Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Blues černější než černý je nutně podezřelý

Z opuštěného nádraží: Blues černější než černý je nutně podezřelý

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 13.01.2013

Blues černější než černý
je nutně podezřelý.
A tak je to se vším...

Jan Spálený ke svým 70.narozeninám dostal dárky v podobě dvou titulů. Prvním z nich je Panenko skákavá, natočený v mariánském poutním kostele ve Skokách a zahraný jen akusticky, v triu se synem Filipem a Michalem Gerou. Druhý titul, Sedmdesát, je kompletem tří alb, vydaný, jak název napovídá, k jeho narozeninám (4. prosince 2012). Jubilant osobně skladby vybíral a byl přítomen i jejich zvukové úpravě a uchem "dohlížel", aby bylo vše v nejlepším pořádku. Remastering je dílem Zdeňka Šikýře ze Studia Hostivař, který v drtivé většině používal původní pásy. Papírová krabička obsahuje tři cédéčka a místo typického bookletu je rozhovor, který s oslavencem vedl Ondřej Bezr.

První placka obsahuje dřívější dvě nahrávky: zhudebněnou básnickou sbírku Vítězslava Nezvala Edison a Signál času, kterou Jan Spálený nahrál se skupinou Mahagon. Na druhém kotoučku najdeme dva starší tituly, dvě Spáleného zásadní sólová alba, a to Já se tě nevzdám a Asi v tom bude nějakej háček. A konečně, triptych uzavírá zhudebnělý epos E. A. Poa Havran a jiné básnické kousky. Celkem čtyřicet sedm skladeb za necelých 400 Kč. Některé tituly byly od svého 1. vydání reediovány, jiné zůstaly v originální podobě. Více o vzniku alb i o chystané retrospektivě řekne sám Jan Spálený v krátkém rozhovoru v pořadu ČTv Kulturama.

A u konzerv ještě chviličku zůstaneme. Druhým (a posledním) dnešním tipem je debutové album dua Calm Season s názvem Mosaic Views. Cello a kytara, Terezie Kovalová + Adam Vopička, intimita a melancholie.

A můžem na tipy do tyjátru! Pokud zvažujete, že zajdete do divadla, doporučuji do vašeho výběru zařadit i dvě inscenace, které se hrají v Divadle Komedie: Naše třída a muzikál Divadlo Gočár (hostující projekt sdružení Omnimusa), který prý patří k vrcholům dosavadní divadelní sezony. Z nabídky A Studia Rubín zkuste třeba Zakázané uvolnění, Vejce (dříve hráno v NoDu) nebo některou ze tří kauz (Maryša, Médeia, Salóme).

A šupky dupky do galerií. V galerii Tinta v Anenské ulici v Praze vystavuje do konce ledna vzdálený bratranec Johna Lennona David John Lloyd. V neděli končí v Plzni výstava Rytmy + pohyb + světlo. Kdo nestihl nebo měl daleko, může na ni zajít v Brně do Místodržitelského paláce, kde bude k vidění od 15. února do 19. května.

Telegraficky:
10. ledna - 31. března Václav Hejna: Barva a bytí, Cheb
30. ledna - 28. dubna Palmy na Vltavě, Plzeň
18. ledna - 10. března Motýlí efekt?, Galerie Rudolfinum

Máte rádi čaj? Plesáte rádi? 21. února 2013 bude od sedmi hodin na Vyšehradě akce jménem Čajomír ples. Degustace čajů, čajové obřady, zážitková gastronomie, živá hudba, tombola. A na závěr další kandidát na titul kyselé hýždě. Klub Rock Café a všechno kolem toho. Lidi, choďte tam a dělejte útratu, nebo budou muset zavřít.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace