Články / Sloupky/Blogy

Video Killed The Moon #6

Video Killed The Moon #6

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 28.08.2016

Jedním ze způsobů, jak se zapsat do podvědomí diváka a posluchače, je předvést mu zážitek, na který jen tak nezapomene. Být kontroverzní je ale často těžší, než se zdá. I když se autor vyhne samoúčelnosti, vždy bude balancovat na tenké hraně mezi obdivem a zatracením. A jelikož jsme jako percipienti neustále odolnější a šíření videí není odkázáno jen na oficiální masové kanály, dovolují si režiséři stále víc a víc.

Kanye West – Famous
Kanye West je osobností vyvolávající rozpolcené reakce u veřejnosti, i u fanoušků. Platí to i pro aktuální desku Life of Pablo, nad níž recenzenti plesají, ale i rozpačitě krčí rameny. Za klip Famous si nicméně pochvalu zaslouží. West se nikdy nebál lovit v undergroundových hlubinách podivnosti a chlubit se těmito inspiracemi ve světě mainstreamu, tentokrát si rapový Mesiáš (nebo rapper s mesiášským komplexem, čert to vem) vybral lo-fi analogový voyeurský záznam celebrit oddávajících se spánku po společné noci bez šatů. Způsobený poprask je spíš důsledkem chytrého zacílení než samotného nápadu, i tak si malbou Vincenta Desideria inspirovaný kraťas zaslouží být v tomto výběru.


Lil Silva – De Ja feat. Kent Jamz
Když se rozjíždí dekonstruktivní elektronika vzdušného R&B popu od Lila Silvy, hned vycítíte opačnou polaritu chladného a dystopického klipu Matta Halsalla. Klaustrofobní pocity a nemožnost úniku z životního stereotypu vede k opravdu překvapivému vyústění. Vyústění, při němž sundávám sluchátka a vypínám youtube. Jo, jsem máslo, ale každý máme dávivý reflex nastavený trochu jinak a já nejsem zrovna velkej fanda blití. A to i přes poselství, že žádné řešení není dost krajní na to, aby bylo proveditelné.


Blonde Redhead – Dripping
Vsadím se, že jste neměli ani páru, kdo je Namio Harukawa. Inu, já donedávna taky ne. Každopádně jeho romantické (haha) kresby inspirovaly Erica Wareheima k natočení klipu pro newyorské Blonde Redhead. Celá provokativnost stojí na poměrně okrajovém (?) zájmu ve femdom, kdy mužské pokolení supluje něco mezi nábytkem a sexuální hračkou. Čistota a elegance klipu stojí na balancování mezi hříšností i přirozenou touhou dosáhnout potěšení. Klidná kontroverze plná opatrného „násilí“ dává poněkud obscénním kresbám Harukawy přeci jenom konzervativnější nádech a Blonde Redhead se tak můžou chlubit povedeným klipem. Spousta lidí nad ním otevře pusu údivem, a co víc, díky opatrné, něžné i rafinovaně provokativní formě je těžko zapomenutelný. V tom pozitivním smyslu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2020

redakce 12.01.2021

Víte, jak hlasovali jednotliví redaktoři? A víte, co je na jednotlivých deskách tak okouzlilo?

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2020

redakce 11.01.2021

Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok s výročními žebříčky, začínáme u hudebních těles.

Preview: ESNS 2021

Michal Pařízek 08.01.2021

Dobrou zprávou mezi tím vším zmatkem a smutkem je, že na koncerty letošního Eurosonicu může opravdu úplně každý. Stačí zapnout počítač.

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 06.01.2021

Jak to celé dopadlo? Zveřejňujeme první příčku i celkové pořadí!

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 05.01.2021

Intimní nahrávka i žánrové ohňostroje a glamrocková sóla. To je druhá příčka podle naší redakce.

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 04.01.2021

Třetí nejlepší deskou roku 2020 jsou podle našich redaktorů ty od Lenky Dusilové a Sevdalizy.