Články / Reporty

Večírek pro Natálku (Živé kvety, živé myšlenky)

Večírek pro Natálku (Živé kvety, živé myšlenky)

Veronika Wohlrabová | Články / Reporty | 17.12.2017

Předvánoční období je jako dělané pro benefiční akce. Od rasistického žhářského útoku ve Vítkově uplynulo již osm let, ale Natálka stále potřebuje pravidelnou lékařskou péči. Živé kvety hned po útoku nahrály o holčičce píseň Hranice, účastnily se charitativního koncertu v roce 2010 a tentokrát uspořádaly koncert s ambiciózním cílem vybrat dostatek prostředků pro zakoupení vozu, kterým by mohli rodiče Natálku vozit na nezbytná vyšetření. Benefice konaná v útulném obývacím pokoji Studia Alta vlákala návštěvníky na bohatý program pokrývající nejrůznější žánry.

Koncert otevřelo seskupení Jarda Svoboda + Holy Fanda & The Reverends. Oba pánové vydali sólové desky, na kterých si vzájemně hostují, a tak je i na živých vystoupeních můžete vidět pohromadě. Písničkář Svoboda, kterého znají fanoušci coby zakládajícího člena (prozatím spícího) Trabandu, se svým harmoniem doplňuje jinak těžko zařaditelný alternativně-country repertoár Reverendů.

Živé kvety snad ani neumí hrát na menší než stoprocentní výkon a tento večer to platilo dvojnásob. Lucia Piussi umí uhranout publikum a díky textům, pokrývajícím nejen stálý světobol lásky, bezútěšnou politickou situaci, ale i témata rasismu a všedního života, dokáže promlouvat k publiku napříč generacemi. Nechyběla ani ochutnávka nových skladeb. První z nich, Gejza, připravila na následující Terne Čhave nejen pojmenováním po frontmanovi, ale i pro Živé kvety netradičním zvukem inspirovaným romskou hudbou. Tu druhou, Navždy, mohli fanoušci slyšet už před měsícem v Unijazzu.

Třetím bodem programu byli očekávaní Terne Čhave. Za tónů prvních komornějších skladeb svolali zbytek svých kolegů na stage a večírek mohl začít. Jestli Živé kvety publikum rozezpívali, Terne Čhave se postarali o jejich roztancování. Jejich vlastní definice hraného žánru – "rom'n'roll" – je více než vystihující. Bendigovi celé osazenstvo Alty doslova klečelo u nohou (nejednou), což taky trochu vysvětluje, proč se prostor vylidnil ještě před závěrečnými Byl pes. Ústřední postava Psa Tomáš Zíka si svým rozervaným hlasem zbylé přítomné okamžitě získal a další odchody zastavil. Finálního folkového unplugged koncertu mezi diváky se pak dle libosti účastnili muzikanti z předešlých kapel. Krásné to bolo.

P. S.: Pokud někdo na koncert nemohl dorazit, má letos poslední šanci vidět Živé kvety v Bratislavě na Vánočním koncertě v Klubu pod lampou dvaadvacátého prosince. I z tohohle koncertu poputuje výtěžek pro potřeby Natálky.

Info

Benefiční koncert pro Natálku
Jarda Svoboda + Holy Fanda & The Reverends, Živé kvety, Terne Čhave, Byl pes
15. 12. 2017 Studio Alta, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 13.11.2021

Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu... No a co!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace