Články / Reporty

Večírek pro Natálku (Živé kvety, živé myšlenky)

Večírek pro Natálku (Živé kvety, živé myšlenky)

Veronika Wohlrabová | Články / Reporty | 17.12.2017

Předvánoční období je jako dělané pro benefiční akce. Od rasistického žhářského útoku ve Vítkově uplynulo již osm let, ale Natálka stále potřebuje pravidelnou lékařskou péči. Živé kvety hned po útoku nahrály o holčičce píseň Hranice, účastnily se charitativního koncertu v roce 2010 a tentokrát uspořádaly koncert s ambiciózním cílem vybrat dostatek prostředků pro zakoupení vozu, kterým by mohli rodiče Natálku vozit na nezbytná vyšetření. Benefice konaná v útulném obývacím pokoji Studia Alta vlákala návštěvníky na bohatý program pokrývající nejrůznější žánry.

Koncert otevřelo seskupení Jarda Svoboda + Holy Fanda & The Reverends. Oba pánové vydali sólové desky, na kterých si vzájemně hostují, a tak je i na živých vystoupeních můžete vidět pohromadě. Písničkář Svoboda, kterého znají fanoušci coby zakládajícího člena (prozatím spícího) Trabandu, se svým harmoniem doplňuje jinak těžko zařaditelný alternativně-country repertoár Reverendů.

Živé kvety snad ani neumí hrát na menší než stoprocentní výkon a tento večer to platilo dvojnásob. Lucia Piussi umí uhranout publikum a díky textům, pokrývajícím nejen stálý světobol lásky, bezútěšnou politickou situaci, ale i témata rasismu a všedního života, dokáže promlouvat k publiku napříč generacemi. Nechyběla ani ochutnávka nových skladeb. První z nich, Gejza, připravila na následující Terne Čhave nejen pojmenováním po frontmanovi, ale i pro Živé kvety netradičním zvukem inspirovaným romskou hudbou. Tu druhou, Navždy, mohli fanoušci slyšet už před měsícem v Unijazzu.

Třetím bodem programu byli očekávaní Terne Čhave. Za tónů prvních komornějších skladeb svolali zbytek svých kolegů na stage a večírek mohl začít. Jestli Živé kvety publikum rozezpívali, Terne Čhave se postarali o jejich roztancování. Jejich vlastní definice hraného žánru – "rom'n'roll" – je více než vystihující. Bendigovi celé osazenstvo Alty doslova klečelo u nohou (nejednou), což taky trochu vysvětluje, proč se prostor vylidnil ještě před závěrečnými Byl pes. Ústřední postava Psa Tomáš Zíka si svým rozervaným hlasem zbylé přítomné okamžitě získal a další odchody zastavil. Finálního folkového unplugged koncertu mezi diváky se pak dle libosti účastnili muzikanti z předešlých kapel. Krásné to bolo.

P. S.: Pokud někdo na koncert nemohl dorazit, má letos poslední šanci vidět Živé kvety v Bratislavě na Vánočním koncertě v Klubu pod lampou dvaadvacátého prosince. I z tohohle koncertu poputuje výtěžek pro potřeby Natálky.

Info

Benefiční koncert pro Natálku
Jarda Svoboda + Holy Fanda & The Reverends, Živé kvety, Terne Čhave, Byl pes
15. 12. 2017 Studio Alta, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ztratit se pod dusotem syntezátorů (Ritual Howls)

David Stoklas 24.05.2022

Těžký náraz do zdi syntezátorového hluku. Kdo čekal minimalistické temné country, musel být zklamaný.

Snad je to pocitem... (The Smile)

Jiří V. Matýsek 21.05.2022

Očekáváná premiéra ve Foru Karlín, jen s pár dnů starou deskou přijeli The Smile, alias boční projekt dvou hlavních tváří Radiohead.

Rapové (ne)vítanie leta (Denzel Curry)

Jonáš Sudakov 19.05.2022

V rozhovore s XXL z mája 2022 sa Denzel Curry označil ako najlepší žijúci rapper. Tento titulok obletel celým internetom, ale nikto mu príliš neoponoval... Živě ve Žlutých lázních.

Plameny a černý dým nad letištěm aneb Rammstein

Jiří V. Matýsek 17.05.2022

Rammstein můžeme vyčítat ledacos: přílišnou přímočarost, útoky na nízké pudy, kontroverznost a kdovíco dalšího...

Mé dojetí se tady snadno ztratí (Low)

Jiří Přivřel 14.05.2022

Low na svém aktuálním turné srdce Evropy míjejí, já zase minul jejich pražský koncert před třemi roky v Meetku. Bylo to v létě, byl jiný program, dodnes lituji. Z letošní…

GusGus každému z nás

Tomáš Kouřil 10.05.2022

Zastávky na turné GusGus k poslednímu albu se brněnská Fléda dočkala skoro až rok poté, co deska Mobile Home vyšla. Stálo to za to?

Letmé, a intenzivní (Donaufestival)

Bára Jurašková 10.05.2022

Dvouhodinový dialog s publikem za sebou nechal kromě hudební vzpomínky hlavně chuť nepřehlédnutelné, bezpodmínečné laskavosti. Hyperpopová diva nutí publikum šílet...

Mnohorozměrná Róisín Murphy

Akana 05.05.2022

Myslím, že takhle komplexní, propracovanou a zároveň bezprostřední a oduševnělou show jsem naposledy zažil před čtyřmi lety u Davida Byrnea...

Zkrocený temperament Céu

Akana 01.05.2022

Písně, v nichž Céu kombinuje brazilské tradiční rytmy s popem, jazzem nebo elektronikou, nejsou stavěné pro hlučné arény.

Král pouštního blues (Mdou Moctar)

Jiří V. Matýsek 29.04.2022

Je to oprávněné, není to oprávněné, těžko říct. Našlápnuto Mdou Moctar vážně má. V MeetFactory hrál v české premiéře.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace