Články / Sloupky/Blogy

Všechno je v pořádku – Britney Spears

Všechno je v pořádku – Britney Spears

Lenka Marie | Články / Sloupky/Blogy | 25.09.2016

Je rok 2016 a Britney Spears vydává nové album a MTV pořádá Video Music Awards. Když mi bylo patnáct, věřila jsem, že tyhle instituce jsou věčné, ale pár let předtím jsem si to samé myslela o babiččině hruškovém kompotu. Babička se stále těší dobrému zdraví, Britney Spears je moje neskrývaná dětská láska a u MTV jsem strávila dětství, ale za tu dobu se toho dost změnilo. Nejvtipnější je, že v souboji o relevanci z toho BritBrit vychází lépe než celé MTV. Její existence přitom už léta není o hudbě, ale o zvláštní směsici soucitu, viny a nostalgie, který ji provází.

V článcích a rozhovorech, které o zpěvačce vychází, se nedozvíte nic. Vrcholem zajímavosti jsou informace typu „chtěla bych další tři děti“ a „už bych se nikdy nevdávala“. Její album je jako „její dítě“ a tvrdě na něm pracovala. Novináři neodkazují na to, co dělala minulý rok, ale pravidelně rekapitulují události minimálně od roku 2007, anebo rovnou od Adama: Kdysi dávno, v Kentwoodu v Louisianě… Očividně to ale pořád někoho zajímá, i když není o čem.

Britney Spears byla lidem kdysi tak sympatická, že se dodnes zajímají o její zdraví. Všude převažuje jednotný sentiment, všichni jí přejí, aby se měla dobře. Bez ohledu na to, co dělá, jestli je její hudba dobrá nebo jestli vůbec zpívá. Výkřiky o playbacku vždy přehluší uctivé komentáře o tom, jak dnes vypadá dobře a jak – na to, že je to Britney - jí to jde. Recenze na její album se nepíše v kontextu současné hudby, ale v kontextu jejích vlastních desek. Všichni si nasadí zvláštní brýle a řeší, jestli je nová deska „dostatečně Britney“. Nikdo nečeká, že přijde s něčím převratným, nikdo nechce, aby se měnila. Když začala prodávat vlastní řadu spodního prádla a ostříhala si vlasy na mikádo, v Las Vegas chtěli lidi vrátit vstupné. „Koupili jsme si lístky na celou Britney, kde má vlasy?!“

Kdykoliv se někde objeví, hodnotí se spíš její duševní zdraví. Jestli si vystoupení užívá, má jiskru v oku a vypadá přítomně. Veřejnost má pocit, že na zádech nese díl viny za všechno zlé, co se jí přihodilo. Byla tak šťastná a plná energie, jsme to opravdu my, kdo jí zlomil? Z Britney Spears se stal jeden ze symbolů amerického snu, je to značka jako Coca Cola nebo Disneyland. Jezdí se na ni podívat jako na Grand Canyon. Spears si to dnes jistě uvědomuje a vzniklo tak prapodivné equilibrium, těžko uvěřitelný status quo, kdy se obě strany spokojí s málem a ujišťují se, že je vše tak, jak má být. Americký lid rozhodl, že Britney Spears je národní památka, která si zaslouží patřit do kánonu populární hudby, a jako taková potřebuje ochranu. Co se mladým, co ji nezažili v její zlaté éře, může zdát naprosto nepochopitelné, a štěkají, co na ní kdo vidí a co tu pořád zaclání, dává smysl všem, co zažili Whitney Houston, Michaela Jacksona nebo Amy Winehouse. Ivetu Bartošovou. Že je dnes Britney Spears zvláštní pohrobek sama sebe, uctívaný jako relikvie, je řešení, které je dost možná tím nejlepším z možných.


Před pár lety jsem kamarádovi povídala, že Britney Spears je jako cirkusový slon. Koukal na mě a smál se. „Ale to víš, že jo. Když slona odmala vycvičíš a zvykne si na potlesk, tak až ho nebude mít, umře smutkem. Když pak strčí starého cirkusového slona do zoologické zahrady, bude do konce života nešťastný a usouží se.“ Pořád jsem přesvědčená, že je to přesná analogie.

Nikdy nezapomenu na to, jak mi rodiče na tábor přivezli kazetu …Baby one more time a já si ji nadšeně prohlížela a v našem starém Fordu kvílela From the Bottom of My Broken Heart. Britney nebyla jediná, ale měla v sobě tak nakažlivou radost, že když zničehonic vyprchala, bylo to, jako by umřela naděje. V ten moment, kdy si uvědomila, že je v kleci a je v ní úplně sama. Co je pro nás smíření se životem, je pro ni soudem nařízené opatrovnictví. Každý chce někdy z vlaku vystoupit, ale Spears neměla tu možnost udělat to v soukromí a svobodně.

Dnes působí vyrovnaně a spokojeně, její show jsou vyprodané a dělá dál, to jediné, co umí nejlépe. Co bude jednou, až ji opustí rodiče, až soud odejme jejímu otci správcovství jejího majetku, až se její manažerský tým rozpadne, co až kolem sebe nebude mít žádnou oporu? Skočí po ní nějaký další žralok, kterých v zátoce kolem čeká spousta? Nebo najde někoho, na koho se bude moct skutečně spolehnout a bude třeba pořádat hudební tábory pro děti? Nikdo nad tím zatím nechce moc přemýšlet, má Vegas, všechno je v pořádku. Snad to ustojí sama, snad na tom její tým pracuje.

Nikdo nechce přijít o svoje dětství. Asi jsem stejně jako ta spousta dalších lidí ráda, že ho nemusím vidět umírat. Pohádky jsem vždycky nesnášela, ale v tenhle dobrý konec chci věřit. Hodně štěstí, Britney.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace