redakce | Články / Seriály | 18.04.2022
Magdalena Fendrychová sebe nevnímá pouze jako písničkářku, ale jako skladatelku a po letech vystupování s kytarou a klavírem začala s jarem hrát naživo s celou kapelou. Studuje skladbu na konzervatoři a kromě hudby a textů je autorkou také většiny aranží. Po dvou singlech a úspěšné crowdfundingové kampani vydává Kvietah své album Hejno černejch koček. Na kočky jsme se jí neptali, ale došlo na štěstí a další podstatné atributy současnosti.
Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Inspiruje mě prostředí, ve kterém žiju, a umělci, které jsem poslouchala a poslouchám. Vyrostla jsem na Patti Smith, Neilu Youngovi, Kurtu Cobainovi, ale i na písničkářích jako jsou Karel Kryl a Zuzana Navarová. Dneska poslouchám hlavně českou, slovenskou alternativu a zahraniční umělce, kteří se nebojí dělat hudbu jinak. Styl hodně souvisí i s postojem k životu a aktuálními událostmi, takže mě inspiruje i to, že žiju v Praze a hodně věcí mi tu vadí a potřebuji je filtrovat.
Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Baví mě literatura, hodně ráda čtu, i když ne moc, píšu poezii... Jinak chodím běhat, do kostela a nejradši trávím čas s kamarády v bizarních podnicích u nás i mimo republiku.
Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Nejhorší je asi domlouvat koncerty, shodnout se na termínu s dalšími čtyřmi lidmi. Ale osobně nesnáším říkat si o honoráře, vysvětlovat, proč není možné hrát všude zadarmo. Když člověk hraje sám, nemusí to tolik řešit. To si vezmu kytaru, krabičky a jdu.
Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Když mě někdo z kapely rozesmívá.
Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Za mě bez rumu s colou, matchi a vegetariánského jídla.
Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Nejvíc jsem zainvestovala do synťáku, ale běžně utrácím hlavně za struny na kytaru a kabely. Většinu času, kdy nejsem ve škole, v práci nebo v hospodě, skládám. I když začnu přehrávat něco do školy, vždycky mě u toho napadne melodie nebo harmonický pattern a už píšu.
Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Všichni jsou unavení. Je téměř nemožné se tady vyznat ve vlastních pocitech. I když člověk nežije v rozvojové zemi a neřeší existenciální problémy, musí se hodně snažit, aby byl aspoň někdy šťastný.
redakce 27.03.2023
Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.
Michal Pařízek 24.03.2023
Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.
redakce 23.03.2023
Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.
redakce 22.03.2023
Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?
Zuzana Malá 22.03.2023
Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.
redakce 21.03.2023
Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?
redakce 19.03.2023
Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!
redakce 18.03.2023
Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.
redakce 17.03.2023
Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.
redakce 16.03.2023
Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.