Články / Reporty

Ve skleněném domě Jessie Ware

Ve skleněném domě Jessie Ware

Jakub Béreš | Články / Reporty | Do 31.03.2018

Britská třiatřicetiletá zpěvačka Jessie Ware se začátkem dekády proslavila na albu maskovaného producenta SBTRKT a od té doby vydala tři sólovky. Od alternativního R&B a městského soulu se čím dál víc přibližovala k popové formě, jejíž vyvrcholení přišlo na loňském Glasshouse. Nebála se mainstreamu, pročež si vedle Cashmere Cata nebo Francis and the Lights přizvala k nahrávání i Eda Sheerana.

Kvůli technickým problémům nemohl vystoupit český support TeePee a po jejich vyřešení rovnou nastoupila pětičlenná skupina Jessie Ware. To už běžely projekce uvádějící fanoušky do fiktivního skleněného domu, do jeho výstavby architektonické i emocionální. Naznačený konceptuální charakter ale neměl větší opodstatnění a s rozdělením show na tři části souvisel jen do nejasné míry.

fotogalerie z koncertu zde

Set začal minimalistickou milostnou baladou Sam a v osobním duchu se nesl i dále, když přišly na řadu svižnější kousky. Písně o nejistém hledání lásky a strachu ze samoty, o obavách připustit si lásku k tělu pravidelně střídaly skladby o štěstí z aktuální nahrávky Glasshouse, která je inspirovaná sňatkem a porodem první dcery. Jedinou nevýhodou bylo, že všechny skladby byly provedeny v uhlazenějších aranžích, takže místy zanikala jejich nápaditá produkce. Oproti tomu vynikl silný hlas, kterému bylo rozumět každé slovo.

Oslavu lásky doplnily dvě žádosti o ruku. A zatímco ta první proběhla nenápadně pod podiem a zpěvačka na ni reagovala jen gratulací, ta druhá zasekla celé vystoupení, když Jessie Ware pozvala pár na stage. Exponované žádání o ruku působilo sice kýčovitě, ale něco se od té doby změnilo a večer dostal klubově intimní, přátelskou podobu. Jako by se koncertní sál proměnil na onen vysněný skleněný dům, který jsme si předtím zdráhali představit, natož do něj vstoupit.

Info

Jessie Ware (uk)
3. 3. 2018 Divadlo Archa, Praha

foto: Kristýna Padrtová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodky, esa, polské trumfy (Nowa Muzyka 2021)

Radka Bednarzová 03.08.2021

Jako z jiného světa působí sportovní hala Spodek ve tvaru disku, těžko uvěřit tomu, že brutalistní budova oslavila padesát let. Na co se tančilo, kde byl chill?

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace