Články / Reporty

WTF, zelený penis a Foxygen

WTF, zelený penis a Foxygen

Veronika Miksová | Články / Reporty | 25.05.2015

Hádám, že všichni, co píšou do Full Moonu, mají největší strach z toho, že budou jeho Rejžkem nebo Spáčilovou. Jako rozená hledačka pozitiv to mám podobně a na rozdíl od Jirky Špičáka jsem ráda, že je tady periodikum, které si nehraje na F.X.Šaldu. ALE! A opravdu to tam musí být caps lockem. Páteční vystoupení Foxygen byla ta nejhorší show, co jsem kdy viděla. Neumíte si představit, jaké zklamání jsem prožila, skoro jako ten týpek s plechovkou piva, co mi v tramvaji směrem z Lihovaru začal vykládat, jak jsem roztomilá (= nezap..áme si). A já ho nastuzeným něžným chraplákem odpálkovala jako Serena Williams. Popořádku.

Na koncert talentovaných mladíků z L.A., kteří hudbou žijí od svých dvanácti, jsem se těšila snad půl roku, byli plnohodnotnou náhradou za Ty Segalla, kterého se asi nedočkám. Jejich teenagerská odysea Jurrassic Exxplosion Philippic mi slouží k výchově batolete. Jde o to žít a nechat dítě žít, aby v patnácti vytvořilo něco tak úžasného jako Sam France a Jonathan Rado. Naneštěstí MeetFactory není Pitchfork Music Festival ani show Davida Lettermana. Jo, já vím, nemám si to brát osobně, ale bylo to ve stylu: nějaká Praha, kde to vůbec je, tak se předtím sjedu, něco zařvu do mikrofónu, zkusím to uhrát na divoký tanečky a zbytek odzpívaj sboristky. Ale to jsem mohla jít na Bambini di Praga a byla by to větší legrace. Své udělaly i dlouhodobé tenze mezi spoluhráči, jejichž historii doporučujeme si nastudovat. Nemohla jsem uvěřit, že se ta nádhera, ten mix psychedelie, Rolling Stones, Becka, Boba Dylana, Beatles a Doors promění v noční můru. “Uklidnit” snad může jen fakt, že podle starších reportů takhle špatný set není výjimkou, trapné vtipy a bojůvky s kordy na pódiu byly strojené jako epizody Televarieté.

Předskokanem měl být slibný britský písničkář H. Hawkline, ale nedorazil a nahradili ho mladíci z pražské kapely Role. Nebylo to vůbec zlé. Hudebně nenudící kytarovka s českými texty měla nečekaný odpich, vytáhlý frontman s jamesdeanovským kukučem zas charismatický hlas. Pokud se mu podaří druhého zpěváka přesvědčit, aby ubral, vyloupne se to. Deska vyjde brzy, i když internety mlčí.

Lehce po desáté se na květinami a pentagramem zarámovaném pódiu spustí kolotočářské odrhovačky. Vzápětí se rozjede divoká mašina do sebe zahleděných výstupů Sama France, který stráví třetinu času v publiku, třetinu rádoby odvázaným křepčením a třetinu blbými kecy. Na hudební zážitek se nedostane. Jedna věc je upravit songy na koncertní verzi (i když většina to nepotřebuje), druhá je nechat to odzpívat dýchavičné, mechanicky se pohybující sboristky a sem tam do mikrofonu upustit textovou linku. Přijde mi to jako urážka publika a nejsem sama, stojím jako opařená. Když kapela po půlhodině excesivně teatrální nudy zmizí z pódia a z přeskakujícího vinylu se ozve hitovka San Francisco, paradoxně se mi uleví. Rozhlížím se, třetina lidí opustila sál. Říkám si, tak jim došlo, že to přepískli, France uloží do postýlky, omluví se a bude. Ale NE. Už jsou zpátky. France v nové košili umotává penis ze zeleného balónku, deset sekund špiní ikonickou Let It Be a znova propuká ve frenetické jančení bez obsahu. To jsem si mohla vystříhat jejich papírový figurky, vodit je v dětským ikeáckým cirkusu za zvuku desky a užila bych si to víc. Zachytím ještě koncertně znetvořenou, jinak skvostnou Shuggie (“She Don´t Love Me That´s News to Me”) a No Destruction s pro dnešek výstižným “There's no need to be an asshole/ You're not in Brooklyn anymore". O přídavek žádají jen zarytí nadšenci. V prořídlém sále zahlédnu několik podobných hromádek neštěstí s němou otázkou na rtech: “Jak nám to mohli ti zku...syni France a Rado udělat. Byl to záměr, vtip, sen, nebo skutečnost?” Naštěstí si je cestou domů můžu pustit ve svým hloupým telefonu. Jak We Are the 21st Century Ambassadors of Peace & Magic, tak loňská ...And Star Power jsou totiž skvělé desky. To jim nikdo nevezme.

Info

Foxygen (usa) + Role
22. 5. 2015, MeetFactory, Praha
foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace