Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce | Články / Seriály | 25.08.2021

Máme rádi příběhy? Písničkářka Josefína Dušková začala živě vystupovat v Londýně, a i když zatím vydala pouze jedno EP Virtues of the Necessary, fanoušky si našla i díky úspěšné účasti v pořadu Startér Radia Wave. A protože Josefina Dusk učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize, který je na pořadu dne už tento týden. Bratty sci-fi fetish synth pop.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Když jsem úplně poprvé začala dělat hudbu, neměla jsem jasnou představu o tom, co bych vlastně chtěla tvořit. Věděla jsem jen, že chci performovat. Neměla jsem víc než dostatek času, levné midi klávesy, počítačový program a hodně emočních výlevů. Tak se to nějak všechno hezky sešlo. Po experimentování s nahráváním samplů, používaní spousty efektů k budování smyček jsem si zamilovala silné basové linky, ostré perkuse a divně znějící syntezátory-arpy. Hlavním zdrojem inspirace se stal hudební vkus mého přítele Sojky Severní, experimentální, disco/new wave/electronic pop z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let, jako jsou například Saâda Bonaire, Asha Puthli, Kate Bush, Talking Heads, Nico a Fever Ray... Může se to zdát nesouvisející s hudbou, ale v poslední době se cítím hluboce inspirována Andym Kaufmanem, americkým komikem, jehož charakter a výkony jsou tak geniální a originální, že mi přinášejí skutečnou radost a energii.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Potřebuji být flexibilní, abych měla svobodu a čas věnovat se vlastním kreativním projektům, a nerada jsem někde a někým pevně uvázaná. Od doby, co jsem se vrátila zpět z Anglie, jsem se živla vším možným, například pálením větví v lese, sázením stromků, učila jsem angličtinu malé děti, natírala okna a ploty, servírovala a natočila pár reklamních spotů. Většinu mého času opravuji, upravuji a dekoruji náš starý dům. Starám se o naše dvě ovce a tři kočky. Často si sama tvořím outfity, ve kterých pak vystupuji. Hodně času trávím s osmiletou sousedkou, se kterou vyrábíme miniatury domečků, převlékáme se do různých kostýmů, zpíváme a tancujeme.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Na úplným začátku jsem si k sobě našla kytaristu a příležitostného bubeníka. Hráli jsme v Londýně open mic večery a po malinkých hospodách. Hraní s kapelou mi nepřišlo moc uspokojivé. Spoléhat se na někoho, jestli se dostaví na zkoušku nebo na show. Taky tam jsou vždy ega, takže neshody ohledně toho, jak by se věci měly dělat. Upřímně se cítím líp sólo, můžu pracovat na písních svým vlastním tempem a mám úplnou tvůrčí svobodu a nezávislost.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Moje vlastní myšlenky jsou už nějakou dobu velkým rozptýlením. Začala jsem mít dlouho trvající záchvaty paniky, když jsem žila v Londýně. Zkoušela jsem najít vlastní cestu, jak z toho ven, když mi můj blízký kamarád navrhl praktikovat meditaci, která je od té doby velkou součástí mého života. Pomohlo mi to identifikovat, organizovat a oddělit strašné myšlenky a záchvaty l’appel du vide od mých emocí. Cítím, že to bude ještě dlouhá cesta, takže bez váhání můžu říct, že moje myšlenky jsou nejvýraznějším elementem, který odvádí mou pozornost.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Pro mě je nejdůležitější voda! Tý by měl být určitě dostatek. Před koncertem nic nesním a po koncertě se ráda hned – když to je možné – vracím tam, kde žiju... Na jídlo nemám pomyšlení.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Peníze nejvíc utrácím za outfity nebo materiály na outfity na stage. Momentálně se snažím našetrit nějaké peníze a udělat si domácí mini studio. Čas za dlouhé sezení u počítače a snažení se vyplodit něco bombastického.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Současný svět vnímám jako chaotickou, matoucí prázdnotu, neustále se měnící neuspořádanost posypanou nadějí. Vždycky jsem cítila nějakou úzkost ohledně negativity a násilí, takže se často vyhýbám zprávám nebo světovým událostem. Je pro mě těžké věřit něčemu, co jsem neviděla na vlastní oči, a mít názor na něco, čemu nerozumím.

fotogalerie z vystoupení Josefiny Dusk v Praze zde

Info

Josefina Dusk
Facebook interpretky

živě:
Moody Moon Noize
26.-29. 8. 2021
Mariánské Lázně
fb událost

foto: se svolením Josefiny Dusk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace