Články / Sloupky/Blogy

Video Killed The Moon #6

Video Killed The Moon #6

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 28.08.2016

Jedním ze způsobů, jak se zapsat do podvědomí diváka a posluchače, je předvést mu zážitek, na který jen tak nezapomene. Být kontroverzní je ale často těžší, než se zdá. I když se autor vyhne samoúčelnosti, vždy bude balancovat na tenké hraně mezi obdivem a zatracením. A jelikož jsme jako percipienti neustále odolnější a šíření videí není odkázáno jen na oficiální masové kanály, dovolují si režiséři stále víc a víc.

Kanye West – Famous
Kanye West je osobností vyvolávající rozpolcené reakce u veřejnosti, i u fanoušků. Platí to i pro aktuální desku Life of Pablo, nad níž recenzenti plesají, ale i rozpačitě krčí rameny. Za klip Famous si nicméně pochvalu zaslouží. West se nikdy nebál lovit v undergroundových hlubinách podivnosti a chlubit se těmito inspiracemi ve světě mainstreamu, tentokrát si rapový Mesiáš (nebo rapper s mesiášským komplexem, čert to vem) vybral lo-fi analogový voyeurský záznam celebrit oddávajících se spánku po společné noci bez šatů. Způsobený poprask je spíš důsledkem chytrého zacílení než samotného nápadu, i tak si malbou Vincenta Desideria inspirovaný kraťas zaslouží být v tomto výběru.


Lil Silva – De Ja feat. Kent Jamz
Když se rozjíždí dekonstruktivní elektronika vzdušného R&B popu od Lila Silvy, hned vycítíte opačnou polaritu chladného a dystopického klipu Matta Halsalla. Klaustrofobní pocity a nemožnost úniku z životního stereotypu vede k opravdu překvapivému vyústění. Vyústění, při němž sundávám sluchátka a vypínám youtube. Jo, jsem máslo, ale každý máme dávivý reflex nastavený trochu jinak a já nejsem zrovna velkej fanda blití. A to i přes poselství, že žádné řešení není dost krajní na to, aby bylo proveditelné.


Blonde Redhead – Dripping
Vsadím se, že jste neměli ani páru, kdo je Namio Harukawa. Inu, já donedávna taky ne. Každopádně jeho romantické (haha) kresby inspirovaly Erica Wareheima k natočení klipu pro newyorské Blonde Redhead. Celá provokativnost stojí na poměrně okrajovém (?) zájmu ve femdom, kdy mužské pokolení supluje něco mezi nábytkem a sexuální hračkou. Čistota a elegance klipu stojí na balancování mezi hříšností i přirozenou touhou dosáhnout potěšení. Klidná kontroverze plná opatrného „násilí“ dává poněkud obscénním kresbám Harukawy přeci jenom konzervativnější nádech a Blonde Redhead se tak můžou chlubit povedeným klipem. Spousta lidí nad ním otevře pusu údivem, a co víc, díky opatrné, něžné i rafinovaně provokativní formě je těžko zapomenutelný. V tom pozitivním smyslu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.

Kam na rajz s Mariánem Tesákem

redakce 22.07.2019

Od teenagerských let se motal po pódiích, dělal bedňáka, jedno léto strávil jako technik slovenské legendární metalové skupiny Gladiátor... Teď se ale pohybuje kolem festivalů FLAAM nebo Pohoda.

Chodím po… Colours II.

redakce 19.07.2019

Vystoupím na Náměstí republiky, vedle je krámek Potraviny. Od osmi do osmi. V řadě přede mnou stojí paní, má zvláštně nakasaný obličej.