Články / Reporty

Velice zvláštní válka: Tamar Aphek

Velice zvláštní válka: Tamar Aphek

David Vo Tien | Články / Reporty | 23.11.2014

Kapela jak z psychedelického grafického románu, kde jsou stejně samozřejmé drogy jako upíři, cadillaky a pomáda fešák Dan. Protože v dnešní době se nic neříká naplno, třikrát se obejde budova, nakoukne pod dveře zrcátkem na ohýbacím teleskopu a až pak se zaklepe nebo vejde. Slovo komiks evokuje rytmus sledu okýnek, zatímco grafický román si říká o uznání. The Drain mají v sobě přesně tu nepříčetnou drzost, která s sebou chtě nechtě přináší i jistou dávku protivnosti, vampýrský narcismus, aroganci i neurvalost. „Tenhle song se jmenuje Vampire Bar, dal sem si elesdý a chtěl zabít našeho basáka tím, že jsem ho kousnul do krku.“ Kytary se topí ve fuzzové lázni nebo zní naopak tím cinkavým zvukem, jen s poněkud vytaženými výškami. V pravém rohu stojí tři děvčata, která sborově doprovází kapelu. Basák fajčí jednu čudku za druhou a do toho hobluje čtyři struny. Sólíčka, co ti v mysli vykreslí zběsilou jízdu v serpentinách, kdy ti vítr čechrá vlasy, volant držíš v kožených rukavicích a špičatá bota sešlapuje plyn. Je to zároveň drsné i trapné. Když zrovna zpěvák nehraje na kytaru, zmítá se tak trochu v elvisáckých pohybech. Pak začnou lítat zlaté konfety.

„Bohyně ostrých kytar“, tyvole, kde to můžu podepsat, tady? Tak jo. Protože ty věci, které na bandcampu vydala, jestli nějak zní, tak prostě mellow. Nemám zrovna ve slovníku český ekvivalent, ale když řeknu, že jsou to vesměs pohodovky, tentokrát ne nutně na skejta, asi nebudu úplně vedle. Jestli se kytary The Drain topily ve fuzzové lázni, Tamar Aphek spustila nekompromisní fuzz wars. Slibuju, že jednou napíšu článek, co to vlastně fuzz je, ale teď není vhodná příležitost. Není čas ztrácet fuzz. Shoshaniny drobné ruce naprosto ovládly telecaster i basový Rickenbacker, na které střídavě hrála. Jestli přišly holky, co maj rády holky s kytarama, neměly nouze o vlhký pocit v podbřišku. Ještě jsem neviděl, aby někdo hrál tak zběsilé kytarové sólo s tak magnetizujícím pohledem. Momenty z edice: nekonečná elektrizující chvíle. Rachitický bubeník s vizáží profesora chemie na židovském gymnáziu tluče zběsile s šílenstvím v očích, jako mistr lehké váhy. Trojici dokončuje kytarista/klávesák, kterému je jedno, na co zrovna hraje. Kapela, co ihned uhrane. Jenže není pohodovka jako pohodovka. „My jsme z Izraele, to asi víte. No a bydlíme ve válečné zóně. Ale není to válka, jakou si představujete. Takže se třeba díváme na oblíbený seriál a najednou, buch! A člověk si říká: OK a co teď? A oni vám řeknou, že se máte dívat dál, jen se více přikrčit k podlaze. Je to velice zvláštní válka.“

Info

Tamar Aphek (il) + The Drain
21. 11. 2014, Podnik, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace