Články / Reporty

Waka Flocka Flame – rapper, nebo zvíře?

Waka Flocka Flame – rapper, nebo zvíře?

Jakub Šíma | Články / Reporty | 24.03.2018

Jméno Waka Flocka Flame patří ke stálicím atlantské rapové scény. V kolonce rodného města má sice napsaný New York, ale spíše než rapovým tradicemi východního pobřeží je odkojený jižanskou divokostí, nespoutaností a chutí se dobře bavit. Dveře do světa mu pootevřel vřelý vztah s místní legendou Guccim Manem, jemuž dělala manažerku Flockova matka, a cenné kontakty tak měl na dosah ruky. Ty využil při tvorbě debutového alba Flockaveli, jímž se etabloval na scéně díky energickému projevu, hitovému potenciálu a beatům, které neoplývaly promyšlenými detaily, ale zvukovou masivností a bombastičností. Na druhou stranu odysea spojená s deskou Flockaveli 2 je o poznání méně veselý příběh. První verze vzala za své společně s rozbitým pevným diskem a další dvě shořely v bitvě s pohlaváry hudebních vydavatelství. Čtvrtá verze měla už několik oznámených termínů, poslední před aktuální tour, na níž měl dle původních plánu Waka Flocka Flame desku představit. Bohužel vydání ani tentokrát neklaplo. Nicméně vzhledem k takřka nekonečné zásobě mixtapů koncert nedostatkem materiálu rozhodně netrpěl.

Hrubozrnná energie. Hypeman se na pódium přiřítil jako neřízená střela pouze krátkého doletu, ale s o to ničivějšími následky. Jméno jsem bohužel nezaznamenal a pravděpodobně se jej už nikdy nedozvím, ale nakonec to byl on, kdo byl hlavní postavou večera. Upřímně - Waka Flocka Flame nikdy nevynikal rapovými schopnostmi, důležitá je u něj energie, hitový potenciál beatů a majestátní, hustě potetované tělo doplněné dlouhými dredy. Hypemanův zvířecky nepřítomný výraz už z dálky přetékal nezkrotitelnou energií a ještě než se na pódiu ukázal sám Waka Flocka Flame, skoky z pódia testoval hustotu davu. Během koncertu spontánně obracel do hrdla lahve s alkoholem přicházející z publika, lezl na parapet u sloupu pod balkonem, odkud nějakou chvíli neklidným pohledem kontroloval dění v sále, a při nekončících stage divech se často ocital hlavou dolů.

fotogalerie z koncertu tady

Waka Flocka Flame nezůstával o nic pozadu. Dlouhé dredy divoce vlály v ještě divočejších tanečních kreacích, bez přestání skákal po pódiu, točil rukama, z publika si průběžně půjčoval půllitry piva, které do sebe otáčel, a jen zanedbatelné množství mu pomalu stékalo po hrudi. Podobně to bylo i s trávou, která přes veškeré zákazy intenzivně provoněla celý prostor a pravidelně kolovala i na pódiu. Beaty krotil DJ Whoo Kid, který míchal explozivní koktejl hlavních hitů Waka Flocka Flamea prokládané známými skladbami jiných kolegů, taky několikrát vylezl na DJ pult, z něhož rozdmýchával oheň pod pódiem. Neobvyklá byla hlasitost koncertu, kdy přes masivní beaty nebylo možné slyšet vlastního slova, jen zvukové stěny a neustále cvakání kohoutků.

Všimli jste si, že o hudbě toho zatím moc nepadlo? Ono taky nebylo proč. Po hudební stránce toho ani jeden z vystupujících mnoho nepředvedl, Waka Flocka Flame vždycky odrapoval pár veršů, do rytmu se trefil, ale o intonaci nebo dokonce flow nemůže být řeč. Naštěstí to nevadilo. Pódiová bestialita zcela převálcovala absenci hudebních výkonů a ukázalo se, že místo kudrlinek a precizního stylu je syrová energie pořád tím nejlepším, co dokáže jih spojených států v rapu nabídnout.

Info

Waka Flocka Flame (us) + DJ Whoo Kid (us)
21. 3. 2018 Lucerna Muic Bar, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…