostává v detailech. Koloring Davea McCaiga stále nemá chybu.

Když vedle sebe urovnáte hřbety (pevná vazba je samozřejmostí), chlístance krve na nich na sebe navazují. Stejně jako příběh Pearl a Skinnera Sweeta, který se pomalu vine minulým stoletím vstříc druhé světové válce. BB/art na konci nabízí ochutnávku v podobě několika málo stránek z třetí knihy, kde se naši upíří přátelé ocitají v zákopech na ostrově Tchajpan. Vydavatelé slibují brzké vydání. Rozhodně je na co se těšit.

Info

Rafael Albuquerque, Scott Snyder - Americký upír 2 (BB/art, 2013)
http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2903

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace