Články / Recenze

Young Fathers a současné kulty

Young Fathers a současné kulty

Jakub Béreš | Články / Recenze | 11.05.2015

OHODNOŤTE DESKU

Young Fathers začali kariéru jako průkopníci alternativního hip hopu dotýkajícího se sociálních témat své země, což pro skotská hudební tria není nic obvyklého. S příchodem Mercury Prize ověnčeného debutu Dead se uchýlili k multižánrovosti, zastřešující vedle hip hopu i world music, soul, africké rytmy nebo experimentální elektroniku. Na druhé desce s názvem White Men Are Black Men Too hudební barevnost doplňují o pop a rock, a to způsobem Young Fathers vlastním.

Název desky je explicitní. Na rozdíl od Kendrickovy To Pimp a Butterfly se ale nesnaží o sociální převrat, nejedná se o manifest, nýbrž o zamyšlení nad rasovou nesnášenlivostí. Young Fathers přichází s uměleckým pohledem na věc a deskou, která bude milovaná nejenom kritiky, ale i posluchači. Když kapela dostane Mercury Prize, tak je na ní kladena velká odpovědnost. Young Fathers se přes noc stali senzací, která byla nucena opustit vody undergroundu a stát se stylizovaným módním produktem. Svoji roli zvládli výborně a na nové nahrávce si udrželi autentický projev. Do pozadí ustoupily experimentální až okultní prvky a nahradila je pevná vokální popová půda.

Deska je mnohem pestřejší než předešlá tvorba, velký podíl na tom mají hravé popěvky. Za mikrofonem se střídají všichni členové, a vzniká tak jedna dlouhá vokální linka gospelového charakteru, obohacená o tři různě barevné hlasy. Rytmičnost písní evokuje pohyb, a to nejenom ten fyzický, který vás nutí nechat se svést melodií a rozpohybovat se. Young Fathers jsou kapelou v pohybu, kapelou, která se nehodlá usadit na jednom místě, ale má tendenci se neustále posouvat a vyvíjet. Tekuté hranice hudebních žánrů jsou pro jejich záměr ideálním polem působnosti.

S prvními tóny je slyšet, že si Young Fathers vytvořili nezaměnitelnou hudební značku, lo-fi špinavé beaty a čisté hlasy, klidně jim říkejme novodobý boyband. Bíločerný muž je neuvěřitelně popové album, které tyto tendence najednou přiznává, nejvýrazněji v singlu Shame. Old Rock n Roll zase upřednostňuje šamanské prvky, ale nejde o kompenzaci, rovnováhy se na téhle desce nedočkáte, jakkoliv zní méně chaoticky než debut.

Young Fathers jsou důkazem, že i na dnešním přeplněném hudebním trhu nadále vznikají jména, která vybočují. Textově i hudebně zajímavá, zahalena do tajemného pláště, skromná a excentrická zároveň. Tahle formace neopakuje klišé, ale hraje si s jednotlivými elementy, které sama odmítá pojmenovávat a přenechává to posluchačům. Přesně takhle si představuju kultovní kapelu naší doby.

Info

Young Fathers – White Men Are Black Men Too (2015, Ninja Tunes)
www.young-fathers.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace