Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce | Články / Rozhovory | 25.05.2020

Stano Sninský alias Raptor Koch představuje úkaz na slovenské scéně. Jeho hudební cesta začala už v devadesátkách a ke dnešnímu dni, jakkoliv on sám se pohybuje mimo pozemský čas a prostor, má jeho bandcampový účet přes čtyřicet položek. Jméno mu udělaly nejen skvělé covery amerického multiinstrumentalisty R. Stevieho Moorea nebo Mothers of Invention, ale i psychedelické kompozice a podivuhodná sklepní elektronika. Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá neposlouchatelný lo-fi ambient. Nebo cokoliv jiného. V rubrice Sklep červnového magazínu Full Moon se budeme letmo věnovat jeho poslední nahrávce Prvý album (sick!), sítí jsme mu poslali pár otázek. Odpovídal, jak se dalo očekávat, příčetně a věcně.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šport, rýchle autá a ženy. Šport: Keď som chodil na základnú školu, skoro všetci v mojom okolí chceli byť futbalisti. Ja nie. Napadlo mi, že budem chcieť byť to, čo nikto nechcel byť. Spevák z Guns N' Roses. Rýchle autá: Ked som končil strednú školu, skoro všetci chceli mať čo najdrahšie, najvytunenejšie auto. Ja nie. Tak som založil pankovú skupinu Počkaj? Dobre už možeš. Ženy: Kedže všetci chlapci chceli pekné frajerky, ja som chcel iba škaredé. Tie mi vždycky na opekačkách vraveli, ako viem pekne spievať, keď som vypaľoval Elán a IMT Smile.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Neživím sa, iba prežívam. Nemôžem sa verejne priznávať k nelegálnej činnosti. Nehnevajte sa. Vo voľnom čase nakupujem šaty, ale iba vo vintage sekáčoch. Občas chodím na blšak, kde predávajú lokálni dizajnéri.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Nie je tam nikto, kto by mi povedal: Raptor, si génius, milujem ťa a ctím si ťa, vyslyš moje prozby, nie si hotel, aby som vošiel pod tvoju strechu, ale tu máš sto euro a duša mi ozdravie.

jedno z jeho předchozích alb Robot Love/Mačky majú oči jsme recenzovali zde

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Ženy, čo mi ukazujú holé cicky, keď nahrávam starnúce hity. Staré babky kráčajúce cestou do kostola, pohoršujúce sa nad kvílivými zvukmi mojej ohnivej elektrickej gitary. Stredne pražená káva z lokálnej kaviarne, toast s avokádom, vegánsky bezlepkový čískejk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
V žiadnom bekstejdži nesmie chýbať iránsky kaviár Almas, domáci syr losa, biele hľúzovky Alba, sushi burrito, cuketové cestoviny, karfiolová pizza, matcha dezert a káva zo Starbaksu.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kurvy, kokain, barberšopy.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Keby to bolo horšie, plakal by som. Keby to bolo lepšie, smial by som sa. Doteraz neviem, čo mám robiť.

Info

Raptor Koch
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace