Články / Recenze

Vykutálení machři Eagles of Death Metal

Vykutálení machři Eagles of Death Metal

Akana | Články / Recenze | 27.11.2015

OHODNOŤTE DESKU

Přátelství mezi Jessem Hughesem a Joshem Hommem má hluboké kořeny. Kamarádství až za hrob a touha užít si kopec srandy stojí v jejich případě vysoko nad jakýmikoli komerčními diktáty. Ačkoli každý z nich (především Homme) vyvíjí spoustu dalších hudebních aktivit, už počtvrté se sešli ve studiu jako vykutálení machři Boots Electric a Baby Duck pod hlavičkou Eagles of Death Metal. Kapely, která si na nic nehraje, přestože si v první řadě hraje. Dvojice si hýčká svou image nadržených buranů z Jihu, kterou tentokrát obalem nové desky (připomněl mi podobně slizký, ovšem mnohem méně vtipný cover kabátího alba Čert na koze jel, jedné z největších zhůvěřilostí v dějinách domácího hudebního artworku) dovedla až na hranici sebeparodie, což je ostatně její oblíbený operační prostor. Od začátku je smyslem téhle kapely užít si co nejvíc legrace, a to platí i nadále. Obehraná rock'n'rollová klišé dostávají v jejich podání díky poťouchlé nadsázce i skutečnému nadšení jedinečný šmrnc.

Jestli album Zipper Down něčím překvapí, pak snad jedině výběrem coververze Save a Prayer od Duran Duran. Chlupatý venkovský macho zpívá vymydlený hitík novoromantických hezounů – jedno oko nezůstane suché a podstata typického humoru Eagles je naplněna. A kromě toho Hughes to zpívá opravdu dobře.

Srdce desky ovšem tepe v jiných písních, předvídatelnějších, ale znovu bezvadně vymyšlených a rajcovně podaných. Eagles v nich sázejí na hutný, dravý zvuk a rychlá tempa. Complexity je ukázkově rozžhavený a chytlavý otvírák, do ještě větších obrátek se rozjíždí Got a Woman, neúnavné slajdování nabíjí Got the Power, instrumentálně ještě divočejší je The Reverend. Všechno stojí na důvěrně známých rock'n'rollových idiomech, ale to jemné přehrávání spolu s nepředstíraným zanícením dodává songům skoro bolanovskou eleganci. Ostatně v uvolněnějších kouscích I Love You All the Time nebo The Deuce slyším T.Rex docela zřetelně.

Tohle není album, jakým se říká „zásadní“. Je krajně nepravděpodobné, že Eagles of Death Metal nějaké takové kdy natočí. Na to je jejich přístup příliš nezávazný, muzika příliš (i když přiznaně) odvozená. Ale ať mi nikdo neříká, že „umění“ je cennější než zábava, intelektuální uspokojení očistnější než smích, sex a fyzická euforie. Neuvěřím mu a při poslechu Eagles of Death Metal už vůbec ne.

Info

Eagles of Death Metal – Zipper Down (Downtown Recordings, 2015)
www.eaglesofdeathmetal.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace