Články / Reporty

Vše nejlepší, United Flavour!

Vše nejlepší, United Flavour!

Anna Mašátová | Články / Reporty | 12.12.2014

Když mi v létě zpěvačka Carmen Morejón v rozhovoru říkala, že United Flavour chystají na své výročí něco speciálního, rozhodně nepřeháněla. Podzimní turné pojali s plnou parádou, přibyly vokalistky, hosté a po pauze zapříčiněné Carmeniným mateřstvím i příslib nového alba. Vrcholem byl pak koncert v pražském Lucerna Music Baru, při kterém se asi mnohý fanoušek neubránil mírnému dojetí i děsu, jak ten čas letí.

Pamětníci si pamatují první koncert ve Vagonu, pozdější zcela natřískané klubovky, festivaly, zkrátka kam United Flavour dorazili, způsobili malou senzaci. Mezinárodní obsazení, extrémně pozitivní energie, chytlavá směs reggae, R&B, dancehallu i téměř babylonský mix jazykový fungoval na výbornou. EP, live DVD, alba Unity a Attitude, časté předskakování hvězdám jako Manu Chao, Shaggy, Gentleman, Kelis, spolupráce s Konshens, Ward 21, Earl 16, španělskými Ras Kuko & Brattz, kapelami Caňaman, King Kalabash & Baron Black z martinických Big Famili, polskými Cheeba, koncerty po Evropě. O hosty tak nebyla nouze a na výroční párty jich nedorazilo zrovna málo. Kromě nich se United Flavour nedávno rozrostli i o vokalistky G*apeels, které se na české reggae scéně zdatně uchytily už před pěknou řádkou let, díky kolaboraci se Švihadlem.

V Lucerně nevystoupily jen coby doprovod, ale i v roli předskokanek. A bohužel, začátek večera byl částí nejslabší. Gábina, Petra, Eliška a Sabina, jsou jako a capella kvartet skvělé, zdá se však, že nabírají trochu jiný směr. Jenže ne každá změna je k lepšímu. Většinu prostoru dostala Sabina Feldmanová, zbylá trojice působila po straně pódia téměř jako stafáž, celý miniset byl nevyrovnaný až zbytečný, pryč bylo kouzlo souzvuku, který dříve u G*apeels bavil nejvíce. Hřebíčkem do rakve byly slabé autorské písně, čtveřice ani přes úpornou snahu nedokázala publikum nadchnout. Škoda, umí to lépe.

O to víc pak vynikl nástup Carmen, která dokázala hned prvním tónem způsobit vřavu. Hlas Španělky má sílu a šťávu, frontlady na svém místě. Mírné personální změny se vyhnou za dekádu málokomu, současnou sestavu United Flavour tvoří kromě Carmen zakladatel a basák Djei, kytarista Bill Kasper, bubeník Jaromír Telenský, perkusista Standa Vít, klávesák Honza Šimáček a dvě G*apeelky. Setlist byl složen ze známých kousků - od počátečního Sad Life přes Lorenzo y Catalina, Beautiful World, Cool, Revolution až po mnohé další. Těžko přiblížit skvostnou atmosféru, dynamičnost, zkrátka good vibes. Ostatně ono spojení se objevuje i v jejich textech, společně s láskou, respektem, tolerancí, tedy slovy, která by mohla znít lacině či účelově, u United Flavour je však zřetelné, že dané termíny jsou jejich životním i pracovním mottem. Od ploužáků za svitu zapalovačů přes hudební vpády U-Ceeho, King Kalabashe s Baronem Blackem, battle klávesáků, kteří prošli za ty roky kapelou, až po obligátní „happy birthday“ s dortem. Závěrečné vystoupení všech zúčastněných bylo pomyslnou třešničkou.

Dvě a půl hodiny, množství přídavků, DJ set před i po, těžko si přát víc. Happy birthday, United Flavour!

Info

United Flavour
9. 12. 2014, Lucerna Music Bar, Praha
foto (c) Vojta Florian

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace