Články / Reporty

You. I miss you! Gold Panda

You. I miss you! Gold Panda

Tereza Voříšková | Články / Reporty | 14.11.2013

Vyměnit jednou čaj a postel za pivo a MeetFactory musel v neděli večer každý, kdo zbožňuje práci britského elektronického producenta Gold Pandy.

Studený vítr, déšť, tma, Smíchov - příslib magického večera naplněného elektronickou hudbou, stačilo jen přeběhnout ze zastávky Lihovar do MeetFactory, která se v tom nečase jevila jako maják všeho, po čem toužíte. Na začátku večera do ještě klidné vody skočili dva energičtí čeští kluci Jiří Burian a Tadeáš Haager, kteří představili svůj projekt One Bit Wonder. Pecka! Vtahovali nás, místy možná až příliš agresivně, do svých pocitů, ale to na barevnosti a zajímavosti hudby rozhodně neubíralo, bylo to zábavné a připravili perfektní atmosféru.

Dva roky utekly a my si mohli opět vychutnat fyzické působení Lucky Shiner, ovšem teď i se značnou dávkou nového materiálu. Gold Panda vydal druhou desku Half of Where You Live, kterou servíroval hned od začátku. Otevíraly se před námi vrstvy elementárních rytmů a pevných vzorců, které měly díky své délce až hypnotický, meditativní účinek. Ten však rozbíjel expresivnějšími prvky, jejichž pomocí vytvářel skvělé napětí mezi očekávaným a skutečností, jako tomu bylo například u Junk City II. Nevím, jestli „panďák“ vycházel vstříc rozeskákanému publiku nebo to tak plánoval od začátku, ale klidnější části nové desky spíše potlačoval a kladl větší důraz na živější a organičtější místa. A je pravda, že detaily a křehkost My Father in Hong Kong 1961 si více užiju o samotě než v zaplněném MeetFactory, kde jsem musela střídavě uhýbat rozlévanému vínu a poletujícím cigaretám. Publikum se v předních řadách vlnilo do podkresových rytmů, nikdo nebyl přehnaně útočný, vzduchem občas zavoněla marihuana a všechny spojovala euforie konstantně nabývající na síle. Gold Panda proplouval novým i starým albem, v druhé půlce jsme se dočkali i milovaného tracku You, jehož strukturu protáhl a vystupňoval napětí, až všechny dostal takřka na pokraj extáze.

Gold Pandovo vystoupení fungovalo jako celek s několika vygradovanými momenty. Dočetla jsem se, že album Half of Where You Live je prý sofistikovanější a temnější. Úplně nesouhlasím s temnotou. Pravdou je, že není tolik rozcinkané jako Lucky Shiner, viz Same Dream China nebo Snow & Taxis. Je klidnější. Vliv východu je tam přítomen v náladě a v možnostech otevřeného horizontu než v jednotlivých zvukových prvcích, i když i tu je nalézáme. Neoddělovala bych desky od sebe, jejich vztah je harmonický, navzájem se podporují, jedna zviditelňuje druhou v různých částech a fungují spolu. To se ukázalo i v neděli večer, nehledě na to, že fyzický rozměr lehce pozměnil charakter hudby. Hudba vás obklopila a pohltila, pokud jste jí to umožnili.

Info

Gold Panda (uk) + One Bit Wonder
10. 11. 2013, Meetfactory, Praha

foto © Dita Havránková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace