Články / Recenze

Ve skleněné kouli (Glaare)

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 02.09.2021

Zpočátku běžely jeden vedle druhého, aby se nakonec spojily. Mám na mysli styly postpunk a synthpop, které svou cestu ke slávě svorně zahájily v druhém polovině sedmdesátých let. O jejich propojení se postarali New Order, teď podobné ingredience míchají američtí Glaare. Nedávno vydali své druhé album, Your Hellbound Heart.

Aktuální řadovka americké trojice se mírně odchyluje od stylu podařeného debutu To Deaf And Day (2017). Kytarovou melancholii a ukolébávající zasněnost letos nahradila temnota opřená o syntezátory, které by se neztratily na Black Celebration Depeche Mode a jen občas je rozčeří téměř „cureovská“ kytara. Poměry ingrediencí se tu obrací, postpunk je podkladem pro synťákové vrstvy a tepot strojových bicích.

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál Rachael Pierce, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou. Nad hutným, výrazně basovým soundem formace se její hlas v klenutých melodiích – oproti žánrově příznačnějším „rovným“ melodickým linkám –, vznáší a má až omamující účinky. Zasnít se, tak snadno jako s deskou předcházející, ale není tak snadné. Uvnitř Your Hellhound Heart je neustále přítomen osten nervozity a znekopojivosti.

I díky výraznému zapojení elektronických zvuků – jakoby jimi byly dotčeny i kytary – a robotické rytmice působí album chladně, uzavřeně, až odtažitě. Vytváří si svůj vlastní, ponurý svět, jakoby ukrytý ve skleněné kouli. Navzdory spoustě chytlavých a lákavých refrénů se přes tuhle neviditelnou bariéru dostává jen velice obtížně. Your Hellbound Heart tak připomíná výpravu za pokladem, k jehož získání vede cesta plná nebezpečí. Pobízí k opakovanému podstupování, úspěch se ale dostaví jen někdy.

Info

Glaare – Your Hellbound Heart (Weyrd Son, 2021)
Bandcamp kapely

foto © se svolením Glaare

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace