Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Liem

Vstupní prohlídka: Liem

redakce | Články / Rozhovory | 20.05.2020

Liem je hudební projekt kytaristy Vladimíra Jaškeho, kterého jsme před pár lety registrovali za slibným triphopovým projektem 2Cold. Ten bohužel vyšuměl do ztracena, nicméně Liema můžete znát i z projektu Munroe, ve kterém působí od roku 2014. O dva roky později natočil první sólové EP Nože a nyní přichází s novým EP Čínská kočka.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
To je dost komplikovaná otázka. Skládám texty a hudbu, které jsou mi nějakým způsobem libozvučné, a píšu a hraju tak, jak dokážu. Asi jsou i takoví, kteří si předem vyberou styl, ke kterému se zařadí, ale já mezi ně nepatřím. Určitě spadám do nějaké škatulky, ale ne protože bych si ji vybral, spíš proto, že mi byla souzena.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Bavím se tím, čím se živím. Vytvářím trailery a vizuální efekty pro herní průmysl. Tahle příležitost se jednoho dne naskytla a šel jsem za ní. Od okamžiku, kdy mi naši dali k dispozici Hi8 kameru, točím videa. Od prvních kláves dělám hudbu. A od mého prvního PC tvořím grafiku. Jsem tak trochu technický týpek, mám rád počítače, nástroje, ale i tužku a papír.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Hraní v kapele je boží. Zažil jsem leccos, už jsem se v kapele i pomlátil, ale co tomu vytknout? Parta skvělých kámošů, koncerty, večírky... to nemá chybu. Odjel jsem dvě tour s Kofe-in k albu, které jsem pomáhal produkovat, a bylo to divoké, intenzivní. Poslední léta ale hraju maximálně ve dvou. Mám pár projektů, kde jsme dva, a to je pro mě přesná dávka intenzity ve všem. V tom, co musíš předvést, v tom, jak jsi slyšet, i v tom, jaká je na tebe pozornost. Projekty ve dvou jsou fajn.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Už nějakou dobu jsem se naučil věnovat pozornost jen pár pro mě důležitým věcem. Když na něčem pracuji, neberu telefony, nevnímám, když na mě někdo mluví. Myslím, že mám ten focus. Ale jestli tím myslíš každodenní pozornost, tak tu rozhodí cokoliv. Dobrý street-art, zajímavý člověk, cool hadry nebo divný zvuk. Ale jak říkám – pozornost je síla a snažím se ji investovat chytře.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Nejsem backstage man. Před koncertem i po něm se rád mísím s publikem.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Mám své studio, takže nájem, software, hardware, nové hadry, benzín. Od všeho něco. Hodně jezdím a nabírám inspiraci. Potřebuju po ruce něco, čím zaznamenám nový hudební nápad. A mám rád, když mě hřeje přítomnost kvalitní kamery. Často investuji do jednorázových věcí spojených s konkrétním albem, videem.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Rychlý. Progresivní. Cool.

Info

Liem
fb projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Miro Gajdoš (Ajlavmjuzik): Chcem prezentovať to dobré zo Slovenska

Dagmar Lauková Petrášová 11.08.2020

Miro Gajdoš je zakladateľ labelu Ajlavmjuzik. Jeho najnovším projektom je hudobná séria New Beats on the Block, s kompilačným vinylom na záver. Rozhovor aktuálny.

Vstupní prohlídka: Aiko

redakce 08.08.2020

Aiko vystupuje na buskingových festivalech nebo jen na ulici sama s akustickou kytarou, ale umí i opulentnější produkci.

Johana Hořejší, Simeon Hudec, Zdeněk Kříž (Krajinou přílivu): Chtělo by to promyšlenější postupy

Jarmo Diehl 07.08.2020

Se svou aktivitou začínali v Praze na Rohanském ostrově, dnes svůj program realizují hlavně v Libni v prostoru Synagogy na Palmovce. Rozhovor.

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Vojta Chmelík 06.08.2020

O tom, proč festival Česko za klima vznikl a co je jeho cílem, jsme si povídali s pořadatelem Jiřinem Jirákem.

Pořadatelská: Ivo Kraml, Květa Čulejová (Dobršská brána)

redakce 29.07.2020

Festival Dobršská brána je zasazen do malebného pošumavského prostředí vesničky Dobrš, pořádaný kolegy z architektonického ateliéru Arsfabrika. Čím se dále baví?

Markéta Monsportová, Tomáš Prinz (Švihák): Mariánské Lázně jsou nejlepší open air

su, Jarmo Diehl 28.07.2020

O fungování mariánskolázeňského spolku a bydlení v lázeňském městě vypráví Markéta Montsportová, která u zrodu spolku stála a vedla ho téměř po celou dobu a Tomáš Prinz, který od ní…

Vstupní prohlídka: Ondřej Zámečník Quintet

redakce 22.07.2020

Autorské kompozice energické, nástrojově rozmanité, někdy až naivně melancholické? Současná improvizovaná hudba je barevná jako léto. V Dobrši!

Petr Wagner, Vasil Jurásek: Meziprostor nás baví jako celek

su, Jarmo Diehl 21.07.2020

Odmítají komerční sponzory, ale zdůrazňují, že akce není zdarma a na všechny náklady se pokouší vybrat formou dobrovolných příspěvků. Rozhovor, tip na výlet.

Saša Pastorková, Maroš Pavúk (Slovenské alternatívne leto): Treba zapracovať na klubovom divákovi

Aneta Martínková, Jarmo Diehl 16.07.2020

Po desetileté odmlce se odehrál ročník jako „nostalgická spomienka ľudí s iným názorom“. Letos se uskuteční poprvé v kempingovém areálu u jezera Počúvadlo a má to být edice přelomová. Rozhovor.

Jindřich Krippner (Divadlo Archa): Experiment: léto ve městě

Aneta Martínková, Jarmo Diehl 15.07.2020

Jak se daří Arše, co připravuje a co se mění v důsledku koronavirové pandemie? O dnech všedních i nevšedních.