Články / Sloupky/Blogy

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z nejhůře střežených tajemství místní scény, která zahrnuje taková jména jako The Sweet Release of Death, Lewsberg nebo Neighbours Burning Neighbours. Těžko najdete osobu povolanější, Foster působí i jako jeden z dramaturgů tamního oblíbeného klubu Worm. Tramhaus nedávno vydali u agilního labelu Subroutine famózní debutový singl I Don’t Sweat, čekejte řízný postpunk s industriálním odérem a tuplovanou náloží energie, se svéráznými kreacemi frontmana Lukase Pasmana (které jsou oblíbeným zdrojem kapelní zábavy). Tramhaus se ve společnosti další nizozemské kapely Charlie and the Lesbians tento týden objeví také v Česku – v úterý 21. v brněnském Kabinetu Múz, o dva dny později v pražské Klubovně.

Co vás inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?

Během jednoho covidového lockdownu jsme se náramně nudili a vhod nám přišlo nové „live“ session video od Viagra Boys. Sledovali jsme to společně a na základě tohohle zážitku jsme se rozhodli založit kapelu. Většina z nás chtěla rozjet něco nového – začít hrát na jiný nástroj nebo změnit žánr... To, co děláme dnes, je výsledkem této snahy.

Čím se bavíte/živíte vedle hudby?

Julia a Nadya pracují v restauraci, Jim v jednom hudebním venue. Micha zase píše pro De Groene Amsterdammer. Lukas je taky součástí rotterdamského kolektivu Nospray, který bookuje kapely všude po městě. Někteří z nás hrají i v dalších skupinách – Nadya bubnuje ve sludgeové dvojici Vulva a Jim v indie kapele Nagasaki Swim. Jinak se bavíme standardně – chodíme na koncerty dalších kapel, flákáme se po barech a někteří z nás rádi skejtují. A jsme v tom zatraceně dobří!

Co je nejhoršího na hraní v kapele?

Nejhorší je být společně v dodávce. Zejména když se někdo nacpe něčím ostrým a... asi už nemusím pokračovat. Ale jinak si užijeme strašnou spoustu srandy a vůbec je to radost.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?

Každého z nás rozesměje, když Lukas začne na stagi tancovat. Zejména při skladbách I Don’t Sweat nebo Night Shift. Myslím, že tohle sdílíme všichni bez výjimky.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?

Pití: Dr. Pepper
Jídlo: Natural Lays Chips

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
To myslíš vážně? Většina našich peněz padne za benzín, pronájem dodávky a studio. Hraní v kapele není vůbec laciná záležitost. Navíc investujeme spoustu času do zkoušek, psaní písní a odpovídání na emaily.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?

Peklo pozdního kapitalismu.
Ekologická katastrofa přichází.
A soundtrackem k zániku budou Tramhaus.

Info

Tramhaus (nl)
Facebook

živě:
Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl) + Jack Rabbit´s Palace
21. 6. 2022 20:00
Kabinet múz, Brno
Fb událost

Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl) + sinks + Ahoj
22. 6. 2022 18:00
T3, Bratislava
Fb událost

Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl)
23. 6. 2022 19:30
Klubovna, Praha
Fb událost

Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl) + Don Vito
24. 6. 2022 19:30
Světadíl, České Budějovice
Fb událost

foto © Michèle van Vliet

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace