Články / Recenze

Ve skleněné kouli (Glaare)

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 02.09.2021

Zpočátku běžely jeden vedle druhého, aby se nakonec spojily. Mám na mysli styly postpunk a synthpop, které svou cestu ke slávě svorně zahájily v druhém polovině sedmdesátých let. O jejich propojení se postarali New Order, teď podobné ingredience míchají američtí Glaare. Nedávno vydali své druhé album, Your Hellbound Heart.

Aktuální řadovka americké trojice se mírně odchyluje od stylu podařeného debutu To Deaf And Day (2017). Kytarovou melancholii a ukolébávající zasněnost letos nahradila temnota opřená o syntezátory, které by se neztratily na Black Celebration Depeche Mode a jen občas je rozčeří téměř „cureovská“ kytara. Poměry ingrediencí se tu obrací, postpunk je podkladem pro synťákové vrstvy a tepot strojových bicích.

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál Rachael Pierce, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou. Nad hutným, výrazně basovým soundem formace se její hlas v klenutých melodiích – oproti žánrově příznačnějším „rovným“ melodickým linkám –, vznáší a má až omamující účinky. Zasnít se, tak snadno jako s deskou předcházející, ale není tak snadné. Uvnitř Your Hellhound Heart je neustále přítomen osten nervozity a znekopojivosti.

I díky výraznému zapojení elektronických zvuků – jakoby jimi byly dotčeny i kytary – a robotické rytmice působí album chladně, uzavřeně, až odtažitě. Vytváří si svůj vlastní, ponurý svět, jakoby ukrytý ve skleněné kouli. Navzdory spoustě chytlavých a lákavých refrénů se přes tuhle neviditelnou bariéru dostává jen velice obtížně. Your Hellbound Heart tak připomíná výpravu za pokladem, k jehož získání vede cesta plná nebezpečí. Pobízí k opakovanému podstupování, úspěch se ale dostaví jen někdy.

Info

Glaare – Your Hellbound Heart (Weyrd Son, 2021)
Bandcamp kapely

foto © se svolením Glaare

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Třetí rozměr aneb Štěstí jistě přijde

Valentýna Žišková 11.12.2021

Šťastná hledá zdroj své tvorby v těch nejběžnějších situacích, ve kterých se snaží objevovat na první pohled skryté napětí – například v rozhovoru dcery a matky.

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký 10.12.2021

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace