Články / Recenze

WhoMadeWho se vrací ke kořenům

WhoMadeWho se vrací ke kořenům

Anna Pleslová | Články / Recenze | 11.08.2015

WhoMadeWho. Dánská formace hned s několika záměrnými gramatickými chybami ve jménu. Jeppe Kiellberg, Tomas Høffding a Tomas Barfod jsou všichni z cool města – Kodaně. Milují legraci a zároveň velmi deep/melancholické texty, zpěvák Jeppe miluje movember po celý rok a všichni milují převleky na koncerty. Minulý rok v květnu se zastavili u nás v Akropoli a předvedli skvělé vystoupení plné energie a práce s publikem.

WhoMadeWho nezahálí a poslední roky vydávají alba jako na běžícím pásu. Po rok starém Dreams si teď střihli alespoň EP, které se jmenuje Ember a navrací je ke kořenům. Většina skladeb je instrumentálních, „jen si tak hrajeme s nástroji a do toho něco broukáme“, takhle kdysi začínali - jako instrumentální rockové trio hrající po nočních klubech.

Od eponymní prvotiny je aktuální EP jemnější a elektroničtější. Vévodí mu titulní Ember, magnet, kolem kterého se ostatní písně točí jako planety kolem Slunce. Track s typickou hlubokou basovou linkou a futuristickým disko rytmem; když před nástupem vokálu zůstane jen klávesové jádro a zvláštní mlhovina, do vzduchoprázdna najednou zazní ozvěnou: „If you say that you are free, come out and be it here with me…,“ aby opět nastoupily další nástroje. Vyvážený, čistý klenot.

WhoMadeWho v několika rozhovorech řekli, že nové EP chtěli udělat uvolněné, stejně jako dělali hudbu na začátku kariéry, ničím nesvázáni. Ember vzniklo za dva týdny a je to znát, je z něj cítit spontaneita a intuice, za něž by si i některé zavedenější kapely nechaly useknout ruku. EP Ember dává tušit další plnohodnotné nahrávky. Že by už příští rok?

Info

WhoMadeWho – Ember EP (Get Physical Music, 2015)
www.whomadewho.dk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace