Články / Reporty

Vy jste ti Manon meurt?

Vy jste ti Manon meurt?

Tereza Tůmová | Články / Reporty | 30.09.2014

Dlouho jezdím na venkovský dům v sousedství Mladé Boleslavi, řekla bych na chatu, ale k chatě prý přísluší polní lůžka a my spáváme na posteli. Takže venkovský dům. Sem tam sleduji, co se bude dít v Boleslavi, a konečně se mi poštěstilo trefit víkend i zastihnout Manon meurt, které jsem se neúspěšně snažila odchytnout už v Praze.

Coby abstinent nemám o boleslavských hospodách a barech přehled, každopádně jsme se patřičně hipstersky vystrojili a na osmou večerní vkročili do pubu v účkové zatáčce na Starém městě. Muzika nikde, lidí pár, prolezli jsme to odspodu a nenašli ani plácek na hraní. U baru na nás týpek vypálil, jestli my jsme ti Manon meurt. „No, ne, my je tady hledáme, takže jsme tu dobře?“

Od čtvrtka probíhala Přehlídka netradičního filmu, netradičního ve smyslu víceméně pornografickém, dnešní koncert byl její součástí, i když těžko hledat souvislost mezi obscénnostmi („Byla jsem mladá, nezkušená a nenasytná na každého horkého ptáka.“ Vrchol pátečního večera – Josefína Mutzenbacher – byl ještě daleko.) a tvorbou Manon meurt. Nechtěla bych pominout fakt, že U-Turn Pub mě koncertním prostorem ve sklepě a vůbec atmosférou podobnou třeba pražskému Finalu potěšil.

Před desátou se ten týpek od baru vybalil s kytarou, bubeníkem a zpěvačkou (aka Wolf Trap). Maximálně kytara nějak zarezonovala, časem se ztrácel rytmus, a kdybych chtěla být zlá, jakože nejsem, zpěv bych označila za zbytečný (nazvučení dost ubralo zamýšlenému riot řevu). A protože opravdu nejsem zlá, tak poznamenám, že bubeník to mydlí dva měsíce a zvukař, veselá kopa, zvučil už druhou kapelu, když si všiml, že nemá zapnutý odposlech.

Přeskočím-li rovnou k půlnočnímu setu BBYB, nezbude mi než poznamenat, že zatímco jiným začínalo být zle z množství vychlastaného, mně působila fyzickou nevolnost už hladina decibelů, a víc jsem se nenamáhala testovat.

Každému je jasné, že Manon meurt jsou v rámci hajpu a naježděných kilometrů vyhraní, stejně jsem se ale neubránila dojetí, které mi čas od času působí muzika s jasným tahem a inteligencí. Set prosvištěl, i když jsem s radostí zaznamenala časomíru mnohem dál, než bylo očekáváno. Nevím a nechci říct, který part mě bere víc, jestli Kátin zpěv nebo basa, který z kluků mě upoutá dřív, Manon meurt beru iracionálně (chápej s nekritickým nadšením) jako komplexní souzvuk, který mezi mladou českou scénou často marně hledám.

„Snažíme se vnímat energii publika, máme setlist poskládaný tak, aby úvodní dvě písničky diváky naladily, cíl je zahrát je bez pauzy, nenechat diváka přemýšlet, jestli má tleskat. Pak se snažíme víc rozjet. Máme to takhle pevně dané a funguje to.“ Jasně že funguje, jeden pán bral dva vinyly přímo z pódia už v půlce setu. Nadšenec a rarita. Takže s diváky spokojenost? „No, my jsme dlouho byli známí jako ta kapela, na kterou choděj jenom kluci, víš co, dvě holky v kapele a tak. A já jsem přitom chtěl mít kapelu, abych mohl balit holky.“ (smích) Mimochodem, Josefínu doporučují 3 ze 4 Manon meurt.

Info

Wolf Trap + Manon meurt + BBYB
26. 9. 2014, U-Turn Pub, Mladá Boleslav

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace