Články / Reporty

Warm-up Roskilde 2016, velká zahřívačka

Warm-up Roskilde 2016, velká zahřívačka

Jiří Mališ | Články / Reporty | 13.07.2016

Co dělat během čtyř zahřívacích dní největšího festivalu v severní Evropě, zatímco netrpělivě očekáváte vystoupení Red Hot Chilli Peppers a Tenacious D? Rozhodně byste si první den měli postavit stan, protože o nejlepší místa soupeříte s více jak padesáti tisíci sousedy. Noci je ideální strávit v opojení kempů, kde hudba utichá až kolem šesté hodiny ráno nebo ve chvíli, kdy vás třetí opakování Sorry od Justina Biebera přinutí jít si lehnout. Přes den se můžete kochat zábavou v místním skateparku, zahrát si plážový volejbal nebo se stát jednorožcem. Další možností je zajít si na koncert jedné ze čtyřiceti slibných kapel, které se na dvou stagích až do půlnoci starají o plesání hipsterských srdcí.

První dny daly prostor menším dánským skupinám. Mezi hlavní taháky patřili hrdinové dánské undergroundové scény CHINAH, budoucí pop’n’b oblíbenci mladší generace Phlake a nežný, dánsky zpívající hlas Katinky Bjerregaard ze skupiny Katinka. Vedle nich se představily i skupiny ze Švédska, Norska, Finska a Islandu.

A právě z Islandu zavítaly do Roskilde dcery Reykjavíku - Reykjavíkurdætur. Vystoupení sedmnáctičlenného dívčího rapového klanu hýřilo energií, feminismem a sexem. Hodinový set využily seveřanky ke zmínění slutshamingu, rovnosti pohlaví a prezentování toho, že i dívčí hlasy mohou být slyšet. Hlavními body vizuální složky bylo postupné svlékání protagonistek, agresivní napodobenina wrestlingové scény a strap-on Anny Andrésdóttir. I přes mimořádnou sílu kontextu je jejich hudba v popředí - ostrý a chytlavý rap je sice v exotickém jazyce, ale hudba Reykjavíkurdætur boří jazykové bariéry. Ačkoliv je pravda, že si po koncertu budete nejspíš nejvíce pamatovat anglicky zpívanou skladbu o análním sexu, i tato kontroverze mnohé dokazuje. Nejedná se o tradiční nebo konzervativní rap, a asi ani to nejlepší z islandské hudební scény, ale určitě šlo o jeden z nejlepších koncertů celého festivalu.

Kouzlo zahraničního jména přitáhlo davy i na koncert kapely s nejdelším jménem letošního Roskilde - Have You Ever Seen the Jane Fonda Aerobic VHS?. Finské trio sice postrádá kytaristu, ale basa, bicí a digitální varhany vytváří zvuk, který se dá popsat jako dívčí garage punk s hippies nádechem. A to, že jejich hudba je stejně chytlavá jako název skupiny, potvrdil už jejich první singl Family Man. Koncert HYESTJFAVHS? je plný pozitivní energie, která se přesně hodí na uvolněný začátek léta. Chytlavé melodie si budete pobrukovat ještě hodiny po koncertu, ale půlhodinový koncert, který představil jejich debutové album Teenage Sweetheart, byl obecenstvu málo. A podobně krátký byl i koncert CHINAH. Dánské elektronické alternativní R&B trio sází na melancholické melodie a romantický hlas zpěvačky Fine Glindvad, styl je podobný loni tak vyhypeovaným Oh Wonder. Jejich největšímu hitu Away from Me se na SoundCloudu dostalo přes půl milionu poslechů a na Roskilde se vytasili se všemi skladbami z únorového EP Once the Lights Are On. Bohužel bylo znát, že publikum je zvědavé hlavně na profláknuté melodie a atmosféra u zaplněné Countdown stage během méně známých skladeb poněkud stagnovala. Ale CHINAH jsou jednou z nejpopulárnějších vycházejících dánských kapel, takže Minds, Colder a We Go Back byly skvělé jak vokálně, tak svou atmosférou.

Velká část současné dánské hudby se točí kolem osmdesátkového a devadesátkového retra. Na Roskilde se představily skupiny jako Gents, ale hlavně Virgin Suicide a Shy Shy Shy. Druzí jmenovaní se na scéně pohybují již dva roky, kdy se do rádií dostali díky nesmírně chytlavé melodii prvního singlu Do Not Ask, načež kamarádské duo Astrid Cordes a Simon Kjeldgaard v říjnu vydalo první EP Love Songs, ze kterého nejvíce vyčnívá skladba Soft & Hard. Na festivalu jim nepřálo počasí a v ponurém odpoledni se tak jejich letní syntetické melodie minuly atmosférou, i když publikum se jim podařilo roztleskat a úsměvy byly vidět všude kolem. A stejně tomu bylo i na koncertu Virgin Suicide. Pětičlenná skupina nezapře inspiraci ve skupinách jako The Cure nebo The Smiths, ale zvuku britských legend přidávají kalifornský nádech, což je ideálně sladěná kombinace pro hippie laděný Roskilde.

Roskilde Festival 2016 začal s grácií. Přes sto tisíc návštěvníků se naladilo do letní atmosféry a zahřívací dny uzavřela v úterý v noci Daft Punk Tribute Party, kdy se celou noc tančilo do rytmu francouzského elektronického dua pod replikovaným pódiem z jejich tour v roce 2007. A po Daft Punk už přišly hlavní hudební dny a přípravy na otevření Orange Stage s Damonem Albarnem.

Info

Roskilde Festival 2016
25. 6. - 28.6. 2016 Roskilde, Dánsko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace