Články / Sloupky/Blogy

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vašek Müller | Články / Sloupky/Blogy | 04.06.2017

Vojna in the Kittchen, tak se jmenuje nový projekt, který se zrodil v hlavě opavské pořadatelky Magdalény Hájkové. Té se toho v hlavě líhne hodně a díky své hyperaktivnosti velkou část svých nápadů i realizuje. A tak propojila dva svérázné výtvarníky a muzikanty: Kittchena a Vladivojnu La Chia. První dějství nevšední spolupráce se odehrálo v rámci festivalu Další břehy v noblesní Galerii Obecního domu.

Výstava byla koncipována jednak jako průřez tvorbou obou výtvarníků, zároveň byla vystavěna na principu kontrastů a hledání paralel. Prostor byl dán také jejich literární tvorbě a zejména pak komiksu, který se stal hlavním pojítkem mezi výtvarným sdělením Vladivojny a Kittchena. Součástí výstavy byly rovněž velkoformátové akvarely a olejomalby Vladivojny i zvětšené reprodukce drobných kreseb Kittchena, zachycené mimo jiné na velkých samolepkách na zdech a oknech galerie.

Na vernisáži společné výstavy oba umělci odehráli akustický koncert složený z několika sólových písní, nechyběly ani společně zazpívané Sudety, otvírák Kittchenova ceněného alba Kontakt. Aby toho nebylo málo, jako pohoštění na vernisáži byly kromě vína podávány hot dogy připravené samotnými umělci. Návštěvníci, kteří dorazili v hojném počtu, tak byli nasyceni nejen kulturně. Navíc se pořadatelům i hlavním aktérům večera podařilo lehce zpochybnit mýtus o nepraktičnosti umělců. Minimálně s hořčicí a kečupem umí Vladivojna i Kittchen zacházet velmi dobře.

Dva dny poté projekt pokračoval společným koncertem v krásném industriálním klubu Gottfrei, plném nadšených diváků (fotogalerie z koncertu tady). Kittchen vystupoval sám, s elektrickou kytarou. Bylo to tradičně vydařené a diváky aplaudované, ostatně publikum se prolínalo s tím z loňského Hradeckého slunovratu, kde nadšení návštěvníci festivalu odzpívali celý koncert s Kittchenem a na konci ho nosili na ramenou. Klub Gottfrei písničkáři sedl a on opět potvrdil, že od desky Kontakt se propracoval do špičky tuzemského písničkářství, navíc při jeho pracovitosti a mnohostranném talentu se brzy dočkáme mnoha dalších novinek. Dvě z nich spatří světlo světa už na Hradeckém slunovratu 2017: „Superkapela dle Kittchena“ Zvíře jménem podzim a taky Cvičme s Kittchenem, což je další nápad Magdalény Hájkové: propojení alba Kontakt a jógy.

Čtveřici muzikantů maskujících se za název Vladivojna La Chia Trio jsem zatím naživo nikdy neslyšel. Začátek jejich koncertu mě zastihl ve frontě na tullamorku (předchozí den jsem se vrátil z Irska a odvykání chce čas), když přiběhl "slunovratí" kolega Zdenek Svánovský a povídá: "To je pecka, rychle si to pojď poslechnout." A zrovna jeho bych rozhodně nepodezříval ze slabosti k akustické hudbě. Ovšem byla to pecka. Originální a zábavná show, která má energii, a písničky, které se vám budou líbit na první poslech, aniž by byly prvoplánové, navíc vysloveně hezky se na to kouká a je to zdravě šílené. Vladivojna je navíc nejlepší hráčka na humra, minimálně v této zemi.

Projekt Vojna in the Kittchen zůstal i po ukončení opavské premiéry životaschopným a pokračuje v dalších městech. Druhá zastávka proběhla v Mariánských Lázních, následovat bude Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích a v jednání jsou i další štace. Vzniká komiks obou umělců na pokračování, Vladivojna s Kittchenem připravují společný hudebně literární recitál a kdoví co všechno ještě.

Pokud někdy dostanete chuť na hot dog nebo si poslechnout hru na humra, mrkněte na facebookový profil www.facebook.com/VojnaInTheKittchen, třeba tento veselý cirkus zaparkuje i někde blízko vás.

Info

Vojna in the Kittchen
Vladivojna La Chia a Jakub König
5. 4. 2017, Galerie Obecního domu, Opava
7. 4. 2017, Galerie Gottfrei, Opava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…