Články / Recenze

Weezer se po čtyřech letech vracejí klasicky

Weezer se po čtyřech letech vracejí klasicky

Peter Forgáč | Články / Recenze | 06.11.2014

Devadesátá léta byla pro hudební svět jedním z nejzásadnějších období. Přinesla kapely, které se staly legendární, i tucty dalších, které upadly v zapomnění a ztratily se ve spleti zaměnitelných. Když se v roce 1994 objevili na scéně Weezer, na jejichž čele stál až stereotypně vypadající "nerd" Rivers Cuomo, asi málokdo by si pomyslel, že tahle kapela tu bude i po dvaceti letech a bude bavit lidi nezaměnitelným zvukem a stylem.

Americká čtveřice nedávno vydala už devátou desku Everything Will Be Alright in the End, která přichází po dvou albech, jimž se dostalo smíšených kritik. Teď slyšíme snahu o návrat. A základ tomu položil producent Rick Ocasek, veterán mající zásluhu i na dvou ohromně úspěšných deskách Wezzer – The Blue Album (1993) a The Green Album (2001).

Tvrdý kytarový zvuk spojený s jemným vokálem, powerpopové chytlavé melodie a tzv. tongue in cheek humor, typický pro Cuoma. To všechno, pro co se Weezer stali populární, najdete taky na nové nahrávce. Pochopíte to už při první skladbě Ain't Got Nobody, po níž se Cuomo jako by omlouvá: "I thought I'd get a new audience/ I forgot that disco sucks," a mohutné kytary v Back to the Shack mu dávají za pravdu. Weezer nostalgicky vzpomínají na klasické časy rockové hudby a rockových kapel.

Tematicky jsou skladby rozděleny do tří bloků. Cuomo se v nich zaměřuje na vztahy k ženám, ostatním lidem a fanouškům a v tom posledním ke svému otci. K první skupině patří songy jako Lonely Girl, Da Vinci, Go Away nebo Cleopatra, všechny s chytlavými melodiemi a poněkud kýčovitými texty: "Stephen Hawking can’t explain you/ Rosetta Stone could not translate you." Cleopatra je z této části asi nejlepším počinem, přechází od akustického úvodu s chytlavým refrénem až k metalovým riffům. Druhé téma je až dramaticky rozvinuto v písních I've Had It Up To Here a The British Are Coming. I've Had It Up To Here vznikla za spolupráce s Justinem Hawkinsem z The Darkness a je to rozhodně znát, tyhle skladby by se však daly zařadit k těm slabším. Závěr, jak napovídá název Foolish Father, je o vztahu k otci. Pro Cuoma evidentně velké téma, poněvadž mu věnoval i trojdílný "opus" plný kytarových zvratů, sól a monumentálních melodií.

Už album Hurley (2010) naznačilo budoucí směr, na novince už zcela rozvinutý. Weezer natočili solidní materiál založený na volném konceptu. Ano, Weezer jsou kapelou, která už léta hraje podle stejného vzorce, zároveň je však jednou z těch, které to dělat umí a uvědomují si to. Everything will be alright in the end.

Info

Weezer - Everything Will Be Alright in the End (Republic, 2014)
www.weezer.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace