Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Otestováno na vlastní matce

Z opuštěného nádraží: Otestováno na vlastní matce

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 02.03.2013

Svátek matek budeme slavit až druhou květnovou neděli, ale protože představení v květnu mohou být už v tu dobu vyprodaná, přicházím s tipem na dárek již dnes. Jde o představení Divadla Ungelt Vzpomínky zůstanou se Zlatou Adamovskou a Petrem Štěpánkem. Mohu doporučit - otestováno na vlastní matce. Budete-li mít možnost výběru, jděte na variantu s Janou Strykovou (sestřička Kateřina Vránová z růžofky) a Pavlem Kikinčukem (Šimon Plánička ze Slunce, seno...). A pokud budete při penězích nebo si potřebuje vyžehlit u maminky nějaký hóóódně velký průšvih nebo si u ní nějak šplhnout či se pak ukázat před bratrem/sestrou/otcem, můžete ji vzít před nebo po představení na večeři, třeba do restaurace Rybí trh (znáte z TV) nebo ke Zděndovi do Divinis. Pochopitelně se dá použít i pro manželku, milenku atp. A kdyby náhodou byla ryba a maso problém, tak je tu Maitrea či její sestra, Lehká hlava. Rezervace dopředu nutná.

Gastronomickou vložku máme pro dnešek splněnu, takže k dalším složkám kultury.

Během víkendových dnů 9. a 10. března 2013 se bude v době od desti ráno do šesti hodin večer konat 45. ročník veletrhu zdraví a ezoteriky MINERVA. Místem bude tradiční Michnův palác na Malé Straně (Újezd 40, Praha 1, areál Tyršova domu, kousek od lanovky a Jezulátka). Vstup zdarma, na přednášky 50, 100, 250 Kč celodenní.

Víte, že některé jihočeské hrady a zámky mají otevřeno i v zimě? Vyzkoušejte, zda platí pořekadlo "zima jako v hladomorně" a také, že pokojová teplota červeného vína se myslí pokoj gotického hradu a ne panelákový (to by byl svařák). Testovat můžete na hradě Rožmberk, zámku Hluboká, v Hradním muzeu Č.Krumlov a nově v Nových Hradech (na hradě).

Vznikne nové celoplošné dechovkové rádio. Internetové Radio dechovka bude nově vysílat i na středních vlnách, na frekvenci 1233 kHz, zkušebně od jara letošního roku z Líbeznice. Uznávám, že tohle je informace spíše pro rodiče a prarodiče, ale čert ví, kdo všechno to poslouchá. Znám jednu babi, co sjíždí AC/DC i Soulfly. Další dechovka bude na vlnách VKV šířena z Brna jako Rádio Orchidej. A když střední vlny, tak nám to tam letos nějak ožilo - kromě Dechovky začne 1. března 2013 vysílat Český rozhlas Plus (mluvené slovo) a licenci na toto pásmo má od ledna také Rádio Impuls. Novou podobu českého vysílání BBC připravuje francouzská společnost, vlastnící u nás rádia Frekvence 1, Evropa 2, Bonton a Dance. Proti tomu protestuje a odvolává se Český rozhlas. Nechme se překvapit, jak to nakonec vše dopadne - a jak bude vysílání BBC vypadat.

V Brně připravují multižánrový festival Švýcarské jaro. 28. února ho zahájil v Brně dirigent Kaspar Zehnder s místní filharmonií. Festival nabídne kromě klasické a jazzové hudby také výstavy, přednášky, gastronomické ochutnávky a "postiženo" nebude jen Brno, ale též Hradec Králové, Olomouc, Letohrad, Počátky, Kolín, Liberec a pochopitelně i Praha.

Brněnské divadlo Husa na provázku obnovuje tradici spanilých jízd do Prahy a kromě tradiční Archy bude hrát i v Baráčnické rychtě na Malé straně. Prvním z řady představení budou hry Tichý Tarzan o fotografovi Miroslavu Tichém z Kyjova (4. 3.) a Baletky (28. 3.).

Brněnské galerii Wannieck Gallery se budeme věnovat dnes dvakrát a v duchu vyvážení jin/jang - jednou pozitivně a jednou negativně. Tož pozitivní je to, že se zde do 19. května bude (?) konat retrospektivní výstava Tomáše Císařovského a Eriky Bornové. S otazníkem, protože konec není vůbec jistý. Galerie totiž dostala od města výpověď. Ze zatím dostupných informací těžko vyvozovat nějaké závěry, kdo z obou stran má na hlavě větší kostku másla (pochopitelně nikoli pomazánkového, to by nám EU neodpustila), zda magistrát s nepodporou kultury nebo provozovatel a pronajímatel s nedodržováním smluvních podmínek s pozdními platbami. Dle magistrátu dlužili půl miliónu. Poražený dostane možná na frak, ale kultura a umění milující obyvatelé moravské metropole na holou. Viníkům posílám sluníčkové pozdravy.

