Články / Offtopic / / Movie/dox

Z lásky k muzice (CBGB)

Z lásky k muzice (CBGB)

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 10.08.2014

Znáte The Police, Ramones, Blondie nebo Talking Heads? Jasná věc, kdo ne? A co takhle Hilly Kristal? To už je horší. Při tom bez něj a jeho prohnilé newyorské špeluňky by žádná z těch kapel možná nikdy nedostala šanci. Že to zní jako ideální materiál pro dokument? Dost možná. Jenže kdo čeká další ušlechtilé a informačně naducané Sound City s mluvícími hlavami a přehrávajícím Grohlem, nepochodí. CBGB je regulérním hraným celovečerákem, jehož zajímavému obsazení vévodí hvězdný Alan Rickman. Idea spáchání pocty slavnému klubu je sama o sobě sympatická, jenže tvůrci toho chtějí říct tolik, že by to vydalo na seriál, a kvůli útržkovitému vyprávění se jim příběh rozpadá pod rukama.

Jediným stmelujícím elementem je Rickmanova postava volnomyšlenkářského samorosta, jehož cestu životem lemují dluhy, rozvody a obří exkrementy psa Jonathana. Podnikatelské nezdary ho nerozhodí, s prázdnou kapsou vypomůže maminka, dřív nebo později to přece musí vyjít. A vyjde. A i když country, bluegrass a blues, ke kterým odkazuje známý akronym, se mezi jeho upocenými zdmi v rozporu s přáním zakladatele moc nehrálo, stalo se CBGB pojmem. Ne pro tlející hajzly připomínající středověký skanzen, ani pro šlichtoidní chilli vařené houmlesáckým vágusem, ale díky kapelám, které na tamním ztrouchnivělém pódiu vykročily dětskými krůčky k nesmrtelnosti. Máte co hrát a nemáte kde? Hilly se o vás postará. To jeho zásluhou našli mladí muzikanti v CBGB plac pro první koncerty, a přestože začátky byly krušné, časem se kolem klubu vytvořila svébytná scéna čítající desítky a stovky věrných, kteří pomáhali psát rockovou historii.

Pohled na slavné předtím, než prorazili, pobaví, jen chvílemi je těch proslulých jmen a obličejů tolik, že film připomíná průlet muzeem voskových figurín. Přitom pobyt některých postaviček na plátně netrvá déle než jednu, dvě repliky a jejich výstup je na úrovni camea, ať už je to roztomile arogantní Lou Reed, nebo v drogovém opojení se zmítající Iggy Pop, kterému propůjčil svou vyzáblou figuru bubeník Foo Fighters Taylor Hawkins. Krom něj se v castingu objevila i další překvapivá jména jako Johnny Galecki (Terry Ork), známý z nerdího seriálového opusu Teorie Velkého třesku, nebo Ruppert Grint, jehož doživotně proslavila role ryšavého Rona Weasleyho (Cheetah Chrome), nejlepšího kámoše Harryho Pottera. Dvojníci Davida Byrnea a Patti Smith si tu podávají dveře s mladšími verzemi Stinga a Debbie Harry, iluze oživlé hudební encyklopedie je téměř dokonalá. Listovat v ní je zábavné, navíc k tomu hraje soundtrack z rock'n'rollové síně slávy.

Problém nakonec netkví v počtu postav, ale v překotném vyprávění. Scénář si chvíli všímá Hillyho komplikovaného vztahu s dcerou, jindy se zaměřuje na jeho pletky s motorkářským gangem, nemalý prostor je věnován manažerské epizodě s nevyzpytatelnými divočáky Dead Boys. A když se filmem navíc táhne jako červená nit přednáška o punku a stejnojmenném, svépomocí vydávaném magazínu, je toho už příliš. Ve snaze mít tam všechny a všechno pojal režisér snímek jako slet historek, které ne vždy navazují a ruku v ruce s necitlivým střihem připravují film o tempo. Divák nestíhá, neví, na co se soustředit dřív. Posouvání děje kupředu pomocí komiksových stripů je sice efektní, ale ve světle faktografické přehlcenosti zoufale neefektivní. Jasně, šílená punková smršť má větší koule než uhlazená procházka pamětí. Jenže Randall Miller svůj film účelově degradoval na stominutový videoklip, ve kterém se to hemží známými tvářemi, ale krom vzpomínky na tradičně výborného Rickmana a několika vtípků si z něj diváci, potažmo hudební fajnšmekři mnoho neodnesou. Takhle ambiciózní nápad by zasloužil zkušenější autorský dohled.

Info

CBGB (usa)
Režie: Randall Miller, 2014
www.facebook.com/CBGBtheMovie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace