Články / Recenze

WhoMadeWho se vrací ke kořenům

WhoMadeWho se vrací ke kořenům

Anna Pleslová | Články / Recenze | 11.08.2015

WhoMadeWho. Dánská formace hned s několika záměrnými gramatickými chybami ve jménu. Jeppe Kiellberg, Tomas Høffding a Tomas Barfod jsou všichni z cool města – Kodaně. Milují legraci a zároveň velmi deep/melancholické texty, zpěvák Jeppe miluje movember po celý rok a všichni milují převleky na koncerty. Minulý rok v květnu se zastavili u nás v Akropoli a předvedli skvělé vystoupení plné energie a práce s publikem.

WhoMadeWho nezahálí a poslední roky vydávají alba jako na běžícím pásu. Po rok starém Dreams si teď střihli alespoň EP, které se jmenuje Ember a navrací je ke kořenům. Většina skladeb je instrumentálních, „jen si tak hrajeme s nástroji a do toho něco broukáme“, takhle kdysi začínali - jako instrumentální rockové trio hrající po nočních klubech.

Od eponymní prvotiny je aktuální EP jemnější a elektroničtější. Vévodí mu titulní Ember, magnet, kolem kterého se ostatní písně točí jako planety kolem Slunce. Track s typickou hlubokou basovou linkou a futuristickým disko rytmem; když před nástupem vokálu zůstane jen klávesové jádro a zvláštní mlhovina, do vzduchoprázdna najednou zazní ozvěnou: „If you say that you are free, come out and be it here with me…,“ aby opět nastoupily další nástroje. Vyvážený, čistý klenot.

WhoMadeWho v několika rozhovorech řekli, že nové EP chtěli udělat uvolněné, stejně jako dělali hudbu na začátku kariéry, ničím nesvázáni. Ember vzniklo za dva týdny a je to znát, je z něj cítit spontaneita a intuice, za něž by si i některé zavedenější kapely nechaly useknout ruku. EP Ember dává tušit další plnohodnotné nahrávky. Že by už příští rok?

Info

WhoMadeWho – Ember EP (Get Physical Music, 2015)
www.whomadewho.dk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

BC Camplight nemocný, autentický, děsivý

Adéla Polka 03.08.2020

Chlápek vykládá na mikrofon, že je psychicky nemocný a publikum se až hystericky zajíká smíchy. Tohle je tak jednoduché a zároveň děsivé!

Přízrační chlapci aneb Amulet Roberta Bolaña

Libor Staněk 01.08.2020

Bolaño zde čerpá ze svých studentských let, kdy byl považován za buřiče, jenž v duchu infrarealismu házel kameny na přednášející autory a kradl knížky z knihkupectví.

Jeden kmen dvou větví (Jaye Jayle)

waghiss666 31.07.2020

Krátkozraká přirovnání či snad rovnou osočení z vykrádání se snažím přidusit, ale když se pomrkává po velikánech, co ovlivnili kdekoho, těžko se tomu ubránit.

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

Barbora Kadlíčková 30.07.2020

Na pomyslné mapě měst zcela zasvěcených hudbě by v Norsku určitě zářivě svítil Bergen, který dal světu jména jako Aurora, Kygo, Gorgoroth a mnohá další.

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová 27.07.2020

Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat.

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Valentová 24.07.2020

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods.

Zvrácená mystika nasáklá popem (Amnesia Scanner)

Bára Jurašková 20.07.2020

Nezáleží tolik, jestli jde o rozchod lidstva s planetou, sbohem zemi, kterou nepřestáváme ničit, nebo rozchod s přírodou, které se snaží naše technologická společnost vymanit.

Greg Fox spíš hledá, než nachází

Jan Starý 18.07.2020

Foxovou specialitou je osobitý styl: frenetický, vágně tribální, polyrytmický, plný úderů o hrany bubnů a s výrazně organickým zvukem.

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.