Články / Sloupky/Blogy

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vašek Müller | Články / Sloupky/Blogy | 04.06.2017

Vojna in the Kittchen, tak se jmenuje nový projekt, který se zrodil v hlavě opavské pořadatelky Magdalény Hájkové. Té se toho v hlavě líhne hodně a díky své hyperaktivnosti velkou část svých nápadů i realizuje. A tak propojila dva svérázné výtvarníky a muzikanty: Kittchena a Vladivojnu La Chia. První dějství nevšední spolupráce se odehrálo v rámci festivalu Další břehy v noblesní Galerii Obecního domu.

Výstava byla koncipována jednak jako průřez tvorbou obou výtvarníků, zároveň byla vystavěna na principu kontrastů a hledání paralel. Prostor byl dán také jejich literární tvorbě a zejména pak komiksu, který se stal hlavním pojítkem mezi výtvarným sdělením Vladivojny a Kittchena. Součástí výstavy byly rovněž velkoformátové akvarely a olejomalby Vladivojny i zvětšené reprodukce drobných kreseb Kittchena, zachycené mimo jiné na velkých samolepkách na zdech a oknech galerie.

Na vernisáži společné výstavy oba umělci odehráli akustický koncert složený z několika sólových písní, nechyběly ani společně zazpívané Sudety, otvírák Kittchenova ceněného alba Kontakt. Aby toho nebylo málo, jako pohoštění na vernisáži byly kromě vína podávány hot dogy připravené samotnými umělci. Návštěvníci, kteří dorazili v hojném počtu, tak byli nasyceni nejen kulturně. Navíc se pořadatelům i hlavním aktérům večera podařilo lehce zpochybnit mýtus o nepraktičnosti umělců. Minimálně s hořčicí a kečupem umí Vladivojna i Kittchen zacházet velmi dobře.

Dva dny poté projekt pokračoval společným koncertem v krásném industriálním klubu Gottfrei, plném nadšených diváků (fotogalerie z koncertu tady). Kittchen vystupoval sám, s elektrickou kytarou. Bylo to tradičně vydařené a diváky aplaudované, ostatně publikum se prolínalo s tím z loňského Hradeckého slunovratu, kde nadšení návštěvníci festivalu odzpívali celý koncert s Kittchenem a na konci ho nosili na ramenou. Klub Gottfrei písničkáři sedl a on opět potvrdil, že od desky Kontakt se propracoval do špičky tuzemského písničkářství, navíc při jeho pracovitosti a mnohostranném talentu se brzy dočkáme mnoha dalších novinek. Dvě z nich spatří světlo světa už na Hradeckém slunovratu 2017: „Superkapela dle Kittchena“ Zvíře jménem podzim a taky Cvičme s Kittchenem, což je další nápad Magdalény Hájkové: propojení alba Kontakt a jógy.

Čtveřici muzikantů maskujících se za název Vladivojna La Chia Trio jsem zatím naživo nikdy neslyšel. Začátek jejich koncertu mě zastihl ve frontě na tullamorku (předchozí den jsem se vrátil z Irska a odvykání chce čas), když přiběhl "slunovratí" kolega Zdenek Svánovský a povídá: "To je pecka, rychle si to pojď poslechnout." A zrovna jeho bych rozhodně nepodezříval ze slabosti k akustické hudbě. Ovšem byla to pecka. Originální a zábavná show, která má energii, a písničky, které se vám budou líbit na první poslech, aniž by byly prvoplánové, navíc vysloveně hezky se na to kouká a je to zdravě šílené. Vladivojna je navíc nejlepší hráčka na humra, minimálně v této zemi.

Projekt Vojna in the Kittchen zůstal i po ukončení opavské premiéry životaschopným a pokračuje v dalších městech. Druhá zastávka proběhla v Mariánských Lázních, následovat bude Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích a v jednání jsou i další štace. Vzniká komiks obou umělců na pokračování, Vladivojna s Kittchenem připravují společný hudebně literární recitál a kdoví co všechno ještě.

Pokud někdy dostanete chuť na hot dog nebo si poslechnout hru na humra, mrkněte na facebookový profil www.facebook.com/VojnaInTheKittchen, třeba tento veselý cirkus zaparkuje i někde blízko vás.

Info

Vojna in the Kittchen
Vladivojna La Chia a Jakub König
5. 4. 2017, Galerie Obecního domu, Opava
7. 4. 2017, Galerie Gottfrei, Opava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.