Články / Recenze

WhoMadeWho se vrací ke kořenům

WhoMadeWho se vrací ke kořenům

Anna Pleslová | Články / Recenze | 11.08.2015

WhoMadeWho. Dánská formace hned s několika záměrnými gramatickými chybami ve jménu. Jeppe Kiellberg, Tomas Høffding a Tomas Barfod jsou všichni z cool města – Kodaně. Milují legraci a zároveň velmi deep/melancholické texty, zpěvák Jeppe miluje movember po celý rok a všichni milují převleky na koncerty. Minulý rok v květnu se zastavili u nás v Akropoli a předvedli skvělé vystoupení plné energie a práce s publikem.

WhoMadeWho nezahálí a poslední roky vydávají alba jako na běžícím pásu. Po rok starém Dreams si teď střihli alespoň EP, které se jmenuje Ember a navrací je ke kořenům. Většina skladeb je instrumentálních, „jen si tak hrajeme s nástroji a do toho něco broukáme“, takhle kdysi začínali - jako instrumentální rockové trio hrající po nočních klubech.

Od eponymní prvotiny je aktuální EP jemnější a elektroničtější. Vévodí mu titulní Ember, magnet, kolem kterého se ostatní písně točí jako planety kolem Slunce. Track s typickou hlubokou basovou linkou a futuristickým disko rytmem; když před nástupem vokálu zůstane jen klávesové jádro a zvláštní mlhovina, do vzduchoprázdna najednou zazní ozvěnou: „If you say that you are free, come out and be it here with me…,“ aby opět nastoupily další nástroje. Vyvážený, čistý klenot.

WhoMadeWho v několika rozhovorech řekli, že nové EP chtěli udělat uvolněné, stejně jako dělali hudbu na začátku kariéry, ničím nesvázáni. Ember vzniklo za dva týdny a je to znát, je z něj cítit spontaneita a intuice, za něž by si i některé zavedenější kapely nechaly useknout ruku. EP Ember dává tušit další plnohodnotné nahrávky. Že by už příští rok?

Info

WhoMadeWho – Ember EP (Get Physical Music, 2015)
www.whomadewho.dk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.

Můžete bez obav zůstat (Chromatics)

Tomáš Kouřil 16.12.2019

Retro estetika je pro ně prostředkem, výraznou, ale ne omezující kulisou pro vyjádření něčeho hlubšího, než je záliba v syntezátorovém zvuku a neonových světlech.

Mrtvá kočička? (Tove Lo)

Tomáš Kouřil 15.12.2019

Zatímco před pár lety se bolestínsky vyzpívávala z prázdnoty, na nejnovější desce Sunshine Kitty je optimističtější.

Pozvolný sestup do nekonečné noci (Serotonin Michela Houellebecqa)

Jiří Zahradnický 13.12.2019

Dříve přitažlivý Florent-Claude Labrouste se tak v šestačtyřiceti začíná proměňovat v malátného impotentního tlouštíka, jehož hlavní zálibou už není sex, ale...