Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce | Články / Seriály | 25.08.2021

Máme rádi příběhy? Písničkářka Josefína Dušková začala živě vystupovat v Londýně, a i když zatím vydala pouze jedno EP Virtues of the Necessary, fanoušky si našla i díky úspěšné účasti v pořadu Startér Radia Wave. A protože Josefina Dusk učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize, který je na pořadu dne už tento týden. Bratty sci-fi fetish synth pop.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Když jsem úplně poprvé začala dělat hudbu, neměla jsem jasnou představu o tom, co bych vlastně chtěla tvořit. Věděla jsem jen, že chci performovat. Neměla jsem víc než dostatek času, levné midi klávesy, počítačový program a hodně emočních výlevů. Tak se to nějak všechno hezky sešlo. Po experimentování s nahráváním samplů, používaní spousty efektů k budování smyček jsem si zamilovala silné basové linky, ostré perkuse a divně znějící syntezátory-arpy. Hlavním zdrojem inspirace se stal hudební vkus mého přítele Sojky Severní, experimentální, disco/new wave/electronic pop z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let, jako jsou například Saâda Bonaire, Asha Puthli, Kate Bush, Talking Heads, Nico a Fever Ray... Může se to zdát nesouvisející s hudbou, ale v poslední době se cítím hluboce inspirována Andym Kaufmanem, americkým komikem, jehož charakter a výkony jsou tak geniální a originální, že mi přinášejí skutečnou radost a energii.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Potřebuji být flexibilní, abych měla svobodu a čas věnovat se vlastním kreativním projektům, a nerada jsem někde a někým pevně uvázaná. Od doby, co jsem se vrátila zpět z Anglie, jsem se živla vším možným, například pálením větví v lese, sázením stromků, učila jsem angličtinu malé děti, natírala okna a ploty, servírovala a natočila pár reklamních spotů. Většinu mého času opravuji, upravuji a dekoruji náš starý dům. Starám se o naše dvě ovce a tři kočky. Často si sama tvořím outfity, ve kterých pak vystupuji. Hodně času trávím s osmiletou sousedkou, se kterou vyrábíme miniatury domečků, převlékáme se do různých kostýmů, zpíváme a tancujeme.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Na úplným začátku jsem si k sobě našla kytaristu a příležitostného bubeníka. Hráli jsme v Londýně open mic večery a po malinkých hospodách. Hraní s kapelou mi nepřišlo moc uspokojivé. Spoléhat se na někoho, jestli se dostaví na zkoušku nebo na show. Taky tam jsou vždy ega, takže neshody ohledně toho, jak by se věci měly dělat. Upřímně se cítím líp sólo, můžu pracovat na písních svým vlastním tempem a mám úplnou tvůrčí svobodu a nezávislost.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Moje vlastní myšlenky jsou už nějakou dobu velkým rozptýlením. Začala jsem mít dlouho trvající záchvaty paniky, když jsem žila v Londýně. Zkoušela jsem najít vlastní cestu, jak z toho ven, když mi můj blízký kamarád navrhl praktikovat meditaci, která je od té doby velkou součástí mého života. Pomohlo mi to identifikovat, organizovat a oddělit strašné myšlenky a záchvaty l’appel du vide od mých emocí. Cítím, že to bude ještě dlouhá cesta, takže bez váhání můžu říct, že moje myšlenky jsou nejvýraznějším elementem, který odvádí mou pozornost.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Pro mě je nejdůležitější voda! Tý by měl být určitě dostatek. Před koncertem nic nesním a po koncertě se ráda hned – když to je možné – vracím tam, kde žiju... Na jídlo nemám pomyšlení.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Peníze nejvíc utrácím za outfity nebo materiály na outfity na stage. Momentálně se snažím našetrit nějaké peníze a udělat si domácí mini studio. Čas za dlouhé sezení u počítače a snažení se vyplodit něco bombastického.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Současný svět vnímám jako chaotickou, matoucí prázdnotu, neustále se měnící neuspořádanost posypanou nadějí. Vždycky jsem cítila nějakou úzkost ohledně negativity a násilí, takže se často vyhýbám zprávám nebo světovým událostem. Je pro mě těžké věřit něčemu, co jsem neviděla na vlastní oči, a mít názor na něco, čemu nerozumím.

fotogalerie z vystoupení Josefiny Dusk v Praze zde

Info

Josefina Dusk
Facebook interpretky

živě:
Moody Moon Noize
26.-29. 8. 2021
Mariánské Lázně
fb událost

foto: se svolením Josefiny Dusk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Ichiko Aoba

redakce 23.10.2021

Ichiko Aoba napsala své oceňované album jako soundtrack k fiktivnímu filmu. A jak je vidět, filmový doprovod je její oblíbenou hudební inspirací

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 20.10.2021

Opět hledáme nejzajímavější tracky z uplynulého týdne, zlomená srdce, kam se podíváš.

Pořadatelská: Pavel Zelinka (Sanctuary.cz)

redakce 19.10.2021

Od začátku tisíciletí nárazově pomáhal s organizací koncertů, teď stojí za akcemi komunity kolem Sanctuary.cz, soustředěného na gotickou scénu nejen u nás.

Vstupní prohlídka: Skaraz

redakce 18.10.2021

O co jde česko-ukrajinsko-argentinské trojici? Vypimpená koncertní backstage to není.

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

redakce 17.10.2021

Bubeník skupiny The Gluts, Bruno Bassi, se s námi podělil o jedenáctku písniček, které ho formovaly. Jak se to na něm projevilo, se můžete přesvědčit za pár dní v pražském…

God and Eve: Tak to pusť…

redakce 15.10.2021

Co říká Boh Vajec na novinku od Die Mannschaft? A který track vás donutí myslet na obřízku?

Track týdne: NOUS, Laraaji, Arji OceAnanda - Giving Praise

Jarmo Diehl 13.10.2021

Kruh je nekonečný? V podání Christophera Bona a jeho spolupracovníků (Thor Harris, Greg Fox ad.) určitě. Všední rituály a nevšední zážitky.

Vstupní prohlídka: Kolektivní Halucinace

redakce 11.10.2021

Kolektivní Halucinaci baví písně od minnesengrů Krále Václava II. až po Lennona a McCartneyho, Dylana, Janotu, Typlta nebo Lyrika a Beneho.

Vstupní prohlídka: The Sidewaves

redakce 27.09.2021

Na internetech se toho o nich příliš nedočtete, tak jsme šli přímo ke zdroji. Indiepopoví The Sidewaves.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace