Články / Recenze

XTRMST, rukojmí a pokérované děcka

waghiss666 | Články / Recenze | 20.01.2015

„Vole, ty si jak chuj, to musíš přechlastat!“ / „To já se taky vyblil do blackoutu a žiju.“ / „To si budu vyčítat do konce života.“

Další kapela vykoupená zinem. Digitálním a zdarma, to jo, ale ručně dělaným a s přesahem. Všechno bylo tolikrát řečeno, ale nic se nezměnilo.

Označení straight edge hardcore lže i definuje. Největší pankáči můžou být klidně rappeři, bez číra nebo zběsilých bicích, abychom si to vyjasnili. Nečekejte něco jako Minor Threat, to radši Retox, k otcům zakladatelům má nejblíž konec Swallow Your God. Lyrika zmizela. Tahle deska není vůbec nářez, frontman jenom diktuje. Tak moc, až mu pod nosem jako z vosku raší knír. Žádné oko za oko. Násilí za tupost podtržené kytarovým mučením. Chce se mi napsat kytarová prasárna, jenže vznikne komická dvojsmyslnost a na smysl pro humor není tahle deska dost velká. Rukojmí nebrat. Bez slitování. Každá druhá věta vyzývá k inkoustovému archivování, přesto celek moc pokérovaných děcek nehryzne. Jedni si nenechají nařvávat, co musí a nesmí, druzí nepochopí mix a master Steva Aokiho. Zbytek si poklepe na čelo se zjištěním, kdo za tímhle stojí (a kde to vydal). Reminiscenci na Depeche Mode se nevyhnuli ani XTRMST, byť nechtěné (černá je na to muzika dost i bez dvou chodících pojítek). Jenže minulost nejde vyškrtnout z kroniky, jeden verš nevytrhnete z kontextu. Funkčnost pak chřadne a tentokrát jsou souvislosti fakt široké. Otázka za korunu: jak se s tímhle porvou naživo?

Stačí mi málo. Až se příště na anonymním setkání abstinujících vegošů představím cizí přezdívkou a obnažím svoje návyky, držte hubu. Už nechci slyšet další slova o přirozenosti. Chci taky mlčet. Chci tichý respekt. Jinak Havoka na vás!

„Bolí záda? To je tím že nežereš maso!“ / „To je jenom kuřecí řízek, to zvládneš.“ / „Jo, to vona taky, a podívej se, jak dopadla.“

Info

XTRMST – st (Dim Mak, 2014)
http://xtrmst.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace