Články / Reporty

Vpřed! (Move Fest)

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 14.10.2020

Moderní snoubení živé autorské hudby, pohybového umění a videoprojekcí dochází pozoruhodných podob. A Move Fest je všem souvisejícím inovacím v patách. Od 7. do 11. října dovezl během svého sedmého ročníku do Ostravy výběr ambiciózních projektů na pomezí současného tance, nového cirkusu a site specific performancí. Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life, spojení New Life pak bylo podtitulem celého festivalu.

Představení Brave New Life je radikálním kusem. Prezentuje patologie doby v působivé koláži videomappingu, živé hudby a současného tance. "Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Jak by vypadala vláda Ministerstva pravdy? Stane se nám osudným, že pod hávem korektnosti povolujeme cenzuru? Dějová zápletka, kdy se člověk na ministerstvu přihlásí o pravdu - aby mohl být součástí hygienicky čisté společnosti -, je lemovaná emotivními projevy mocnářky Hygiei a jejího Trolla. Troll vede "schizofrenní", rozčilené diskuze, protože by chtěl dopřát svobodu slova i těm, kdo popírají holocaust. "Však on si každý může udělat svou pravdu." Hygiea drží linku diktátorských, exponovaných projevů: "Kdo nemiluje a nenásleduje pravdu, je pro pandemii!" A Jana Ryšlavá v kostýmku sekretářky (ředitelka celého festivalu, pozn. a.) střídá německé pasáže s výčtem protikladů. Pravda - nepravda, Bůh - člověk, lež 1 - lež 2...

Hra vznikla ve spolupráci ostravského centra Cooltour a košické Tabačky. Práce na ní začaly těsně před vypuknutím koronavirové krize, která zastavila zkoušení, nakonec ale také doplnila tíseň doby. Text dramatičky Michaely Zakuťanské gradoval stejně jako skvělá hudba slovenského tvůrce Ladislava Pálmaie, ke které si pro živá představení přizval bubeníka Marka Žilince. Zvukové erupce a překvapivé stop-timy by fungovaly i nezávisle na představení.

Do konce týdne bylo uvedeno ještě několik pohybových disciplín, vždy v úzkém sepětí s hudbou, příběhem a projekcemi. Site specific pod názvem Rise Again, Rise, My Dust! opanovalo kdysi slavný obchodní palác Ostravica, kde nebylo díky rozlehlosti plochy nouze o překvapení. Publikum šlo za světlem a objevovalo pestré divadelní obrazy, aniž by tušilo, že se za nimi přestavuje a rodí další, nový kus scény. A nakonec ani poslední hrdina festivalu, Růžový samuraj od Burki & Com, nepolevil v množství překvapivých propojení. Například jedna z tanečních etud pracovala v prázdném prostoru s jedinou rekvizitou - bubenickými činely. Jindy se na parketu objevil zpěvák s hlavou v křišťálovém lustru. Dynamiku představení dodávala bubenická sóla Michala Budinského z Lazer Viking, a když nehrál (jen) on, zněla hudba Jiřího Konvalinky (Vložte kočku, Mutanti hledají východisko). Komorní intermezza navíc naživo odzpíval Dominik Zezula z Post-hudby.

Člověk snadno zapomněl na čas, starosti i opatření a pobídka názvu festivalu byla snadno vyslyšena. Tak vpřed! #zazivoukulturu

Info

Move Fest
7.-11. 10. 2020 Ostrava

foto © Marek Dušek, Kamil Hauptmann

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace