Články / Seriály

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas | Články / Seriály | 17.05.2022

Mluvit v roce dvacet dva o „superskupině“ je už poněkud trapné, nicméně když ohlásili novou formaci Thom Yorke a Jonny Greenwood z Radiohead a vzali k sobě bubeníka Toma Skinnera známého z jazzových Sons of Kemet, vzbudilo to zvědavost. Tu přiživil singl You Will Never Work in Television Again, produkovaný Nigelem Godrichem, který spíš než jako Readiohead zněl jako… The Velvet Underground? Album A Light for Attracting Attention vyšlo před pár dny a za pár dní už tu máme The Smile živě, totiž 19. května v pražském Foru Karlín. Jaká jsou očekávání, co splnila deska britské trojice? Nervozita, úzkost, i takové pocity jsou na pořadu dne.

report z lednového londýnského koncertu najdete tady

Jirka: Jak vykročit ze stínu Radiohead, když máte ve svých řadách dva nejpodstatnější členy kultovní kapely Thoma Yorkea a Jonnyho Greenwooda a jediným odlišným prvkem je bubeník Tom Skinner? Bál jsem se, že The Smile budou Radiohead (k nimž jsem, pravda, tak úplně nepřirostl) „hození“ trochu jinam. Moje obavy částečně rozptýlil lednový přenos z Londýna a čerstvé album to jedině potvrdilo. Jasně, Yorke je Yorke, Greenwoodovo nervní muzikanství se nezapře. Ale i tak jsou The Smile kapelou s vlastním ksichtem, kde hraje podstatnou roli Skinnerova „najazzlá“ rytmika i postpunkový háv, do kterého se sevřená a vycizelovaná nahrávka místy halí. Baví mě hypnotické repetitivní linky proplétajících se kytar a basy, vnitřní neklid a jakási hudební neposednost, klavírem nesená melancholie a introvertní zamyšlení, hudební tvar, který se jako améba proměňuje pod rukama a mění se píseň od písně, poslech od poslechu. A Light to Attract Attention je místy přebujelou zvukovou krajinou, kde se člověk skoro ztrácí. Někdy je těch vrstev až příliš, místy jsou skladby téměř zahlcené svou roztěkaností. V každém případě je to jeden z letošních velkých zážitků a dost možná debut roku, byť mluvit o debutu u takto zkušených muzikantů je nadnesené. Hype byl obrovský a pánové z The Smile si dali na čas. Veškerá očekávání a snad i touhy publika hodili za hlavu a natočili přesně takové album, jaké chtěli, bez ohledu na budoucí reakce. Promyšlené, téměř novátorské, tak akorát experimentující a tak akorát hrající na vzpomínky na Radiohead.

David: Celou deskou skutečně prokmitává zvláštní pocit úzkosti, neklidu a nervozity. Toto vše patrně vzniklo fúzí Yorkeova hlasu a Skinnerových lichých rytmů, které sice Radiohead nebyli nikdy úplně cizí, ale s jazzovým bubeníkem Sons of Kemet to prožívají opravdu naplno. Zároveň tomu jdou naproti i po textové části, jak je vidět třeba v songu Smoke, kde se za repeticí věty „Smoke wakes me from my sleep” dá hledat jak psychická nestabilita, tak klimatická úzkost. Naproti tomu je tu skladba The Same, stoprocentní elektronika, kde figuruje pouze Yorke s Greenwoodem a dvojice v ní vybízí ke smíru, protože my všichni lidé v ulicích chceme to stejné. No a o jednu píseň dále, v The Opposite, opět na opačné amplitudě, zase chtějí zapalovat ohně. Ano, pokud by bylo potřeba definovat tento debut jedním slovem, je to skutečně roztěkanost. V jednotlivých skladbách jsou slyšet motivy z minulé tvorby Radiohead, ale zároveň nejde o nostalgický recyklát. Jak titul alba uvedl sám Yorke: The Smile nejsou bujarý smích, endorfinová nálož ani řada zářivých bílých zubů. The Smile jsou úsměv člověka, co vás trápí, a nebolí ho při tom všem se vám dívat do očí.

Info

The Smile – A Light for Attracting Attention (XL Recordings, 2022)
web

The Smile (uk)
19. 5. 2022 20:00
Forum Karlín, Praha
Fb událost

foto © se svolením Charmenko CZ

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace