Články / Recenze

Ve skleněné kouli (Glaare)

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 02.09.2021

Zpočátku běžely jeden vedle druhého, aby se nakonec spojily. Mám na mysli styly postpunk a synthpop, které svou cestu ke slávě svorně zahájily v druhém polovině sedmdesátých let. O jejich propojení se postarali New Order, teď podobné ingredience míchají američtí Glaare. Nedávno vydali své druhé album, Your Hellbound Heart.

Aktuální řadovka americké trojice se mírně odchyluje od stylu podařeného debutu To Deaf And Day (2017). Kytarovou melancholii a ukolébávající zasněnost letos nahradila temnota opřená o syntezátory, které by se neztratily na Black Celebration Depeche Mode a jen občas je rozčeří téměř „cureovská“ kytara. Poměry ingrediencí se tu obrací, postpunk je podkladem pro synťákové vrstvy a tepot strojových bicích.

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál Rachael Pierce, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou. Nad hutným, výrazně basovým soundem formace se její hlas v klenutých melodiích – oproti žánrově příznačnějším „rovným“ melodickým linkám –, vznáší a má až omamující účinky. Zasnít se, tak snadno jako s deskou předcházející, ale není tak snadné. Uvnitř Your Hellhound Heart je neustále přítomen osten nervozity a znekopojivosti.

I díky výraznému zapojení elektronických zvuků – jakoby jimi byly dotčeny i kytary – a robotické rytmice působí album chladně, uzavřeně, až odtažitě. Vytváří si svůj vlastní, ponurý svět, jakoby ukrytý ve skleněné kouli. Navzdory spoustě chytlavých a lákavých refrénů se přes tuhle neviditelnou bariéru dostává jen velice obtížně. Your Hellbound Heart tak připomíná výpravu za pokladem, k jehož získání vede cesta plná nebezpečí. Pobízí k opakovanému podstupování, úspěch se ale dostaví jen někdy.

Info

Glaare – Your Hellbound Heart (Weyrd Son, 2021)
Bandcamp kapely

foto © se svolením Glaare

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace