Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: VIYU

Vstupní prohlídka: VIYU

redakce | Články / Rozhovory | 05.03.2018

„VIYU praje zima. Najviac vecí vždy vyprodukujeme, keď sa musia nosiť kabáty, a tak je tomu aj teraz. Mali sme dlhú pauzu, lebo sa mi narodila dcéra a nebolo toľko času (a síl) na skúšanie. Veci sa už ale dostávajú do starých koľají a my postupne dokončujeme ďaľšie EP, možno aj celý album, nakoľko sa nahromadili nejaké nápady... Taktiež by sme chceli čoskoro vyupustiť klip, ktorý už máme v zálohe…,“ říká Tom Hasbach, který s Danem Galbou tvoří duo VIYU. To vzniklo z někdejších Rara Avis, proti kterým sázejí více na syntezátory, samply a melancholický zpěv, kytarové riffy zůstávají. Poté, co vydali před třemi lety u Starcasticu album Morning, se odmlčeli, ale jsou zpátky. Pár vstupních dát následuje.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Daniel: Ťažká otázka. Asi úplne všetko.

Tom: Asi drogy. A ťažký život. Taktiež mi nešlo moc hranie na gitaru a na javisku som sa hrbil pod jej váhou. So synťákmi si môžem ulietať na vlnách podivných pazvukov a to mi docela vyhovuje.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Daniel: Živím a bavím sa prevažne videoprodukciou a fotením.

Tom: Živím sa ako konzultant na projektoch Integrácie platformy cestovných výkazov do účtovnického systému, čím sa mi splnil detský sen. Mimo všetkej tej zábavy v práci sa rad bavim podpichovaním ľudí vo svojom okolí, čítaním kníh a sledovaním jedného bodu na stene. Taktiež mám malú dceru, s ktorou sa da pobaviť, lebo je vtipná.

Co je nejhoršího na hraní v kapele?
Daniel: Najhoršia na hraní v kapele vždy bola logistika. Časť kapely príde o polhodinu neskôr pred koncertom do skúšobne, prípadne dorazí až na koncert, alebo keď hráš na druhej strane republiky, príde 5 minút pred začiatkom koncertu. Inak má kapela úžasnú energiu a jamy sú super kreatívne.

Tom: Bubeník. (With or without you…)

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Daniel: Nahý Tom.

Tom: Nahý Ja.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Daniel: Čistá voda je dokonalosť.

Tom: Sýrová misa, párky s horčicou, panini, olivy, ovocný šalát, pistácie, slivky. K tomu biele víno, nefiltrované pivo, karibský rum, fanta, mountain dew. A čistá voda. A káva.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Daniel: Finančne dnes hudba nie je pre nás moc náročná ako kedysi, pretože si všetko nahrávame a mixujeme sami. Naposledy som si kúpil drum machine. Čas nevnímam ako niečo, čím by som pri hudbe plýtval. Je to zábava a keď je čas, rád ho trávim takto.

Tom: Väčšinou idú peniaze na veci, čo produkujú nejaký zaujímavý zvuk. Synťak, hračka, plastová fľaša. Ale aj nutnosti ako AA baterie a káble. Čo sa týka času, tak poslednou dobou dosť času dáváme do produkcie. Posledne sme strávili zhruba 66 minút hladaním ideálneho zvuku o dĺžke 0,23 sekundy.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Daniel: Zlo. Dobro. Virtuál.

Tom: Žiaden komentár. No tak teda dobre. Alebo radšej nie.

Info

web skupiny

Živě:
Free Mondays w/ Mynth (aut)
12. 3. 2018 20:00
Roxy, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Aleš Macenauer (Zapomělsem): Pro mě je důležitá upřímnost a přirozenost

Mária Karľaková 06.07.2021

V letním dvojčísle Full Moonu jsme s Alešem přinesli obsáhlý rozhovor, toto berte jako subtilní teaser, v němž jsme probrali pár dalších témat.

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace