Články / Reporty

Vyrvat srdce z těla (Flatbush Zombies)

Vyrvat srdce z těla (Flatbush Zombies)

Daniel Nádler | Články / Reporty | 16.10.2018

Skupina tří rapperů Flatbush Zombies se v Praze (Roxy) objevila naposledy před třemi lety, coby součást formace Clockwork Indigo, kterou ještě spoluutváří dvojice The Underachievers. Vystoupení to bylo vskutku šílené, Meechy Darko skákal do fanoušků z balkónu a celé to mělo sebedestruktivní tendence. V Lucerna Music Baru si Meechy Darko balkón nevybral (asi příliš nízko), ale namířil si to rovnou do moshpitu. Vzduchem.

Program zahájil Nyck Caution. Bílý sympaťák z Brooklynu na sebe vzal břemeno rozpohybovat ztuhlé publikum, ačkoliv jeho diskografie zatím nečítá příliš materiálu, pročež vytěžil maximum ze svého debutového mixtapu. Na posluchačích byla zřetelná neznalost jeho tvorby a patnáct minut pro něj bylo tak akorát. Pak se na stage postavil Kirk Knight, který coby producent stojí např. za hitem A$APa Ferga Plain Jane. Caution a Knight spolu loni nahráli EP, které si v Lucerně rozdělili na půl, taky odehráli pár skladeb společně, což patřilo k těm nejlepším okamžikům jejich supportu. Kirk Knight taky vypustil ještě dvě nevydané skladby, během nichž publikum naučil chytlavý refrén.

fotogalerie z koncertu zde

Fanoušci se začali nervózně štosovat a vyprodanou Lucernu dělali klaustrofobicky miniaturní. Světla pohasla a za zvuků deště, hromobití a bouřky se objevili Flatbush Zombies. Track HELL-O odstartoval jeden velký kolotoč. Zombie Juice, Erick the Architect a Meechy Darko se předháněli v co nejsugestivnějším podání jednotlivých slok, zároveň jeden doplňoval druhého, přesně věděli, kde kdy mají být, a výsledkem byla naprostá symbióza. Soutěživost i soudržnost v jednom. Skladby Headstone a Vacation vybudily dav k ještě těsnějšímu kontaktu, dokud v klubu nebyl jen jeden velký burcující kotel. Show neměla jediný vrchol, ale hned několik. Skladba Facts svou neskutečnou energii přetavila v hromadné nutkání vyrvat si srdce z těla, depresivní Trapped o sebevraždě pak už neměla co trhat. Rytmus večera nezpomalily ani pauzy, během nichž z repráků zněli Tupac nebo System of a Down.

Flatbush Zombies ukázali, jak má vypadat hiphopový koncert, po kterém se následující den nepostavíte na nohy. Tanec, rappeři svíjející se na pódiu, neustálá akce, zběsilé hecování. Živelná jízda byla ukončena ódou na marihuanu Palm Trees a název turné See You in Hell byl zcela na místě.

Info

Flatbush Zombies (us) + Nyck Caution (us) + Kirk Knight (us)
11. 10. 2018 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Blues Alive: Neobyčejní a obyčejní

Jiří Vladimír Matýsek 16.11.2019

Blues is life, blues is alive (and well). A taky může nabývat spousty podob.

Hey, How Ya Doin’? (De La Soul)

David Bláha 15.11.2019

De La Soul předváděli veteránsky bezchybný rap poháněný roky prověřenými beaty. Setlist ale nebyl nostalgickým přehráváním debutové desky...

Blues Alive: Třikrát jinak. A The Stooges

Jiří Vladimír Matýsek 15.11.2019

Personal Jesus od Depeche Mode nebyla ten večer jediná píseň, která na bluesových pódiích moc často nezní.

O čem stojí za to zpívat (The Lumineers)

Anna Valentová 12.11.2019

The Lumineers předvedli show adekvátní svému jménu, přesto celému večeru chyběl nějaký skutečně výjimečný moment.

Hádanky z Utrechtu #4: Všechno je, jak má být

Michal Pařízek 11.11.2019

O duchu ve stroji se bavíme staletí, Holly Herndon to dokázala obrátit vzhůru nohama – pomocí strojů vytvořila emoce tak důvěrné...

Hádanky z Utrechtu #3: Chicago rulez!

Michal Pařízek 10.11.2019

Hudebně někde mezi free jazzem, gospelem a zuřivým art punkem, nasazením i napětím nepříliš daleko od Algiers například? Silná slova ze silného místa.

Poslouchat až do rána (Becca Stevens)

Karolina Veselá 10.11.2019

Největší obdiv ale putoval k hlavní hvězdě večera. Mezi Beccou Stevens z nahrávek a tou, co stála na pódiu, nebyl jediný slyšitelný rozdíl.

Hádanky z Utrechtu #2: O hvězdách a světle

Michal Pařízek 09.11.2019

Zajímalo by mě, zda v té době už věděla, že o pár hodin později ve vloženém a do poslední chvíle utajeném slotu vystoupí taková hvězda jako Björk.

Dřevo a témbr: Michael Gordon na Strunách podzimu

Jan Starý 08.11.2019

Na festivalu Struny podzimu se každoročně najde i pár událostí, které jdou nad rámec preciznosti a dobrého vkusu k něčemu skutečně zásadnímu...

Hádanky z Utrechtu I.: Las reinas

Michal Pařízek 08.11.2019

La Bruja del Texcoco může zavánět queer burleskou, ale takové je Mexiko – trocha šuntu a šarlatánství protřepaná s kouzelnou nadsázkou. Mexiko v Utrechtu.