Zanechme úvah, na které straně barikády je větší banda mužských přirození, a pojďme hodně daleko. V čase i místě. Gotické umění na Ústecku je název výstavy, kterou máte možnost shlédnout v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích až do 7. dubna.

Od 4. do 13. března 2013 se koná festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letos s novinkou - vzdělávacím portálem pro pedagogy a žáky základních a středních škol www.jsns.cz. A ještě jeden filmový... Do českých kin přichází film oceněný deseti španělskými cenami Goya Sněhurka: Jiný příběh (Blancanieves). A ještě! V sobotu 23. února oslavil 75. narozeniny český oskarový režisér a příležitostný herec Jiří Menzel. Nepouštějte si plyn, pusťte si některý z jeho filmů, třeba méně vysílané a skvělé Ostře sledované vlaky, Báječní muži s klikou, Skřivánci na niti nebo Rozmarné léto. Kdo chce prozkoumat jeho dno, ať sáhne pro Kdo hledá zlaté dno, autorovu prorežimní úlitbu a pozákazové výpalné.

A zase hudba.

První eponymní a zároveň nejlepší deska Rage Against the Machine vyšla v listopadu loňského roku ve výroční edici po dvou dekádách jako XX (20th Anniversary Edition). I po letech patří vedle Vulgar Display of Power od Pantery k tomu nejlepšímu a nejprogresivnějšímu, co v žánru tvrdé muziky v poslední dekádě minulého století vzniklo - a nemělo by chybět ve vaší sbírce.

Po úspěchu reedice debutového alba skupiny Stromboli vyšel v pátek 22. 2. 2013 tento titul i na vinylu jako 2xLP. Stejný den vyšla i reedice jejich druhého alba Shutdown. S druhým albem si nejsem jistý, ale první patří bezpochyby k tomu NEJ, co u nás před rokem19 89 vyšlo a určitě si zaslouží o čestné místo v knihovničce. Byť třeba v sekci oldies.

Slavná klavíristka H. Grimaud k nám opět... nepřijede. Před pěti lety lety odřekla koncert těsně před vystoupením kvůli špatně znějícímu křídlu a neshodě s vedením festivalu Pražský podzim, nyní pořadatelé z festivalu Dvořákova Praha oznámili, že se koncert ruší z organizačních důvodů (což v překladu může znamenat cokoli). Jako cenu útěchy alespoň pár ukázek...

A na závěr udělujeme občasnou kulturní anti-cenu, tentokrát řád žabího hlenu filmu Zdeňka Trošky Babovřesky. Kdo naivně očekával, že po Kameňácích se kvalita filmů pozvedne alespoň na úroveň série Slunce, seno..., očekával marně. Film nebudu popisovat ani hodnotit, to udělali povolanější. Škoda, že autor snímků Poklad hraběte Chamaré a Bota jménem Melichar točí to, co posledních dvacet let točí. Proč nedělá raději něco užitečnějšího? Třeba ratanový nábytek nebo šprcky pro psy. Ale abychom nebyli k panu Troškovi nespravedliví - ve státě, kde je nejčtenějšími tiskovinami bulvární Blesk a MF Dnes se jeho počínání nelze divit. Lidi TO chtějí a chodí na to = skvělý podnikatelský byznysplán. Kdyby prezident Klaus nevetoval koncem minulého roku zákon, který měl zaručit filmařům více dotačních peněz, jistě bychom se brzy dočkali i filmů Babovřesky 2, Babovřesky 3 a nedejbože i dalších. Babovřeskám a fenoménu Troška se věnovala i Čajovna (pořad ČRo 3Vltava) 21. února 2013. Záznam pořadu zde - lze rozdělit na cca tři části: rozhovor s předsedou fan klubu Zdeňka Trošky, v nedokončený rozhovor autora pořadu se samotným Z. Troškou a nakonec rozhovor s Karlem Filou o díle Z. Trošky. Au!

Varování! Shlédnutí níže vložených videí činíte plně na vlastní nebezpečí. Autor, redakce, ani vydavatelé nenesou jakoukoli odpovědnost za vaši eventuální újmu zdravotní, psychickou či jinou.

Hrůzo hrůz! Jsem to zakřikl a chystá se pokračování. Au au!

Místo zviřátka na konec maximální dávka toho nejlepšího minimalismu od Philipa Glasse.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace