Články / Recenze

XTRMST, rukojmí a pokérované děcka

waghiss666 | Články / Recenze | 20.01.2015

„Vole, ty si jak chuj, to musíš přechlastat!“ / „To já se taky vyblil do blackoutu a žiju.“ / „To si budu vyčítat do konce života.“

Další kapela vykoupená zinem. Digitálním a zdarma, to jo, ale ručně dělaným a s přesahem. Všechno bylo tolikrát řečeno, ale nic se nezměnilo.

Označení straight edge hardcore lže i definuje. Největší pankáči můžou být klidně rappeři, bez číra nebo zběsilých bicích, abychom si to vyjasnili. Nečekejte něco jako Minor Threat, to radši Retox, k otcům zakladatelům má nejblíž konec Swallow Your God. Lyrika zmizela. Tahle deska není vůbec nářez, frontman jenom diktuje. Tak moc, až mu pod nosem jako z vosku raší knír. Žádné oko za oko. Násilí za tupost podtržené kytarovým mučením. Chce se mi napsat kytarová prasárna, jenže vznikne komická dvojsmyslnost a na smysl pro humor není tahle deska dost velká. Rukojmí nebrat. Bez slitování. Každá druhá věta vyzývá k inkoustovému archivování, přesto celek moc pokérovaných děcek nehryzne. Jedni si nenechají nařvávat, co musí a nesmí, druzí nepochopí mix a master Steva Aokiho. Zbytek si poklepe na čelo se zjištěním, kdo za tímhle stojí (a kde to vydal). Reminiscenci na Depeche Mode se nevyhnuli ani XTRMST, byť nechtěné (černá je na to muzika dost i bez dvou chodících pojítek). Jenže minulost nejde vyškrtnout z kroniky, jeden verš nevytrhnete z kontextu. Funkčnost pak chřadne a tentokrát jsou souvislosti fakt široké. Otázka za korunu: jak se s tímhle porvou naživo?

Stačí mi málo. Až se příště na anonymním setkání abstinujících vegošů představím cizí přezdívkou a obnažím svoje návyky, držte hubu. Už nechci slyšet další slova o přirozenosti. Chci taky mlčet. Chci tichý respekt. Jinak Havoka na vás!

„Bolí záda? To je tím že nežereš maso!“ / „To je jenom kuřecí řízek, to zvládneš.“ / „Jo, to vona taky, a podívej se, jak dopadla.“

Info

XTRMST – st (Dim Mak, 2014)
http://xtrmst.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace