Články / Recenze

Vůbec ne náhoda, ale čistý skill - Napalm Death

Vůbec ne náhoda, ale čistý skill - Napalm Death

David Čajčík | Články / Recenze | 29.01.2015

OHODNOŤTE DESKU

Mám oblíbené rčení o hudbě: Britové vždy něco vymyslí a Američani to pak dovedou k dokonalosti. Napalm Death jsou vzoroví – původně čistě britské osazení v osmdesátých letech potáhlo punk za ten správný konec a nynější, už dobrých pár let stabilní americko-britské složení zařídilo zbytek. V nejnovějším filmu Alejandra Iñárritua Birdman je výborná scéna, ve které Michael Keaton v hlavní roli konfrontuje divadelní kritičku New York Times.

Nedokážete věci vidět, dokud jim nedáte nálepku. Pletete si všechny ty divné zvuky ve vaší hlavě se skutečným poznáním. Jen hromada debilních názorů pospojovaná hromadou ještě debilnějších srovnání.

Apex Predator – Easy Meat je patnáctý dlouhohrající zářez, patnáctá příležitost dokázat, že mít diskografii bez kvalitativních výkyvů není umění, už vůbec ne náhoda, ale čistý skill. Žádný dobrý ročník vína, ale s přehledem proměněná šance. Napalm Death ani nepotřebovali moc času na to, aby vyplnili čtyřicet minut bílých míst na mapě extrémní muziky. Jen tři roky od Utilitarian a tentokrát s rozmanitější volbou studií – Anglie, Las Vegas, Hostivař! Čechy dostály své pověsti Grindcore Nation i v tomto ohledu.

Zpěvák Barney se ještě v průběhu nahrávání vyjádřil ke vznikající desce takto: „Najdeme zde dost možná jedny z nejrychlejších, nejpsychotičtějších věcí, co jsme kdy udělali, a na druhé straně i jedny z nejdivnějších, nejtísnivějších i nejdobrodružnějších no-wave skladeb.“ To je hodně nej, které se dají všechny schovat pod nálepku nejrozmanitější. A tou deska doopravdy je. Dnes si už můžeme poslechnout mnoho kapel, které ty či oné prvky Napalm Death posunuly dál ať už progresivitou nebo brutalitou (hned se mi na mysl derou Nails). Ale málokterá z nich přichází na jediném LP s takovou úrovní variability a vyhranosti jako Napalm Death. A to i v širokém rámci jejich diskografie. Přímočarý a chytlavý grindcore Smash a Single Digit na úvod jsem protočil tolikrát, že bych zazpíval i kopák, natož v následné tancovačce Metaphorically Screw You, kde bych přidal virbl. Tu-ta. Zlá a pomalá hymna Dear Slum Landlord... s Virusovým feelingem končí industriálním pochodem, Hierarchies představují metalcorový chorál a kdo vytrvá, může počítat bpm v nejrychlejším songu One-Eyed před závěrečnou pětiminutovou hadí kopulací.

Poprvé jsem viděl Napalm Death na Brutalu, už bylo dost pozdě a nezvládl jsem víc, než být opřený o zvukařův plot. Nevadilo to tehdy a nevadí to ani teď, když poslouchám Apex Predator v MP3, slabý bitrate 192 kbps, pohodlně usazený. Kvalitní produkce dělá svoje a jen zlaté české ručičky za tím nestojí. Skutečné poznání nemá ve skutečnosti od nálepkování moc daleko. Apex Predator – Easy Meat je stoprocentně poslouchatelný náser v jakékoliv situaci, který mimo své vlastní kvality do značné míry předurčuje i kvality alb budoucích. Protože až vydají Napalm Death své šestnácté, sedmnácté, osmnácté album... tak já už nevěřím, že bude jakékoliv z nich průměrné.

Vemte si tu zasranou, zbaběle napsanou recenzi a strčte si jí do vaší vrásčitý, povadlý prdele.

... a hned potom si pořiďte nové Napalm Death.

Info

Napalm Death - Apex Predator – Easy Meat (Century Media Records, 2014)
www.napalmdeath.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.

Šťastné a veselé? Hlavně klidné (Low)

Jiří Přivřel 24.12.2020

A co o Vánocích posloucháte vy?