Články / Sloupky/Blogy

Video Killed The Moon #6

Video Killed The Moon #6

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 28.08.2016

Jedním ze způsobů, jak se zapsat do podvědomí diváka a posluchače, je předvést mu zážitek, na který jen tak nezapomene. Být kontroverzní je ale často těžší, než se zdá. I když se autor vyhne samoúčelnosti, vždy bude balancovat na tenké hraně mezi obdivem a zatracením. A jelikož jsme jako percipienti neustále odolnější a šíření videí není odkázáno jen na oficiální masové kanály, dovolují si režiséři stále víc a víc.

Kanye West – Famous
Kanye West je osobností vyvolávající rozpolcené reakce u veřejnosti, i u fanoušků. Platí to i pro aktuální desku Life of Pablo, nad níž recenzenti plesají, ale i rozpačitě krčí rameny. Za klip Famous si nicméně pochvalu zaslouží. West se nikdy nebál lovit v undergroundových hlubinách podivnosti a chlubit se těmito inspiracemi ve světě mainstreamu, tentokrát si rapový Mesiáš (nebo rapper s mesiášským komplexem, čert to vem) vybral lo-fi analogový voyeurský záznam celebrit oddávajících se spánku po společné noci bez šatů. Způsobený poprask je spíš důsledkem chytrého zacílení než samotného nápadu, i tak si malbou Vincenta Desideria inspirovaný kraťas zaslouží být v tomto výběru.


Lil Silva – De Ja feat. Kent Jamz
Když se rozjíždí dekonstruktivní elektronika vzdušného R&B popu od Lila Silvy, hned vycítíte opačnou polaritu chladného a dystopického klipu Matta Halsalla. Klaustrofobní pocity a nemožnost úniku z životního stereotypu vede k opravdu překvapivému vyústění. Vyústění, při němž sundávám sluchátka a vypínám youtube. Jo, jsem máslo, ale každý máme dávivý reflex nastavený trochu jinak a já nejsem zrovna velkej fanda blití. A to i přes poselství, že žádné řešení není dost krajní na to, aby bylo proveditelné.


Blonde Redhead – Dripping
Vsadím se, že jste neměli ani páru, kdo je Namio Harukawa. Inu, já donedávna taky ne. Každopádně jeho romantické (haha) kresby inspirovaly Erica Wareheima k natočení klipu pro newyorské Blonde Redhead. Celá provokativnost stojí na poměrně okrajovém (?) zájmu ve femdom, kdy mužské pokolení supluje něco mezi nábytkem a sexuální hračkou. Čistota a elegance klipu stojí na balancování mezi hříšností i přirozenou touhou dosáhnout potěšení. Klidná kontroverze plná opatrného „násilí“ dává poněkud obscénním kresbám Harukawy přeci jenom konzervativnější nádech a Blonde Redhead se tak můžou chlubit povedeným klipem. Spousta lidí nad ním otevře pusu údivem, a co víc, díky opatrné, něžné i rafinovaně provokativní formě je těžko zapomenutelný. V tom pozitivním smyslu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Ricardem Delfinem

redakce 05.12.2019

Ricardo Delfino působí povětšinou v Karlovarském kraji jako dramaturg komunitního festivalu Top RoofTop, co doporučí?

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.