Články / Sloupky/Blogy

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vašek Müller | Články / Sloupky/Blogy | 04.06.2017

Vojna in the Kittchen, tak se jmenuje nový projekt, který se zrodil v hlavě opavské pořadatelky Magdalény Hájkové. Té se toho v hlavě líhne hodně a díky své hyperaktivnosti velkou část svých nápadů i realizuje. A tak propojila dva svérázné výtvarníky a muzikanty: Kittchena a Vladivojnu La Chia. První dějství nevšední spolupráce se odehrálo v rámci festivalu Další břehy v noblesní Galerii Obecního domu.

Výstava byla koncipována jednak jako průřez tvorbou obou výtvarníků, zároveň byla vystavěna na principu kontrastů a hledání paralel. Prostor byl dán také jejich literární tvorbě a zejména pak komiksu, který se stal hlavním pojítkem mezi výtvarným sdělením Vladivojny a Kittchena. Součástí výstavy byly rovněž velkoformátové akvarely a olejomalby Vladivojny i zvětšené reprodukce drobných kreseb Kittchena, zachycené mimo jiné na velkých samolepkách na zdech a oknech galerie.

Na vernisáži společné výstavy oba umělci odehráli akustický koncert složený z několika sólových písní, nechyběly ani společně zazpívané Sudety, otvírák Kittchenova ceněného alba Kontakt. Aby toho nebylo málo, jako pohoštění na vernisáži byly kromě vína podávány hot dogy připravené samotnými umělci. Návštěvníci, kteří dorazili v hojném počtu, tak byli nasyceni nejen kulturně. Navíc se pořadatelům i hlavním aktérům večera podařilo lehce zpochybnit mýtus o nepraktičnosti umělců. Minimálně s hořčicí a kečupem umí Vladivojna i Kittchen zacházet velmi dobře.

Dva dny poté projekt pokračoval společným koncertem v krásném industriálním klubu Gottfrei, plném nadšených diváků (fotogalerie z koncertu tady). Kittchen vystupoval sám, s elektrickou kytarou. Bylo to tradičně vydařené a diváky aplaudované, ostatně publikum se prolínalo s tím z loňského Hradeckého slunovratu, kde nadšení návštěvníci festivalu odzpívali celý koncert s Kittchenem a na konci ho nosili na ramenou. Klub Gottfrei písničkáři sedl a on opět potvrdil, že od desky Kontakt se propracoval do špičky tuzemského písničkářství, navíc při jeho pracovitosti a mnohostranném talentu se brzy dočkáme mnoha dalších novinek. Dvě z nich spatří světlo světa už na Hradeckém slunovratu 2017: „Superkapela dle Kittchena“ Zvíře jménem podzim a taky Cvičme s Kittchenem, což je další nápad Magdalény Hájkové: propojení alba Kontakt a jógy.

Čtveřici muzikantů maskujících se za název Vladivojna La Chia Trio jsem zatím naživo nikdy neslyšel. Začátek jejich koncertu mě zastihl ve frontě na tullamorku (předchozí den jsem se vrátil z Irska a odvykání chce čas), když přiběhl "slunovratí" kolega Zdenek Svánovský a povídá: "To je pecka, rychle si to pojď poslechnout." A zrovna jeho bych rozhodně nepodezříval ze slabosti k akustické hudbě. Ovšem byla to pecka. Originální a zábavná show, která má energii, a písničky, které se vám budou líbit na první poslech, aniž by byly prvoplánové, navíc vysloveně hezky se na to kouká a je to zdravě šílené. Vladivojna je navíc nejlepší hráčka na humra, minimálně v této zemi.

Projekt Vojna in the Kittchen zůstal i po ukončení opavské premiéry životaschopným a pokračuje v dalších městech. Druhá zastávka proběhla v Mariánských Lázních, následovat bude Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích a v jednání jsou i další štace. Vzniká komiks obou umělců na pokračování, Vladivojna s Kittchenem připravují společný hudebně literární recitál a kdoví co všechno ještě.

Pokud někdy dostanete chuť na hot dog nebo si poslechnout hru na humra, mrkněte na facebookový profil www.facebook.com/VojnaInTheKittchen, třeba tento veselý cirkus zaparkuje i někde blízko vás.

Info

Vojna in the Kittchen
Vladivojna La Chia a Jakub König
5. 4. 2017, Galerie Obecního domu, Opava
7. 4. 2017, Galerie Gottfrei, Opava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace