Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce | Články / Rozhovory | 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první, eponymní nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s producentem Aid Kidem. K zakládající trojici zkušených muzikantů, kterou tvoří Adam Albrecht, Šimon Martínek a Táňa Lvovská, se přidali Sam Barcík a Jakub Švejnar a nedávno vypuštěný singl Dreamless Night je natolik zajímavý, že jsme kapele zaslali krátký dotazníček.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šimon: Původně Adam přinesl minimalistický nápady, měly pomalý tempa, nepravidelnou formu, ale svým způsobem to tíhlo k popu. Toho jsme se všichni chytli. Dávali jsme si záležet na neobvyklých zvucích, hodně barevných plochách synťáku a kytar, zároveň jsme se chtěli vyhnout mainstreamu a pokusit se o vlastní zvuk. Hodně nás ovlivnili třeba Daughter, Oh Wonder nebo Archive.

Adam: Vlivů bude víc. Ale v době, kdy jsme vznikali, měli asi ten největší Archive, Floex a Passion Pit. Hodně mě bavil zvuk a nálada, což se v mých nápadech odrazilo. Chtěl jsem dělat „inteligentní pop“. Nemám tohle označení moc rád, ale vlastně je docela výstižný. Mám rád, když je hudba na jednu stranu jednoduchá a přístupná lidem, ale zároveň není stupidní.

Sam: Ku kapele som sa pridal až po založení Adamom, Táňou a Šimonom. Oni nastolili primárny smer a ten mi vyhovoval. Synthpop, farebné gitary a synťákové basy mi boli vždy blízke. Páčilo sa mi, že do kapely môžem vniesť ako basgitarista trochu iný prístup, myslím synthy, pedálové efekty... V tom období ma začalo baviť hľadať na base iné zvuky a smer kapelky mi vďaka tomu padol do oka.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Adam: Všichni jsme ještě studenti, potkali jsme se na konzervatoři a stále tam jsme. Na nájem a život si vyděláváme hraním v kapelách. Jinak nic extra, jsme normální lidi, co rádi choděj do hospody, koukáme na filmy, seriály atd. Nic extra.

Co je nejhorší na hraní v kapele?
Sam: Určite organizačné veci ako dohadovanie skúšok alebo hľadanie nového bubeníka a speváčky.

Co bezpečně rozhodí tvojí pozornost?
Adam: Jelikož mám ADHD, tak úplně všechno.

Šimon: Adamovo ADHD.

Sam: Sociálne siete.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná backstage?
Sam: Káva a bagety. Príležitostne pivko.

Šimon: Mango a ananas.

Adam: Pizza, kafe a pivo.

Za co utrácíš peníze/čas co se týče hudby?
Šimon: Pluginy a nový krabičky na kytaru.

Adam: Synťáky, věci do domácího studia a teď to mizí v pluginech.

Sam: Zatiaľ určite za gear... Efekty, basy, aparát, časom to ale určite budú pluginy do abletonu.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Šimon: To je složitá otázka. V zásadě mám pocit, že jsme se jako lidi dostali do doby, která je těžce uchopitelná (globalizace, nový způsoby komunikace, přesun výroby směrem ke kreativním průmyslům) a dost nás vykořeňuje z tradičních hodnot, a přijde mi, že si s tim ještě nevíme moc rady.

Adam: Většina společnost i bez zájmu o fakta volí populistický politiky. Znečištění krapet za hranou. Naštěstí tu jsou furt lidi, co se s tím snaží něco udělat.

Sam: Všetko dnes dáva priveľký zmysel, až je to absurdné. Žijeme rovnováhu, ktorá je ale krehkejšia, než si pripúšťame. Takže buďme k sebe dnes trochu zodpovednejší a ľudskejší, než sme boli včera.

info o desce Fields of Grain zde

Info

Fields of Grain
fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Maxl Walmsley-Pledl (Klangphonics): Sociální sítě jsou požehnání i prokletí

Filip Peloušek 10.07.2024

S kytaristou a hlasem Klangphonics Maxlem jsme se bavili o sociálních sítích, hře na alpský roh nebo o hraní na parkovišti.

Mike Kerr (Royal Blood): Že potřebujeme alkohol, abysme byli kreativní, je největší lež

Kristina Kratochvilová 09.07.2024

S frontmanem Mikem Kerrem z britského rockového dua jsme si před čtvrtečním koncertem popovídali o jeho hudebních začátcích, o boji s impostor syndromem, o cestě ke střízlivosti a tipy na…

Malcuth & Facutum: Jít tou těžší cestou

Viktor Hanačík 07.07.2024

Na konci minulého roku jim vyšlo album Alter, a to na americkém labelu Vale, s mezinárodními hosty i ohlasy. Rozhovor.

Prouza: Demo 1994 je kompletní Hampelovina

Štěpán Bolf (A.M.180) 27.06.2024

Na jedné z populárních streamovacích platforem se zničehonic objevilo demo třetí, nedokončené a nepojmenované desky Prouzy. Jak se to stalo a co bude dál? Rozhovor.

Anthony Béard, Benoît Lecomte (Ni): Hledání svatého riffu

Dominik Polívka 26.06.2024

Jejich hudba je útočná, podvratná, ale i náladová a poutavá. Nadsázka a hravost v surrealisticky progresivním běsnění není pouze prvoplánovým pozlátkem. Rozhovor, Pohoda.

Julien Racine: Hudba vzniká skoro vždycky v izolaci / Music is created almost always in isolation

Filip Hastík 24.06.2024

V rozhovoru probíráme pozadí vzniku aktuální desky a Julienovy práce obecně, vztah k Česku a také bohaté budoucí plány producenta současné experimentální elektroniky.

Petra Hradilová (Czech Music Crossroads): Pro mě to není jen práce

Mariia Smirnova 18.06.2024

To nejlepší ze světa world music, jazzu a alternativy můžete nasávat už za pár dnů v ostravském domě kultury Poklad a na koncertech pod širým nebem na Alšově náměstí. Rozhovor.

Marin Lalić (Bear Stone): Všetko je veľmi uvoľnené a bez stresu

Lucia Banáková 11.06.2024

Chorvátsky prírodný i festivalový unikát pre priaznivcov stoner a psychedelického rocku. Interview.

Pořadatelská: Tomáš Vobořil (Marienbad Film Festival)

Viktor Palák 07.06.2024

Co čekat od letošního ročníku již zavedené přehlídky v Mariánských Lázních? Svůj ideální festivalový den – a mnohem víc – vykresluje programový ředitel festivalu.

Randy Armstrong (Red): Plán B neexistuje

Dan Sywala 06.06.2024

Od té doby vydali dalších sedm alb, neměli žádné velké excesy, i když se jim nevyhnuly ani hodně mizerné dny, včetně jednoho pražského. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace