Články / Recenze

XTRMST, rukojmí a pokérované děcka

waghiss666 | Články / Recenze | 20.01.2015

„Vole, ty si jak chuj, to musíš přechlastat!“ / „To já se taky vyblil do blackoutu a žiju.“ / „To si budu vyčítat do konce života.“

Další kapela vykoupená zinem. Digitálním a zdarma, to jo, ale ručně dělaným a s přesahem. Všechno bylo tolikrát řečeno, ale nic se nezměnilo.

Označení straight edge hardcore lže i definuje. Největší pankáči můžou být klidně rappeři, bez číra nebo zběsilých bicích, abychom si to vyjasnili. Nečekejte něco jako Minor Threat, to radši Retox, k otcům zakladatelům má nejblíž konec Swallow Your God. Lyrika zmizela. Tahle deska není vůbec nářez, frontman jenom diktuje. Tak moc, až mu pod nosem jako z vosku raší knír. Žádné oko za oko. Násilí za tupost podtržené kytarovým mučením. Chce se mi napsat kytarová prasárna, jenže vznikne komická dvojsmyslnost a na smysl pro humor není tahle deska dost velká. Rukojmí nebrat. Bez slitování. Každá druhá věta vyzývá k inkoustovému archivování, přesto celek moc pokérovaných děcek nehryzne. Jedni si nenechají nařvávat, co musí a nesmí, druzí nepochopí mix a master Steva Aokiho. Zbytek si poklepe na čelo se zjištěním, kdo za tímhle stojí (a kde to vydal). Reminiscenci na Depeche Mode se nevyhnuli ani XTRMST, byť nechtěné (černá je na to muzika dost i bez dvou chodících pojítek). Jenže minulost nejde vyškrtnout z kroniky, jeden verš nevytrhnete z kontextu. Funkčnost pak chřadne a tentokrát jsou souvislosti fakt široké. Otázka za korunu: jak se s tímhle porvou naživo?

Stačí mi málo. Až se příště na anonymním setkání abstinujících vegošů představím cizí přezdívkou a obnažím svoje návyky, držte hubu. Už nechci slyšet další slova o přirozenosti. Chci taky mlčet. Chci tichý respekt. Jinak Havoka na vás!

„Bolí záda? To je tím že nežereš maso!“ / „To je jenom kuřecí řízek, to zvládneš.“ / „Jo, to vona taky, a podívej se, jak dopadla.“

Info

XTRMST – st (Dim Mak, 2014)
http://xtrmst.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace