Články / Sloupky/Blogy

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vojna in the Kittchen - dáte si hot dog?

Vašek Müller | Články / Sloupky/Blogy | 04.06.2017

Vojna in the Kittchen, tak se jmenuje nový projekt, který se zrodil v hlavě opavské pořadatelky Magdalény Hájkové. Té se toho v hlavě líhne hodně a díky své hyperaktivnosti velkou část svých nápadů i realizuje. A tak propojila dva svérázné výtvarníky a muzikanty: Kittchena a Vladivojnu La Chia. První dějství nevšední spolupráce se odehrálo v rámci festivalu Další břehy v noblesní Galerii Obecního domu.

Výstava byla koncipována jednak jako průřez tvorbou obou výtvarníků, zároveň byla vystavěna na principu kontrastů a hledání paralel. Prostor byl dán také jejich literární tvorbě a zejména pak komiksu, který se stal hlavním pojítkem mezi výtvarným sdělením Vladivojny a Kittchena. Součástí výstavy byly rovněž velkoformátové akvarely a olejomalby Vladivojny i zvětšené reprodukce drobných kreseb Kittchena, zachycené mimo jiné na velkých samolepkách na zdech a oknech galerie.

Na vernisáži společné výstavy oba umělci odehráli akustický koncert složený z několika sólových písní, nechyběly ani společně zazpívané Sudety, otvírák Kittchenova ceněného alba Kontakt. Aby toho nebylo málo, jako pohoštění na vernisáži byly kromě vína podávány hot dogy připravené samotnými umělci. Návštěvníci, kteří dorazili v hojném počtu, tak byli nasyceni nejen kulturně. Navíc se pořadatelům i hlavním aktérům večera podařilo lehce zpochybnit mýtus o nepraktičnosti umělců. Minimálně s hořčicí a kečupem umí Vladivojna i Kittchen zacházet velmi dobře.

Dva dny poté projekt pokračoval společným koncertem v krásném industriálním klubu Gottfrei, plném nadšených diváků (fotogalerie z koncertu tady). Kittchen vystupoval sám, s elektrickou kytarou. Bylo to tradičně vydařené a diváky aplaudované, ostatně publikum se prolínalo s tím z loňského Hradeckého slunovratu, kde nadšení návštěvníci festivalu odzpívali celý koncert s Kittchenem a na konci ho nosili na ramenou. Klub Gottfrei písničkáři sedl a on opět potvrdil, že od desky Kontakt se propracoval do špičky tuzemského písničkářství, navíc při jeho pracovitosti a mnohostranném talentu se brzy dočkáme mnoha dalších novinek. Dvě z nich spatří světlo světa už na Hradeckém slunovratu 2017: „Superkapela dle Kittchena“ Zvíře jménem podzim a taky Cvičme s Kittchenem, což je další nápad Magdalény Hájkové: propojení alba Kontakt a jógy.

Čtveřici muzikantů maskujících se za název Vladivojna La Chia Trio jsem zatím naživo nikdy neslyšel. Začátek jejich koncertu mě zastihl ve frontě na tullamorku (předchozí den jsem se vrátil z Irska a odvykání chce čas), když přiběhl "slunovratí" kolega Zdenek Svánovský a povídá: "To je pecka, rychle si to pojď poslechnout." A zrovna jeho bych rozhodně nepodezříval ze slabosti k akustické hudbě. Ovšem byla to pecka. Originální a zábavná show, která má energii, a písničky, které se vám budou líbit na první poslech, aniž by byly prvoplánové, navíc vysloveně hezky se na to kouká a je to zdravě šílené. Vladivojna je navíc nejlepší hráčka na humra, minimálně v této zemi.

Projekt Vojna in the Kittchen zůstal i po ukončení opavské premiéry životaschopným a pokračuje v dalších městech. Druhá zastávka proběhla v Mariánských Lázních, následovat bude Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích a v jednání jsou i další štace. Vzniká komiks obou umělců na pokračování, Vladivojna s Kittchenem připravují společný hudebně literární recitál a kdoví co všechno ještě.

Pokud někdy dostanete chuť na hot dog nebo si poslechnout hru na humra, mrkněte na facebookový profil www.facebook.com/VojnaInTheKittchen, třeba tento veselý cirkus zaparkuje i někde blízko vás.

Info

Vojna in the Kittchen
Vladivojna La Chia a Jakub König
5. 4. 2017, Galerie Obecního domu, Opava
7. 4. 2017, Galerie Gottfrei, Opava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace