Články / Recenze

Všechno je v pořádku (Puscifer)

Všechno je v pořádku (Puscifer)

3DDI3 | Články / Recenze | 16.11.2020

OHODNOŤTE DESKU

Hojnost nové hudby způsobená pandemickým bubákem uspíšila čtvrtou desku kapely zrozené v arizonské poušti. Elektro-rockový mezižánrový experiment a pojízdný cirkus jménem Puscifer je sólovým projektem Maynarda Jamese Keenana, frontmana Tool a A Perfect Circle, do kterého ventiluje nápady, které se podle jeho vlastních slov z nějakého důvodu nehodí do tvorby jeho úspěšnějších a známějších kapel.

Puscifer byl vždy jakýmsi únikem od reality, pošetilým blbnutím, což dokazuje i vizuální stylizace tentokráte inklinující k mužům v černém, kteří očekávají přílet mimozemšťanů. Existential Reckoning je příběh o našem životě/světě, ale jako by ho vyprávěl/zpíval ufoun. Je to příhodná deska do dnešní doby, která k ní, díky textům, pomůže člověku zaujmout správný odstup. Odstup od politicky polarizovaného světa, omezených prezidentů a rozvášněných demonstrantů, klimatických změn i překotného technologického spěchu. Není nad to pěstovat víno v Arizoně.

Pilotní singl Apocalyptical se svezl na koronavirové vlně, která ke konci turné Tool na Novém Zélandu převálcovala samotného Keenana (stále má poškozené plíce). I když byl song původně o globálním oteplování a Trumpovu výsměchu klimatickým problémům, přišel se stylovým klipem těžícím z prázdných ulic během dubnového zákazu vycházení, kde hostuje i covid-19 osobně.

Zvuk alba Existential Reckoning je jak z jiného světa. Napomáhá tomu syntezátor (Fairlight CMI - znáte například od raného Petera Gabriela, případně Pet Shop Boys), bezpražcová kytara i banjo. Tvůrčí jádro Maynard, Carina Round a Mat Mitchell si ke spolupráci pozvalo Grega Edwardse z Autolux (baskytara) a Sarah Jonesovou z Bat for Lashes/Hot Chip (bicí) a pustilo se do hledání cizí inteligence. Náladu sice nasadí mdlý artrockový Bread And Circus, ale je pouhým předvojem k nádherně gradujícím písním (God damn the sun!), jako jsou A Singularity, kde jsou Maynardovy vyšší tóniny obalené digitální smyčkou, nebo Grey Area. Rytmická, procítěná Bullet Train to Iowa s bezvadným kytarovým závěrem přejde v elektro-synthpopovou blbinu Postulous nebo chytlavý (Shut the fuck up) vtípek Fake Affront.

Od předchozího, rockovějšího alba Money Shot (2015) udělali Puscifer krok zpět k elektronice, ovšem dospěleji. Jednotlivé songy přináší komentář k mediálně propíraným událostem, které trápí celý svět, a přináší nadějeplné poselství. Emocionální rezonance a celistvost alba jsou předností desky, vycházející z limitů zvolených nástrojů. Maynard sice v závěrečné Bedlamide proklamuje, že všechno bude v pořádku, ale já si dovolím nesouhlasit. Všechno v pořádku je.

Info

Puscifer – Existential Reckoning (BMG, 2020)
web skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace