Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Kapitán pejsek, Sedmá pečeť, kabelky a jiné

Z opuštěného nádraží: Kapitán pejsek, Sedmá pečeť, kabelky a jiné

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 16.02.2013

Máte rádi reklamy? Poslední dobou jsou televizní reklamy tím lepším, co se dá "v bedně" vidět. Jsou naše-vaše, jasné a spolehlivé, zůstaňme s nimi! Pro milovníky reklam se chystá další ročník akce Noc reklamožroutů. Letos 22. března v pražském multikině Premiere Cinemas Park Hostivař a o týden později (29. března) na Flédě v Brně. U obou akcí je začátek v 19:00. Návštěvníci se mají těšit na pětihodinový blok asi tří set reklamních spotů z padesáti zemí světa.

Laterna magika, jedna z scén Národního divadla, připravila na čtvrtek 14. února premiéru nové inscenace Vidím nevidím. Fantaskní svět dětských představ pomocí netradiční kombinace živých herců a animovaného filmu v představení pro celou rodinu připravila režisérka, animátorka a scénáristka Mária Procházková (Žralok v hlavě, Kdopak by se vlka bál). V hlavních dospělých rolích Linda Rybová a Tomáš Macháček. Vezměte (půjčte si) děti a hurá do dívadla. I do toho v Brně! Začátkem února, přesněji osmého, měla v brněnském Mahenově divadle premiéru divadelní předělávka slavného filmu neméně slavného režiséra Ingmara Bergmana Sedmá pečeť.

V pondělí 28. ledna 2013 zemřel nejznámější český grafik, s jehož dílem se určitě každý setkal a má ho rád, Oldřich Kulhánek. Že vám to jméno nic neříká? Ale ano, je autorem všech našich současných bankovek a mnoha poštovních známek. Museum Kampa pořádá na jeho počet od 29. ledna do 17. března výstavu z jeho prací.

Od začátku měsíce února můžete navštívit retrospektivní výstavu Karla Malicha. Tento autor je v českém umění novátorem, jehož význam je srovnatelný snad jen se světově uznávaným zakladatelem abstrakce Františkem Kupkou. Výstava, nad níž převzal záštitu brzy-už-bývalý-prezident republiky Václav Klaus, potrvá v Jízdárně Pražského hradu až do 8. května 2013. Další informace na webu www.karelmalich.cz.

Radka Pilaře zná asi většina z nás jako autora znělky Večerníčka nebo Rumcajse a spol., jenže to byla jen minoritní část jeho tvorby. Věnoval se především tzv.videoartu. Výstava Radek Pilař: Viva video, bude k vidění už jen do zítřka 17. února 2013 v galerii Restart, Veverkova 28.

Vysílá československý rozhlas a televize je název výstavy, kterou od 31. ledna do 9. června 2013 můžete navštívit a prohlédnout ve Valašském Meziříčí (zámek Kinských, 1. patro). Výstava je u příležitosti devadesáti let, které uplynou od prvního rozhlasového vysílání na našem území.

A když jsme nedávno měli toho Valentýna, v Sokolově (muzeum, 1. patro sokolovského zámku) probíhá do 10. března 2013 výstava Kabelky a milostné dopisy. Kabelky z let 1900 - 1930, milostné dopisy významných českých osobností (Náprstek, Mahler, Vančura, Kotěra, Kremlička).

Telegraficky: Otakar Kubín - Bohatství proměn. Galerie Moderna, Masarykovo nábřeží, Praha, do 24. února 2013. Víno, tanec, zpěv - i tak může vypadat návštěva muzea. Jste-li na tenhlencten folklór, proklikejte. Určitě si vyberete. (O)svícení, výstava o historii a současnosti neonů, technologie / reklama / umění / film. Galerie Národní technické knihovny (Praha 6), do 4. března 2013. Lukáš Hodek - Umění zabíjet. Divoký odsun německého obyvatelstva v pětadvaceti fotografických rekonstrukcích. Artwall a přízemí Národní technické knihovny.

Svět chce být klamán. Fikce a mystifikace v umění 19. století. 13. února - 5. května 2013, Výstavní síň "13", Plzeň. Knesl + Kynčl architekti 2001 - 2012 / Mezi městem a domem, do 3. března 2013, Galerie Jaroslava Fragnera. A v Obecním domě v Praze souběžně probíhají (a budou končit 19. března) dvě výstavy: Pavel Brázda: Lidská komedie a Zdeněk Burian: Na vlně dobrodružství 1905 - 1981.

A co nějaké tipy na knížky?
Mario Sabino - Den, kdy jsem zabil svého otce
Jakuba Katalpa - Němci
Jan Vladislav - Otevřený deník
Petr Váša - Fyzické básnictví

Autor známých Pohádek ze šumavských lokálek (a mj. můj starší spolužák z gymnázia) vydal v nakladatelství Radovan Rebstöck svou další knížku Nositelé Jízdního řádu.

A nyní, konečně, taky z hudby!

Nový koncertní program skupiny Vltava s názvem 30 případů Kapitána pejska aneb Kapitán pejsek na stopě písní a obrazů bude mít premiéru 27.února v pražském Lucerna Music Baru. V první polovině roku se představí na koncertech po celé republice.

Slovenská zpěvačka Jana Kirschner se svým anglickým producentem (který je také otcem její dcery - bulvární vložka aut.) připravuje a ve studiu Sono natáčí nové album. Dočkat bychom se měli v září letošního roku, zatím si musíme vystačit s jejím posledním titulem Krajina rovina. Upřímně, toto album jsem, vedle World Painted Blood od Slayer, přehrál nejvícekrát za sebou bez vydání z šuplíku přehrávače. A pořád mě nenapadá jiné, lepší album českého nebo slovenského interpreta či skupiny, které vzniklo v tomto desetiletí. Možná i století.

Američanka Patricia Barber v lednu vydala novou nahrávku Smash. Pokud se vám bude líbit, doporučím k poslechu i její další CD Modern Cool (s předělávkou Light My Fire od Doors) nebo Verse. Ale s žádným jejím albem neuděláte vysloveně chybu!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace