Články / Sloupky/Blogy

Z opuštěného nádraží: Vánočky a cukroví jsou všude

Z opuštěného nádraží: Vánočky a cukroví jsou všude

Zdeněk Malinský | Články / Sloupky/Blogy | 08.12.2013

Podzimní deprese, zimní spánek, sychravo, mráz, sníh, náledí, mlhy, předvánoční úklidové a nákupní šílenství. Místo procházek zůstaneme raději v teple, kde je i méně chrchlajících lidí, takže na výstavy. Pojďme na to.

Do konce roku v Obecním domě výstava unikátní sbírky evropského secesního umění. Ve stálé expozici Uměleckoprůmyslového musea je do 31. 12. výstava Anna Fárová, historička/kurátorka/sběratelka fotografie. Jen do 14. prosince můžete zajít do Galerie Kvalitář (Senovážné nám.) na Opojení, první velkou výstavu mobilní fotografie u nás. V pražské galerii P+P vystavuje surrealistické obrazy světoznámý jazzový trumpetista (známý i z filmu Věry Chytilové Kalamita) Laco Deczi.

Do 5. ledna 2014 Chapmani v Rudolfinu (galerii), ve stejný den končí v karlovarské Becherově vile výstava Legenda Josef Váchal. Grafické listy, keramika, knihy, korespondence. Do 20. ledna v Doxu výstava Vetřelci a volavky - ateliér sochaře. Představuje ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968 – 1989 jako skicy a návrhy pro realizaci soch ve veřejném prostoru v tehdejším ČSSR. 8. a 15. prosince komentovaná procházka po stopách výtvarného umění ze 70. a 80. let v Holešovicích či Proseku.

Mistr (ne)všedních zážitků, kronikář absurdity každodenního života i zásadních okamžiků amerických dějin Elliott Erwitt do 5. ledna 2014 vystavuje své stěžejní fotografie, které osobně vybral pro Leica Gallery.

Muzeum Kampa má dvě aktuální výstavy. S dětmi můžete zajít na Josef Lada - Co přináší zima (do 16. 2. 2014), o týden později bude končit výstava Jiří John za obzor. Bonus navíc: z oken muzea je krásný výhled na Vltavu i na Prahu.

Národní galerie v Praze: Karel Prager - Architekt, stavite, vizionář (Veletržní palác, do 5. 1.), Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století (Clam-Gallasův palác, do 5. 1.), Oskar Kokoschka - Grafika (Palác Kinských, do 5. 1.).

Moravská galerie v Brně, asi jako první u nás, zrušila (od prosince 2013) vstupné do svých stálých expozic.

Pro milovníky Jana Švankmajera je tu kniha, která může být i hodnotným dárkem: Jan Švankmajer - Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou (512 stran, 1791 Kč). Monografie obsahuje 415 reprodukcí. Prokop Tomek - Estébáckou Prahou provede po sídlech StB v Praze (úřadovny, věznice, ubytovny, konspirační byty i vily).

Zdeněk Svěrák - Po strništi bos, Alexandra Harrisová - Virginie Woolfová, Jakub Deml - Pozdrav Tasova, Radko Pytlík - Hrabalova Sorbona, Radim Kopáč, Josef Schwarz - Nevěstince a nevěstky o pražské prostituci na přelomu 19. a 20.století, Thomas Bernhard - Pravdě na stopě.

14. prosince od 10 do 21 hodin, Pražská tržnice, hala č.7, Holešovice = Knihex.

Výpravná obrazová monografie Kája Saudek není z nejlevnějších, ale pokud jste byli hodní, třeba vám ji Ježíšek nadělí.

Rozsáhlá publikace o církevním umění Ars Sacra dostala bratříčka jménem Baroko (5 kg, 40 cm, 3000 Kč). Mnoho detailů a podrobností. Prý může sloužit jako jízdenka a vstupenka po kostelích, zámcích a muzeích celé Evropy.

Zvažujete-li čtení e-knih na čtečce, na slovenském martinus.sk mají jednu v 60% slevě (SK nyní 49 Euro vs. martinus.cz 3.565 Kč).

Svaz českých knihkupců a nakladatelů sestavil katalog knížek pro děti (viz www.sckn.cz a www.ibby.cz), z něj bych (si) vybral: Pohádky pana přednosty (R. Drozda), Lichožrouti navždy (P. Šrut).

Rodičům a prarodičům může udělat radost dárek ve formě kompletního díla dua Šimek a GrossmannŠimek a Grossmann (box 17 CD). Speciální příloha iDnes Žijeme hudbou se souhrnem zajímavých akcí v příštím půlroce (na poslední straně). Láká mě koncert Hélene Grimaud, klavíristky, co žije s vlky.

E-shop Bohuslava Martinů umožní nákup publikací, brožur, not, CD a dalších produktů, týkajících se skladatelovy osobnosti, zároveň bude sloužit i jako server poskytující kompletní informace o všech dostupných materiálech k osobnosti Martinů. Od 8. prosince.

V Brně bylo znovuotevřeno historické kino Scala. Pod křídly Masarykovy university slibuje kvalitní program.

Divadla letos podlehla tématice Adventu v nečekaně velké míře, a tak určitě ve svém okolí na něco narazíte (je-li to váš šálek). Studio DVA divadlo dává v bývalém kině Blaník hned dva vánoční kusy: Děvčátko - vánoční příběh (do 15.12. stihnete Janu Strykovou) a Vánoční koledu.

A to je pro letošek z nádraží vše. Do konce roku máme výluku, proto popřeji již teď bezstresový zbytek Adventu, klidné Vánoce a do nového roku štěstí, zdraví, hodně pracovních a jiných… a trochu importovaného vánočního kýče.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace