Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Hola, hola, škola a práce volá

Z opuštěného nádraží: Hola, hola, škola a práce volá

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 15.09.2013

Prázdniny a dovolené máme za sebou (kromě mě), tak hola, hola, škola a práce volá a abychom se z toho nezbláznili (nebo ještě něco horšího), jsem tu po čase opět s pár tipy, kam zajít a kulturně se vyžít. A na úvod, abychom neutrpěli šok z pohybu, dva tipy na knížky. V češtině vychází kniha Lou Reeda Havran inspirovaná E. A. Poem. Výborné recenze a označení Garp 2 má novinka Johna Irvinga V jedné osobě. A! 18. září 2013 spustí Apple novou službu iTunes Radio. Streamovací stanice bude konkurencí pro Pandoru. Docela se těším.

Do 20. září probíhá festival Dvořákova Praha a vstupenky zatím jsou. Milovníci opery se mají na podzim na co těšit: ještě v září na zmíněné Dvořákově Praze to bude mladý český basbarytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery. Struny podzimu ozdobí 23. září Barbara Hanniganová z Kanady. 8. října v Rudolfinu vystoupí francouzská sopranistka Patricie Petibonová. Pěvkyně roku 2013 Joyce DiDonatová z USA vystoupí v Rudolfinu 5. listopadu s projektem Královny dramatu. V současnosti asi nejlepší, nejznámější a nejslavnější operní hvězda Cecilia Bartoli přijede 12. listopadu do Prahy s Mozartem a vídeňskými klasiky. Lístky na stání od 200 Kč, pro nás, snoby, i za 5 000 Kč a všech zatím dostatek. Mezi řádky: Struny podzimu začínají 23. září.

Divadla do nové sezony připravují premiéry a různá zlepšení: mrkněte na weby těch ve svém okolí. Uvádím čtyři tipy z Prahy, kam se chystám a těším. Hlava v písku (Divadlo Studio DVA), Smluvní vztahy (Viola), Minutky (Café teatr Černá labuť) a Mileniny recepty o “Kafkově” Mileně Jesenské a její dceři Honze Krejcarové (Studio Hrdinů). Chybu rozhodně neuděláte, když vyberete něco z nabídky Rubínu nebo Činoherního klubu. A příště se na divadlo juknem trošku víc a nejen “pragocentricky”.

Pojedete-li kolem Paříže, a to se může stát, zajděte do Centre Pompidou na výstavu Roy Lichtenstein: Une rétrospective (do 4. 11.), při cestě přes Liverpool můžete navštívit pobočku Tate Gallery a shlédnout výstavu Chagall: Modern Master. Ale ani u nás není nabídka nikterak chudá. V Muzeu Kampa 22. září končí výstava Judita na Kampě (Klimt, Mucha, Kupka) a když už tam budete, zajděte i na “pinkfloydovského” výtvarníka Geralda Scarfeho (do 13. října). Také končí (29. září, Valdštejnská jízdárna) výstava s názvem Jan Křížek (1919-1985) a umělecká Paříž 50. let. Do archivu Františka Drtikola můžete nahlédnout do 24. listopadu v Uměleckoprůmyslovém muzeu. A kdo nestihl Josefa Čapka v Opočně, může chybu napravit do konce září - výstava byla prodloužena.

V Třebechovicích pod Orebem otevřeli nové muzeum betlémů. Hodí se to spíše na čas vánoční a předvánoční, ale zajít můžete už nyní. Do 3. listopadu v areálu kláštera ve Vyšším Brodě je k vidění Závišův kříž, národní památka srovnatelná snad jen s korunovačními klenoty, zlatým ostatkovým křížem nebo relikviářem sv. Maura. Muzeum východních Čech v Hradci Králové zve na výstavu Kotěra Po stopách moderny... (do 31. ledna 2014).

A ještě zpátky do Prahy. Výročí legendárního pražského židovského cellisty (století od úmrtí, sto sedmdesát let od narození) připomíná výstava David Popper - Paganini violoncella. Do konce října v Jubilejní synagoze v Praze. Do 29. září v galerii kavárny Era svět na Jungmanově náměstí fotograf Lukáš Houdek nazval svůj projekt Musíš zapomenout na Johanna. Rozpracovává téma poválečných proměn českého pohraničí a připomíná dávno zapomenuté osudy německých obyvatel dávno zaniklých obcí na Tachovsku.

Aby toho nebylo málo, tak Praha zruší čtvrtmiliardový tendr na opravu Šlechtovy restaurace ve Stromovce (naddimenzováno, nejsou peníze). Oprava zchátralé památky se tím opět o několik let odkládá. Nejstarší část pochází z konce 17. století, dostavěno v polovině století 19. V letech 1978 a 1980 budova vyhořela a od té doby chátrá. A povodně v roce 2002 další zkáze jen napomohly.

Achjo!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace