Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce | Články / Rozhovory | 25.05.2020

Stano Sninský alias Raptor Koch představuje úkaz na slovenské scéně. Jeho hudební cesta začala už v devadesátkách a ke dnešnímu dni, jakkoliv on sám se pohybuje mimo pozemský čas a prostor, má jeho bandcampový účet přes čtyřicet položek. Jméno mu udělaly nejen skvělé covery amerického multiinstrumentalisty R. Stevieho Moorea nebo Mothers of Invention, ale i psychedelické kompozice a podivuhodná sklepní elektronika. Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá neposlouchatelný lo-fi ambient. Nebo cokoliv jiného. V rubrice Sklep červnového magazínu Full Moon se budeme letmo věnovat jeho poslední nahrávce Prvý album (sick!), sítí jsme mu poslali pár otázek. Odpovídal, jak se dalo očekávat, příčetně a věcně.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šport, rýchle autá a ženy. Šport: Keď som chodil na základnú školu, skoro všetci v mojom okolí chceli byť futbalisti. Ja nie. Napadlo mi, že budem chcieť byť to, čo nikto nechcel byť. Spevák z Guns N' Roses. Rýchle autá: Ked som končil strednú školu, skoro všetci chceli mať čo najdrahšie, najvytunenejšie auto. Ja nie. Tak som založil pankovú skupinu Počkaj? Dobre už možeš. Ženy: Kedže všetci chlapci chceli pekné frajerky, ja som chcel iba škaredé. Tie mi vždycky na opekačkách vraveli, ako viem pekne spievať, keď som vypaľoval Elán a IMT Smile.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Neživím sa, iba prežívam. Nemôžem sa verejne priznávať k nelegálnej činnosti. Nehnevajte sa. Vo voľnom čase nakupujem šaty, ale iba vo vintage sekáčoch. Občas chodím na blšak, kde predávajú lokálni dizajnéri.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Nie je tam nikto, kto by mi povedal: Raptor, si génius, milujem ťa a ctím si ťa, vyslyš moje prozby, nie si hotel, aby som vošiel pod tvoju strechu, ale tu máš sto euro a duša mi ozdravie.

jedno z jeho předchozích alb Robot Love/Mačky majú oči jsme recenzovali zde

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Ženy, čo mi ukazujú holé cicky, keď nahrávam starnúce hity. Staré babky kráčajúce cestou do kostola, pohoršujúce sa nad kvílivými zvukmi mojej ohnivej elektrickej gitary. Stredne pražená káva z lokálnej kaviarne, toast s avokádom, vegánsky bezlepkový čískejk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
V žiadnom bekstejdži nesmie chýbať iránsky kaviár Almas, domáci syr losa, biele hľúzovky Alba, sushi burrito, cuketové cestoviny, karfiolová pizza, matcha dezert a káva zo Starbaksu.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kurvy, kokain, barberšopy.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Keby to bolo horšie, plakal by som. Keby to bolo lepšie, smial by som sa. Doteraz neviem, čo mám robiť.

Info

Raptor Koch
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Viliam Gruska ml.: Aby to bolo dôstojné a jedinečné

mxm 08.03.2021

Syn proslulého slovenského filmového architekta a etnografa začal znovu vydávat folklórní nahrávky z různých oblastí Slovenska, které shromáždil jeho otec spolu se skladatelem Svetozárem Stračinou. Rozhovor.

Douška vydavatelská: Agrose

redakce 02.03.2021

Dvě nahrávky během dvou měsíců, to je slušný start na nový label. A to tím spíš, že přináší zcela nová jména i neoposlouchané žánrové hybridy.

Vysílač (Žižkovská noc): Dostat se mimo bubliny

su 22.02.2021

Dobří lidé z festivalu Žižkovská noc začali po přesunutí a následném zrušení festivalu v v loňském roce pracovat na podcastu Vysílač.

Simona Blahutová: Od Igráčka k Hitlerovi a zase zpět

prof. Neutrino 15.02.2021

Rozhovor s výtvarnicí a absolventkou AVU, zabývající se historickými událostmi v dobách Třetí říše či za studené války, je o smyslu hrdinství i opravdovosti umění.

Olaf Olafsonn: Experimenty jsou mi blízký

Anna Mašátová 03.02.2021

Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, The A-Bomb a dalších, rozezněl novým projektem rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Popovídali jsme si s ním.

Rudi Rus: Metal tu bude navždy

Ondra Helar 29.01.2021

Rudi Rus, dvoumetrový obr se sametovým, hlubokým hlasem, napsali s Pištou Vandalem z Čad knihu, která se otáčí kolem patnácti let metalu ve Slovenském rozhlase. Rozhovor.

David Pešek, Amrit Sen (SANANIM): Pečovat o sebe hudbou

Jarmo Diehl 26.01.2021

Organizace na pomoc závislým vydala benefiční kompilaci. Přispělo přes sto kapel, přispějete i vy? Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace