Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce | Články / Rozhovory | 25.05.2020

Stano Sninský alias Raptor Koch představuje úkaz na slovenské scéně. Jeho hudební cesta začala už v devadesátkách a ke dnešnímu dni, jakkoliv on sám se pohybuje mimo pozemský čas a prostor, má jeho bandcampový účet přes čtyřicet položek. Jméno mu udělaly nejen skvělé covery amerického multiinstrumentalisty R. Stevieho Moorea nebo Mothers of Invention, ale i psychedelické kompozice a podivuhodná sklepní elektronika. Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá neposlouchatelný lo-fi ambient. Nebo cokoliv jiného. V rubrice Sklep červnového magazínu Full Moon se budeme letmo věnovat jeho poslední nahrávce Prvý album (sick!), sítí jsme mu poslali pár otázek. Odpovídal, jak se dalo očekávat, příčetně a věcně.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šport, rýchle autá a ženy. Šport: Keď som chodil na základnú školu, skoro všetci v mojom okolí chceli byť futbalisti. Ja nie. Napadlo mi, že budem chcieť byť to, čo nikto nechcel byť. Spevák z Guns N' Roses. Rýchle autá: Ked som končil strednú školu, skoro všetci chceli mať čo najdrahšie, najvytunenejšie auto. Ja nie. Tak som založil pankovú skupinu Počkaj? Dobre už možeš. Ženy: Kedže všetci chlapci chceli pekné frajerky, ja som chcel iba škaredé. Tie mi vždycky na opekačkách vraveli, ako viem pekne spievať, keď som vypaľoval Elán a IMT Smile.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Neživím sa, iba prežívam. Nemôžem sa verejne priznávať k nelegálnej činnosti. Nehnevajte sa. Vo voľnom čase nakupujem šaty, ale iba vo vintage sekáčoch. Občas chodím na blšak, kde predávajú lokálni dizajnéri.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Nie je tam nikto, kto by mi povedal: Raptor, si génius, milujem ťa a ctím si ťa, vyslyš moje prozby, nie si hotel, aby som vošiel pod tvoju strechu, ale tu máš sto euro a duša mi ozdravie.

jedno z jeho předchozích alb Robot Love/Mačky majú oči jsme recenzovali zde

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Ženy, čo mi ukazujú holé cicky, keď nahrávam starnúce hity. Staré babky kráčajúce cestou do kostola, pohoršujúce sa nad kvílivými zvukmi mojej ohnivej elektrickej gitary. Stredne pražená káva z lokálnej kaviarne, toast s avokádom, vegánsky bezlepkový čískejk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
V žiadnom bekstejdži nesmie chýbať iránsky kaviár Almas, domáci syr losa, biele hľúzovky Alba, sushi burrito, cuketové cestoviny, karfiolová pizza, matcha dezert a káva zo Starbaksu.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kurvy, kokain, barberšopy.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Keby to bolo horšie, plakal by som. Keby to bolo lepšie, smial by som sa. Doteraz neviem, čo mám robiť.

Info

Raptor Koch
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Aleš Macenauer (Zapomělsem): Pro mě je důležitá upřímnost a přirozenost

Mária Karľaková 06.07.2021

V letním dvojčísle Full Moonu jsme s Alešem přinesli obsáhlý rozhovor, toto berte jako subtilní teaser, v němž jsme probrali pár dalších témat.

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace