Články / Offtopic / / Tattoo

Vykéruj mi číslo, dobytku!

Vykéruj mi číslo, dobytku!

redakce | Články / Offtopic / / Tattoo | 16.05.2013

Brno se připojuje ke 40 městům z 20 zemí na 5 kontinentech, kde se již konala protestní akce s názvem Všichni jsme 269. Tato akce má apelovat na širokou veřejnost, která přehlíží problémy druhové diskriminace. Organizátoři akci zahájí 17. května na náměstí Svobody ve 14 hodin. Několik desítek lidí bude doživotně označeno číslem 269, které symbolizuje redukci živých tvorů, takzvaných hospodářských a jinak využívaných zvířat, na jednoduchá čísla a položky ve výrobě.

Součástí akce bude vizuálně působivá scéna s improvizovanou ohradou z ostnatého drátu, ve které budou lidé degradovaní na pouhá čísla čekat v zašpiněných stejnokrojích, až budou na oprátce odvlečeni na tetování. Organizátoři budou výstup doprovázet projevy a promítáním videa. Po akci se účastnící seřadí do tichého zástupu a uskuteční průvod po městě. Předpokládaný počet účastníků je cca 80 osob.

Brněnský > se touto formou rozhodl podpořit celosvětovou kampaň, kterou začali tři mladí aktivisté v Izraeli. Ti se nechali veřejně označkovat rozpáleným železem, které se běžně používá pro značení dobytka.

„Nestačí rozdávat letáčky a veganské jednohubky. Zvířata, která trpí každou sekundu a minutu každého dne nemají čas na trpělivé pomalé rozmýšlení. Doba je rychlá a problematika si říká o zdánlivě radikálnější kroky. Nechat se permanentně označit symbolem, který není bez bolesti, je v kontrastu s tím, co se děje zvířatům, to nejmenší, přesto v sobě nese smyboliku, která by mohla mnohým ukázat, jak závazně by se mělo celé téma vnímat,“ říká organizátorka Jitka Urbanová.

Miliardy zvířat žijí v naprosto nepřirozených podmínkách a jsou drasticky zneužívána pro potřeby daných odvětví. V těchto podmínkách se rodí, žije a umírá nejen skot, drůbež a prasata, ale i laboratorní a takzvaná kožešinová zvířata – všechna chována pro uspokojení lidských rozmarů. Počet zvířat zabitých pro lidskou potřebu ročně přesahuje 55 miliard. Z toho 300 milionů krav, 50 miliard kuřat, 2.5 miliardy kachen, 400 milionů koz, 1.5 miliardy prasat, 550 milionů ovcí a 5 milionů koní v potravinářském průmyslu, okolo 12 milionů v laboratořích a zhruba 90 miliónů zvířat kvůli kožešinám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články