Články / Offtopic / / Komix

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák | Články / Offtopic / / Komix | 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Autobiografický příběh o vyrůstání ve striktním křesťanském prostředí, neradostném dětství, zápalu pro kreslení i první lásce si získal jak čtenáře, tak kritiky. Thompson svým scénářem uchopil komplexní téma srozumitelně a ve spojení se svou kresbou dokázal čtenáře zasáhnout. Tento opus dal dohromady před svými třicátinami, což posunulo laťku očekávání od jeho dalších komiksů ještě výš. Jedním z nich byli v roce 2015 Kosmo knedlíci, kteří nyní vychází v češtině.

Jak říká sám autor, Kosmo knedlíci navazují na ducha pixarovek a chtějí být dobrodružstvím pro celou rodinu. Vypráví příběh z daleké galaxie, ve které malá Violet spokojeně žije se svými rodiči na vesmírné lodi. Pak dojde k ekologické katastrofě v podobě průjmu vesmírných velryb a její táta je vyslán na tajnou misi. Na ní se ztratí a odvážná Violet se ho vydá hledat spolu se svými kamarády – energickým mimozemšťanem Zacheusem a inteligentním, ale úzkostlivým kuřetem Elliotem.

Přestože použití střevních potíží velryb jako spouštěče zápletky zní bizarně, v průběhu vyprávění tento dojem ustupuje do pozadí. Důležitější je dobrodružství hlavních hrdinů, akce střídající další akci, napínavé, humorné i emotivní situace, kterými si procházejí. Samotné vyřešení zápletky by bylo možné napadnout jako nepříliš úderné, nicméně je v souladu s hlavními myšlenkami komiksu, s důrazem na rodinné hodnoty a úctu k životnímu prostředí.


Stejně jako u předchozích komiksů je Thompson při vykreslování postav mimořádně empatický a umožňuje rychle pochopit jejich pohnutky. V případě Kosmo knedlíků nejde do takové psychologické hloubky jako dříve, což ovšem nemusí být na obtíž vzhledem k orientaci na mladší publikum. Problematické je množství informací, které komiks přináší. Neustále se objevují nové odkazy a narážky, ty čtenáře postupně zavalují a poněkud upozaďují příběh, který má sám o sobě bohatý děj. Starší čtenáře (pop)kulturní reference pobaví, mladší mohou obohatit. Je ale otázka, zda by po jejich zredukování nebyla narace dynamičtější. Co naopak dělá vyprávění intenzivním, je časté porušování zavedeného komiksového členění děje do okének.

Poprvé se v komiksu Craiga Thompsona setkáváme s kolorovanou kresbou, kterou si vzal na starosti Dave Stewart, známý především prací na sérii Hellboy. Thompsonův osobitý styl zaměřený na detaily je tak obohacen o vtahující líbivou barevnost. Ta podtrhává atmosféru a dětskému čtenáři nabízí přístupnější vizuální zpracování. Oba dva tvůrci se vhodně doplňují a výsledek jejich spolupráce je strhující.

Kosmo knedlíci jsou zábavní a mají šanci zasáhnout čitatele bez ohledu na věk. A je to díky mnoha vrstvám, v nichž si každý může najít ty, které ho osloví, budou mu bližší. Jádrem je ale příběh, který je unikátní podáním i univerzálností svého poselství.

Info

Craig Thompson - Kosmo knedlíci (Paseka, 2019)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.