Články / Reporty

Všichni spolu, ale každý ve svém světě (Greg Dulli)

Všichni spolu, ale každý ve svém světě (Greg Dulli)

Adam Vrána | Články / Reporty | 22.02.2016

Koblížek-knedlíček-buřtík-šáteček-vdoleček. Jeden pohled na čím dál kulatější obličej a je jasné, že z Grega Dulliho už nebude hubeňour, co si v polovině devadesátých let dokázal leckterou strčit do kapsy svých kontrastně širokých kalhot. Ale co na tom. Před rokem přivezl do Prahy nestárnoucí smečku The Afghan Whigs a Lucernu s ní rozmlátil na třísky. Téměř po roce přijel v rámci komorního turné, třísky nametl na hromadu, přihodil klestí a rozdělal oheň, u kterého by jeden vydržel sedět klidně celou noc.

Sešlo se totiž dost těch, kteří věděli, za čím jdou, z čehož v praxi musí vyústit dva nedocenitelné faktory: atmosféra i dýchatelný vzduch. Že zvednout mobil znamená skoro zločin, je jasné jak šlehačka na palačince s Nutellou. "Máš si to vychutnat teď a tady, video stejně stojí za hovno," ohnal se maestro a jasně tím vyznačil hranici, kterou si nikdo netroufal překročit. Vrátili jsme se ke kořenům, kdy smysly byly základem člověka. Jo, i takhle málo stačí v roce 2016 ke štěstí.

Dulli nemusí věřit v alchymii. Vystačí si s ležérně rozepnutou košilí na dva knoflíčky, láskou k muzice a odvahou ukázat emoci. Skoky mezi hlasovými polohami nenarážejí na překážky, zbožnujete jeho nenuceně vtipné průpovídky a čert ví proč se nemůžete pohledem nabažit doprovodného kytaristy Davea Rosera, přestože víte, že nejste homo ani geronto.

Jestli zrovna zní repertoár The Twilight Singers (Bonnie Brae), jestli se mává na pozdrav Marku Laneganovi skrze písničky The Gutter Twins (těch zazněla menšina, namátkou třeba úvodní The Body) nebo jestli hrajou tu vaši od The Afghan Whigs (Summer's Kiss), je jedno. Dominantní je atmosféra a její konzistence, kouzlo okamžiku. Čas můžete posouvat tam i zpátky a nikomu to nevadí. Všichni drží spolu, všichni jsou tak trochu ve svém vlastním světě. Že přídavky drobet přetáhly a že po koncertě bylo u merche narváno?

Samozřejmost.

Info

Greg Dulli, support: Manuel Agnelli
19. 2. 2016, Lucerna Music Bar, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace