Články / Sloupky/Blogy

Z opuštěného nádraží: Vánočky a cukroví jsou všude

Z opuštěného nádraží: Vánočky a cukroví jsou všude

Zdeněk Malinský | Články / Sloupky/Blogy | 08.12.2013

Podzimní deprese, zimní spánek, sychravo, mráz, sníh, náledí, mlhy, předvánoční úklidové a nákupní šílenství. Místo procházek zůstaneme raději v teple, kde je i méně chrchlajících lidí, takže na výstavy. Pojďme na to.

Do konce roku v Obecním domě výstava unikátní sbírky evropského secesního umění. Ve stálé expozici Uměleckoprůmyslového musea je do 31. 12. výstava Anna Fárová, historička/kurátorka/sběratelka fotografie. Jen do 14. prosince můžete zajít do Galerie Kvalitář (Senovážné nám.) na Opojení, první velkou výstavu mobilní fotografie u nás. V pražské galerii P+P vystavuje surrealistické obrazy světoznámý jazzový trumpetista (známý i z filmu Věry Chytilové Kalamita) Laco Deczi.

Do 5. ledna 2014 Chapmani v Rudolfinu (galerii), ve stejný den končí v karlovarské Becherově vile výstava Legenda Josef Váchal. Grafické listy, keramika, knihy, korespondence. Do 20. ledna v Doxu výstava Vetřelci a volavky - ateliér sochaře. Představuje ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968 – 1989 jako skicy a návrhy pro realizaci soch ve veřejném prostoru v tehdejším ČSSR. 8. a 15. prosince komentovaná procházka po stopách výtvarného umění ze 70. a 80. let v Holešovicích či Proseku.

Mistr (ne)všedních zážitků, kronikář absurdity každodenního života i zásadních okamžiků amerických dějin Elliott Erwitt do 5. ledna 2014 vystavuje své stěžejní fotografie, které osobně vybral pro Leica Gallery.

Muzeum Kampa má dvě aktuální výstavy. S dětmi můžete zajít na Josef Lada - Co přináší zima (do 16. 2. 2014), o týden později bude končit výstava Jiří John za obzor. Bonus navíc: z oken muzea je krásný výhled na Vltavu i na Prahu.

Národní galerie v Praze: Karel Prager - Architekt, stavite, vizionář (Veletržní palác, do 5. 1.), Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století (Clam-Gallasův palác, do 5. 1.), Oskar Kokoschka - Grafika (Palác Kinských, do 5. 1.).

Moravská galerie v Brně, asi jako první u nás, zrušila (od prosince 2013) vstupné do svých stálých expozic.

Pro milovníky Jana Švankmajera je tu kniha, která může být i hodnotným dárkem: Jan Švankmajer - Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou (512 stran, 1791 Kč). Monografie obsahuje 415 reprodukcí. Prokop Tomek - Estébáckou Prahou provede po sídlech StB v Praze (úřadovny, věznice, ubytovny, konspirační byty i vily).

Zdeněk Svěrák - Po strništi bos, Alexandra Harrisová - Virginie Woolfová, Jakub Deml - Pozdrav Tasova, Radko Pytlík - Hrabalova Sorbona, Radim Kopáč, Josef Schwarz - Nevěstince a nevěstky o pražské prostituci na přelomu 19. a 20.století, Thomas Bernhard - Pravdě na stopě.

14. prosince od 10 do 21 hodin, Pražská tržnice, hala č.7, Holešovice = Knihex.

Výpravná obrazová monografie Kája Saudek není z nejlevnějších, ale pokud jste byli hodní, třeba vám ji Ježíšek nadělí.

Rozsáhlá publikace o církevním umění Ars Sacra dostala bratříčka jménem Baroko (5 kg, 40 cm, 3000 Kč). Mnoho detailů a podrobností. Prý může sloužit jako jízdenka a vstupenka po kostelích, zámcích a muzeích celé Evropy.

Zvažujete-li čtení e-knih na čtečce, na slovenském martinus.sk mají jednu v 60% slevě (SK nyní 49 Euro vs. martinus.cz 3.565 Kč).

Svaz českých knihkupců a nakladatelů sestavil katalog knížek pro děti (viz www.sckn.cz a www.ibby.cz), z něj bych (si) vybral: Pohádky pana přednosty (R. Drozda), Lichožrouti navždy (P. Šrut).

Rodičům a prarodičům může udělat radost dárek ve formě kompletního díla dua Šimek a GrossmannŠimek a Grossmann (box 17 CD). Speciální příloha iDnes Žijeme hudbou se souhrnem zajímavých akcí v příštím půlroce (na poslední straně). Láká mě koncert Hélene Grimaud, klavíristky, co žije s vlky.

E-shop Bohuslava Martinů umožní nákup publikací, brožur, not, CD a dalších produktů, týkajících se skladatelovy osobnosti, zároveň bude sloužit i jako server poskytující kompletní informace o všech dostupných materiálech k osobnosti Martinů. Od 8. prosince.

V Brně bylo znovuotevřeno historické kino Scala. Pod křídly Masarykovy university slibuje kvalitní program.

Divadla letos podlehla tématice Adventu v nečekaně velké míře, a tak určitě ve svém okolí na něco narazíte (je-li to váš šálek). Studio DVA divadlo dává v bývalém kině Blaník hned dva vánoční kusy: Děvčátko - vánoční příběh (do 15.12. stihnete Janu Strykovou) a Vánoční koledu.

A to je pro letošek z nádraží vše. Do konce roku máme výluku, proto popřeji již teď bezstresový zbytek Adventu, klidné Vánoce a do nového roku štěstí, zdraví, hodně pracovních a jiných… a trochu importovaného vánočního kýče.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Pod pultem Kabinetu #2

cyril kosak 28.11.2020

V Kabinetu múz se sice nehraje, ale zavřeno nemají. Proč by taky zavírali, když se uvnitř pořád něco děje. Hrabeme se ve vinylech, jedem asfalt do hlavy.

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?