Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce | Články / Rozhovory | 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první, eponymní nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s producentem Aid Kidem. K zakládající trojici zkušených muzikantů, kterou tvoří Adam Albrecht, Šimon Martínek a Táňa Lvovská, se přidali Sam Barcík a Jakub Švejnar a nedávno vypuštěný singl Dreamless Night je natolik zajímavý, že jsme kapele zaslali krátký dotazníček.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šimon: Původně Adam přinesl minimalistický nápady, měly pomalý tempa, nepravidelnou formu, ale svým způsobem to tíhlo k popu. Toho jsme se všichni chytli. Dávali jsme si záležet na neobvyklých zvucích, hodně barevných plochách synťáku a kytar, zároveň jsme se chtěli vyhnout mainstreamu a pokusit se o vlastní zvuk. Hodně nás ovlivnili třeba Daughter, Oh Wonder nebo Archive.

Adam: Vlivů bude víc. Ale v době, kdy jsme vznikali, měli asi ten největší Archive, Floex a Passion Pit. Hodně mě bavil zvuk a nálada, což se v mých nápadech odrazilo. Chtěl jsem dělat „inteligentní pop“. Nemám tohle označení moc rád, ale vlastně je docela výstižný. Mám rád, když je hudba na jednu stranu jednoduchá a přístupná lidem, ale zároveň není stupidní.

Sam: Ku kapele som sa pridal až po založení Adamom, Táňou a Šimonom. Oni nastolili primárny smer a ten mi vyhovoval. Synthpop, farebné gitary a synťákové basy mi boli vždy blízke. Páčilo sa mi, že do kapely môžem vniesť ako basgitarista trochu iný prístup, myslím synthy, pedálové efekty... V tom období ma začalo baviť hľadať na base iné zvuky a smer kapelky mi vďaka tomu padol do oka.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Adam: Všichni jsme ještě studenti, potkali jsme se na konzervatoři a stále tam jsme. Na nájem a život si vyděláváme hraním v kapelách. Jinak nic extra, jsme normální lidi, co rádi choděj do hospody, koukáme na filmy, seriály atd. Nic extra.

Co je nejhorší na hraní v kapele?
Sam: Určite organizačné veci ako dohadovanie skúšok alebo hľadanie nového bubeníka a speváčky.

Co bezpečně rozhodí tvojí pozornost?
Adam: Jelikož mám ADHD, tak úplně všechno.

Šimon: Adamovo ADHD.

Sam: Sociálne siete.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná backstage?
Sam: Káva a bagety. Príležitostne pivko.

Šimon: Mango a ananas.

Adam: Pizza, kafe a pivo.

Za co utrácíš peníze/čas co se týče hudby?
Šimon: Pluginy a nový krabičky na kytaru.

Adam: Synťáky, věci do domácího studia a teď to mizí v pluginech.

Sam: Zatiaľ určite za gear... Efekty, basy, aparát, časom to ale určite budú pluginy do abletonu.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Šimon: To je složitá otázka. V zásadě mám pocit, že jsme se jako lidi dostali do doby, která je těžce uchopitelná (globalizace, nový způsoby komunikace, přesun výroby směrem ke kreativním průmyslům) a dost nás vykořeňuje z tradičních hodnot, a přijde mi, že si s tim ještě nevíme moc rady.

Adam: Většina společnost i bez zájmu o fakta volí populistický politiky. Znečištění krapet za hranou. Naštěstí tu jsou furt lidi, co se s tím snaží něco udělat.

Sam: Všetko dnes dáva priveľký zmysel, až je to absurdné. Žijeme rovnováhu, ktorá je ale krehkejšia, než si pripúšťame. Takže buďme k sebe dnes trochu zodpovednejší a ľudskejší, než sme boli včera.

info o desce Fields of Grain zde

Info

Fields of Grain
fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Aleš Macenauer (Zapomělsem): Pro mě je důležitá upřímnost a přirozenost

Mária Karľaková 06.07.2021

V letním dvojčísle Full Moonu jsme s Alešem přinesli obsáhlý rozhovor, toto berte jako subtilní teaser, v němž jsme probrali pár dalších témat.

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace