Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Alen

Vstupní prohlídka: Alen

redakce | Články / Seriály | 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka Alen u Polí5 své druhém album Tma, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským. Taky provozuje malebné Kafe Prostor v Boskovicích nebo působí v doprovodné kapele Lenky Dusilové. Ve Full Moonu #140 si můžete přečíst rozhovor o hudbě, mateřství i o tom, proč si do kapely nikdy nebrat kontrabasistu. A taky máte ještě pár dní na to podpořit projekt na portále Donio, prostřednictvím něhož Alen vybírá na vinylovou edici své poslední nahrávky.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
„Moje“ hudba vznikala původně pro site specific performance, takže by se dalo říct, že pohyb, prostor a divadlo. To jsou kořeny. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, „co je to za styl a proč“. Dělám, co mi jde, jak to přichází a jak mě to zrovna baví.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Provozuji Kafe Prostor v Boskovicích, což je kavárna úzce spojená s kulturou. Patříme pod spolek Unijazz, pod jehož hlavičkou v Prostoru pořádáme roztodivné akce – od autorských čtení až po drum and bass divočiny. Jinak mám ráda les a ticho a legrace mého tříletého syna.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Když hraju sólo, tak je pro mě někdy nepříjemná ta chvíle před a po koncertě, když na daném místě nikoho neznám. Nejsem ten typ, co se hned dá s každým do řeči a cítí se v tom komfortně. Na hraní v kapele je asi nejhorší, že se všichni nevlezeme do jednoho osobáku, protože kontrabas zabírá moc místa.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Moje dítě. A pokud jde o hraní, tak špatnej zvuk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Během koncertu mám hrozně velkou spotřebu neperlivé vody, takže ta rozhodně nesmí chybět. Nejsem moc náročná. Ale když je na místě dobré bezlepkové jídlo, je to super bonus.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Před narozením syna jsem celkem často chodila na koncerty a festivaly, ale to se teď děje minimálně. A pokud už někde jsem, většinou tam i hraju nebo akci pořádám. Ale koupila jsem si novou kytaru a synťák, takže teď investuju spíš tímhle směrem.

Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Běžíme moc rychle a nestíháme si všímat, co je opravdu důležité, myslím, že to mnohdy ani nejsme schopni poznat. Ztrácíme kontakt, i když jsme zdánlivě víc a víc propojení. Naději ale vidím v tom, že si to někteří lidé začínají uvědomovat.

Info

Alen
odkaz na Bandcamp

živě:
Alen
14. 4. 2023 Tucan Café, Valašské Meziříčí
fb událost

Alen + Květy
6. 5. 2023 Dock, Ostrava
fb událost

foto © Tomáš Znamenáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Circus Brothers

redakce 29.03.2023

Circus Brothers před nedávnem vydali novou desku Za všim si stojim, kterou pokřtili v Paláci Akropolis. Pojďme si je proklepnout.

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace