Články / Offtopic / / Komix

Vrána: Mrtvá doba

Vrána: Mrtvá doba

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 22.11.2016

Krá krá. Smrt. Vítaný návštěvník těžce raněných a starých… nešťastných. Sebevrahů. Postrach mladých, zdravých, bohatých. Vyslancem, předzvěstí sekáče byl vždycky krkavec, vrána. Mrchožrout lačnící po mase, které zůstane ležet, až duše opustí tělo. Byla vždy symbolem posledního spočinutí, temným průvodcem do zásvětí, ale tady vrací mrtvého k vykonání jednoho posledního činu. Vrána přivádí zpět k životu indiána Joshuu, jen sto let po jeho smrti, a možná ne aby se pomstil za smrt svou a za smrt své ženy, ale aby jeho duše došla klidu, Vrána mu dává šanci být nástrojem spravedlnosti.

První Vránu napsal James O'Barr i jako osobní zpověď povyšující komiks o úroveň výš a v tomto ohledu ji už v žádném pokračování nelze napodobit. Zůstává poutavý příběh a poselství, které narušuje samotnou strukturu času. Joshua se nemstí lidem, ale zlu jako takovému. Téma pomsty vykonané na dětech nebo reinkarnacích zloduchů posouvá příběh do zcela jiné roviny, nutí k zamyšlení nad cyklickým opakováním zla v průběhu času.

Námět Mrtvé doby napsal původně O'Barr jako koncept scénáře k pokračování filmu s Brandonem Lee, ten ale nikdy nebyl zrealizován. O několik let později se ho chopil John Wagner (Soudce Dredd) a začínající bulharský kreslíř Alex Maleev, který komiksu vtiskl určitou osobitost. Maleev nejen dokázal zachovat temnou poetiku, ale už ve svých začátcích zaujal svou kreslířskou technikou, kterou si člověk vychutná s každým dalším čtením o něco více.

Info

James O’Barr, John Wagner, Alex Maleev - Vrána: Mrtvá doba (Comics Centrum, 2014)
www.comicscentrum.cz/9788086839868-vrana-mrtva-doba.html?keyword=vr%C3%A1na

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace