Články / Offtopic / / Komix

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák | Články / Offtopic / / Komix | 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Autobiografický příběh o vyrůstání ve striktním křesťanském prostředí, neradostném dětství, zápalu pro kreslení i první lásce si získal jak čtenáře, tak kritiky. Thompson svým scénářem uchopil komplexní téma srozumitelně a ve spojení se svou kresbou dokázal čtenáře zasáhnout. Tento opus dal dohromady před svými třicátinami, což posunulo laťku očekávání od jeho dalších komiksů ještě výš. Jedním z nich byli v roce 2015 Kosmo knedlíci, kteří nyní vychází v češtině.

Jak říká sám autor, Kosmo knedlíci navazují na ducha pixarovek a chtějí být dobrodružstvím pro celou rodinu. Vypráví příběh z daleké galaxie, ve které malá Violet spokojeně žije se svými rodiči na vesmírné lodi. Pak dojde k ekologické katastrofě v podobě průjmu vesmírných velryb a její táta je vyslán na tajnou misi. Na ní se ztratí a odvážná Violet se ho vydá hledat spolu se svými kamarády – energickým mimozemšťanem Zacheusem a inteligentním, ale úzkostlivým kuřetem Elliotem.

Přestože použití střevních potíží velryb jako spouštěče zápletky zní bizarně, v průběhu vyprávění tento dojem ustupuje do pozadí. Důležitější je dobrodružství hlavních hrdinů, akce střídající další akci, napínavé, humorné i emotivní situace, kterými si procházejí. Samotné vyřešení zápletky by bylo možné napadnout jako nepříliš úderné, nicméně je v souladu s hlavními myšlenkami komiksu, s důrazem na rodinné hodnoty a úctu k životnímu prostředí.


Stejně jako u předchozích komiksů je Thompson při vykreslování postav mimořádně empatický a umožňuje rychle pochopit jejich pohnutky. V případě Kosmo knedlíků nejde do takové psychologické hloubky jako dříve, což ovšem nemusí být na obtíž vzhledem k orientaci na mladší publikum. Problematické je množství informací, které komiks přináší. Neustále se objevují nové odkazy a narážky, ty čtenáře postupně zavalují a poněkud upozaďují příběh, který má sám o sobě bohatý děj. Starší čtenáře (pop)kulturní reference pobaví, mladší mohou obohatit. Je ale otázka, zda by po jejich zredukování nebyla narace dynamičtější. Co naopak dělá vyprávění intenzivním, je časté porušování zavedeného komiksového členění děje do okének.

Poprvé se v komiksu Craiga Thompsona setkáváme s kolorovanou kresbou, kterou si vzal na starosti Dave Stewart, známý především prací na sérii Hellboy. Thompsonův osobitý styl zaměřený na detaily je tak obohacen o vtahující líbivou barevnost. Ta podtrhává atmosféru a dětskému čtenáři nabízí přístupnější vizuální zpracování. Oba dva tvůrci se vhodně doplňují a výsledek jejich spolupráce je strhující.

Kosmo knedlíci jsou zábavní a mají šanci zasáhnout čitatele bez ohledu na věk. A je to díky mnoha vrstvám, v nichž si každý může najít ty, které ho osloví, budou mu bližší. Jádrem je ale příběh, který je unikátní podáním i univerzálností svého poselství.

Info

Craig Thompson - Kosmo knedlíci (Paseka, 2019)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace